01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları

ALBA BERLIN SEZON ÖNCESİ DEĞERLENDİRME

Avrupa Basketbolunda EuroBasket’inde sona ermesi ile artık Turkish Airlines Euroleague için geri sayım başladı. Sezon öncesi takımları değerlendireceğimiz analizlerde bu yazının konusu Alman ekibi ALBA Berlin !!

Her sezon daha iyiye….

Üst üste 4. THY Euroleague sezonuna başlayan Alman ekibi her katıldığı sezon bir öncekinden daha üst sıralarda sezonu bitirmeyi başardı.

Kurt hoca Aitor Garcia Reneses ile başlayan yapılanma ve basketbol sisteminin yerleştirilmesi Berlin şehrinin basketbolda yükselişe geçmesini sağladı.

Geçen sezon emekliliğini açıklayan efsane koç yerine yardımcısı Israel Gonzalez’in gelmesi sistemin aynen devam edeceğinin bir işaretiydi.

Geçen Sezon Ne Olmuştu?

Koç Gonzalez yönetiminde 2021-22 sezonunda 28 maçta 12 galibiyet ve 16 yenilgi alarak playoffu 2 galibiyetle kaçırdılar. 

Özellikle Maodo Lo ve Oscar da Silva’nın performansları oldukça etkileyiciydi.

Lo (8.6 sayı, 1.6 ribaunt, 2.5 asist)

Silva (8.8 sayı, 3.5 ribaunt)

Artık Hedef Playoff 

Her ne kadar geçen sezon takımın en dikkat çekici performansını ortaya koyan Oscar da Silva’yı kaybetmiş olsalarda tam bir sistem takımı olan ALBA Berlin koç Israel Gonzalez yönetiminde bu defa playoffa kalma hedefi ile yola çıkıyor.

GİDENLER

  • Oscar Da Silva
  • Christoph Tilly
  • Kresimir Nikic
  • Rikus Schultz

GELENLER

  • Gabriele Prodica
  • Yannick Wetzell

Yukarda belirttiğim gibi artık geleneği olan bir takım olan ALBA Berlin’de oyunculardan daha çok sistemin işlemesi önemli…

Geçen sezonu kenarda çok iyi idare eden Ispanyol koç Israel’de bunun bilinciyle yine sistem içerisinde iş yapabileceğini düşündüğü ve yıldızlaştırabileceği iki oyuncu tercih etti.

Da Silva’nın görevine monte etmeyi düşündüğü Yannick Wetzell Yeni Zellandalı bir uzun.

26 yaşındaki (8 Temmuz 1996) 2.08m boyundaki uzun oyuncu üniversite hayatını ABD tamamladıktan sonra 2020 NBA draftlarına katıldı ama seçilmedi. 

Avusturalya ve Yeni Zellanda’da iki sezon oynadıktan sonra geçen sezon sonlarında Baskonia’ya ya ACB ligine transfer oldu.  Burada 5 karşılaşmaya çıkan Wetzell (4.0 sayı ve 2.0 ribaunt) ortalamaları tutturdu.

Bir diğer transfer ise İtalyan Şutor/forvet Gabriele Prodica. Henüz 20 yaşında olan (1 Haziran 2002) genç İtalyan 2.0 m boyunda…

Kariyerine Cantu’da başlayan ve 1 sezon Fortitudo Bologna’da oynadıktan sonra bu yıl NBA’de Portland Trailblazers tarafından draft edildi.

Genç yaşı sebebiyle bu sezon Avrupa’da kalacak olan Prodica’nın takım tercihi ALBA Berlin oldu. (Tıpkı iki sezon önce Fontecchio’nun yaptığı gibi)

Kişisel Yorum

Elbette geride kalan 3 sezonda hep daha üst sırada sezonu tamamlayan bir takımın playoff hedefi ile yola çıkması çok doğal..

Takımın temel direklerinden Luke Sıkma; Maodo Lo, Markus Eriksson ve Johannes Thiemann’ın bu sezonda da Berlin şehrinde kalması avantaj…

ALBA Berlin bir sistem takımı olmasına ve koç Gonzalez’in iyi bir yapıyı devam ettiriyor olmasına rağmen açıkcası bu sezon playoff onlar adına SÜPRİZ olur… 

Hele hele bu sezon lige yeni katılan önemli takımlar ve geçen seneye göre kadrolarını güçlendiren takımlar varken….!!!

GEÇEN SEZON BİR ALBA BERLIN MAÇ ÖZETİ

Yorum Yap