01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

SEZON ÖNCESİ DEĞERLENDİRME: VİRTUS SEGAFREDO BOLOGNA

Geride kalan sezonu 7Days EuroCup şampiyonu olarak tamamlayan Virtus Segafredo Bologna, Turkish Airlines EuroLeague’e geri döndü. Avrupa basketbol kültüründe önemli bir yeri olan Bologna şehrinin EuroLeague sahnesine dönmesi güzel fakat ne yapabileceklerini görmemiz için zamana ihtiyacımız var.

Gelen Oyuncular: Jordan Mickey (Zenit St.Petersburg), Ismaël Bako (BAXI Manresa), Iffe Lundberg (Phoneix Suns), Semi Ojeleye (Los Angeles Clippers), Leo Menalo (Stella Azzura Roma), Gora Camara (Pesaro)

Giden Oyuncular: Marco Ceron (Pallacanestro Nardò), Kevin Hervey (Serbest), JaKarr Sampson (Serbest), Ekpe Udoh (Serbest)

Dürüst olmak gerekirse Bologna’nın kadrosu EuroCup için biraz fazlaydı. Birkaç senedir devam eden EuroLeague hedefi kapsamında Teodosić, Belinelli, Shengelia gibi elit oyuncular transfer edildi. Böylelikle takım birçok kez kapısından döndüğü EuroCup şampiyonluğuna da Sergio Scariolo önderliğinde uzanmayı başardı. Bu yüzden aslında kadro zaten EuroLeague seviyesindeydi ama rekabetçi olabilmek için birkaç ekleme gerekiyordu. Nitekim öyle de yaptılar. 

Transferler:

Jordan Mickey, Zenit’le iyi bir sezon geçirdi. Kendisi oldukça atlet bir oyuncu, böylelikle oyuna enerji katıyor. Aynı zamanda dış şut tehdidi de yüksek. Zenit, EuroLeague’den ihraç edilene kadar play-off potasına yakın bir konumdaydı ve takımı iyi performans gösterirken başrollerden biri de oydu. Kuvvetli muhtemel pota altında forma onun olacak, bence iyi bir tercih. Diğer beş numara transferleri Ismaël Bako ve Gora Camara için de benzer şeyleri söylemek mümkün. Tabii onların Mickey’den farkı dış şutlarda onun kadar iyi olmamaları. Bako’nun daha fazla rotasyona gireceğini tahmin ediyorum. Teodosić, Shengelia gibi oyunu iyi yönlendiren oyuncuların yanında performansı daha da iyiye gidebilir. Özellikle pick&roll hücumlarında çok etkili. Kendisini sıkça alley-oop yaparken görebiliriz. Forvet olarak Semi Ojeleye ve Leo Menalo transfer edildi. Ojeleye’yi de izlerken gözünüze ilk çarpan şey dış atışlardaki başarısı ve fiziğinin getirdiği avantajla yaptıkları. Diğer yandan bu savunmada ağır kalmasına sebep oluyor. Bir noktada riskli hamle bu yüzden. Menalo ise rotasyonda çok şans bulamayabilir. Genç İtalyan iyi bir potansiyele sahip fakat biraz daha zamana ihtiyacı var gibi gözüküyor. Son olarak point guard pozisyonuna Iffe Lundberg takviyesi yapıldı. CSKA Moskova’da genelde rol oyuncusu gibi oynadı. Zaman zaman çok iyi oynadığı sekanslar var ama öne çıkan bir profil değil. Saha görüşü iyi olan, doğru yerde doğru pası atabilen bir guard. Bu açıdan takıma önemli faydaları olabilir.

Beklentiler:

Genelde EuroLeague’e yeni katılan ya da uzun süre sonra ilk defa katılan takımlar için temkinli yorum yapılır ama bu takım bahsettiğim üzere aslında zaten bu seviyenin takımıydı. Daha önce EuroLeague şampiyonluğu yaşamış, final-four heyecanı yaşamış oyuncular var. Dolayısıyla ilk sezondan play-off çok uzak bir ihtimal gibi gözükmeyebilir ama ligde onlardan daha iyi birçok takım var. Sezon içinde olacaklar da dengeyi değiştirebilir. Scariolo ve öğrencileri için 6-8 arasından play-off’a girmek daha gerçekçi bir hedef ve bunu başarmamaları için bir sebep yok.

Yorum Yap