Köşe Yazıları Milli Takım

SON KULE DE DEVRİLDİ, SON ŞAMPİYON SLOVENYA’YA VEDA!

FIBA EuroBasket 2022 tüm hızıyla ve parıltılı basketboluyla devam ediyor. Devasa sürprizlere sahne olan EuroBasket 2022 bizleri bir kez daha şoka uğratan bir sonuçla baş başa bıraktı. Polonya, son şampiyon Slovenya’yı 90-87 mağlup ederek turnuvanın dışına itti. 

Turnuvanın en büyük favorileri olarak gösterilen Sırbistan ve Yunanistan’ın sürpriz bir şekilde elenmesinin ardından bir sürpriz de bir diğer favori ve turnuvanın son şampiyonu olan Slovenya’dan geldi.

NBA’in en iyi oyuncuları arasında gösterilen Luka Doncic önderliğinde Slovenya, oldukça iddialı bir konumda tutuluyordu. Goran Dragic gibi tecrübeli bir kaptan, Mike Tobey, Jaka Blazic, Klemen Prepelic gibi kaliteli görev oyuncularının yer aldığı kadro turnuvada mutlu sona ulaşması en olası takımlardan biri olarak gözüküyordu. Sırbistan’ın henüz son 16 turunda İtalya karşısında şok bir mağlubiyetle turnuva dışında kalması ve Yunanistan’ın yine sürpriz bir şekilde çeyrek finalde Almanya’ya elenmesiyle Slovenya’nın önünde hiçbir engel kalmamıştı. Lakin kimse Slovenya’nın da kendisinden daha az kuvvetli bir takıma elenmesini hesaba katmamıştı.

Polonya, her ne kadar birbiriyle iyi anlaşan ve mücadeleyi bırakmayan oyunculardan oluşsa da Slovenya’daki yıldız gücü onlarda hiçbir şekilde yoktu. Takımın en tecrübelisi ve en yeteneklisi olarak gösterilebilecek Mateusz Ponitka, hiçbir zaman bir yıldız olmadı. Pınar Karşıyaka, Canarias, Lokomotif Kuban gibi takımlarda oynadıktan sonra kariyer zirvesini Zenit’te yaşayan Ponitka, asla iyi bir rol oyuncusu olmanın ötesine geçemedi. Durum bu olunca da kimse Polonya’nın Slovenya gibi kuvvetli bir takıma karşı şansının olduğunu düşünmüyordu.

Tüm bunlara rağmen Polonya sahaya çıktığı andan itibaren favori Slovenya değil de kendileriymiş gibi bir görüntü çizdi. Rakibinin alışkanlıklarını yerine getirmesine izin vermedi ve onları konfor alanından çıkardı. Böylelikle ilk yarı sonucunda rakibine 19 sayılık bir üstünlük sağladı. Soyunma odasından çıktıktan sonra Polonya felaket bir üçüncü çeyrek performansıyla farkın 1 sayıya kadar inmesine olanak sağladı. Son çeyreğe giderken Slovenya yalnızca 1 sayı gerideydi ve Polonya için felaket çanları çalmaya başlamıştı. Son çeyrekte bu durumun devam etmesiyle Slovenya üstünlüğü eline aldı. Bu noktada maçı izleyen herkes son şampiyonun bir sürpriz yaşanmasının önüne geçtiğini düşündü. Öyle ki bitime 5 dakikaya yakın bir süre kala Slovenaya’nın 5 sayılık üstünlüğü vardı ve maçın kontrolu tamamen ellerindeydi. Bu noktada az önce bahsettiğimiz, “iyi bir rol oyuncusu olmanın ötesine geçemeyen” Ponitka; olağanüstü bir liderlik göstererek ipleri eline aldı. Polonya, Ponitka önderliğinde savunmayı sıkılaştırdı ve hücumda da istediklerini yerine getirebilmeye başladı. Bu mücadele, maç sonuna kadar taşındı ve Polonya, son şampiyon Slovenya karşısında epik bir galibiyet alarak yarı finallere yükseldi. Ponitka, müthiş mücadelesiyle triple-double istatistiklerine ulaşarak tarihe geçti. EuroBasket tarihinde triple-double yapan 4’üncü oyuncu oldu. Maçın sonunda hakemlerin ıskaladığı bir faul düdüğü son derece büyük tartışmalara yol açsa da günün sonunda galibiyete uzanan Polonya oldu.

Slovenya, bu sonuçla EuroBasket 2022’ye erken bir veda etmiş oldu ve böylelikle turnuvanın başından itibaren favori olarak gösterilen tüm takımlar turnuvanın dışında kalmış oldu. Giannis’li Yunanistan, Jokic’li Sırbistan ve Doncic’li Slovenya; hepsi yarı final görmeden evlerinin yolunu tuttu.

Basketbol kalitesinin son derece yüksek olduğu, her takımın her takımı yenebileceği, sürprizlerle dolu turnuvanın sonuna yaklaşıyoruz. Sırada yarı final mücadeleleri var. 16 Eylül’de (yarın) oynanacak olan yarı final karşılaşmaları ve saatleri şu şekilde:

Polonya-Fransa (TSİ 18:15, NTV)

İspanya-Almanya (TSİ 21:30, NTV)

Yorum Yap