01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

SEZON ÖNCESİ DEĞERLENDİRME: REAL MADRİD

2021-2022 Turkish Airlines EuroLeague sezonunda sorunlu kısa rotasyonu rağmen EuroLeague finallerine kadar giden başarılı İspanyol takımı yollarını deneyimli başantrenör Pablo Laso ile ayırarak yeni bir yapılanmaya gidiyor. Yeni sezonda takıma Pablo Laso’nun eski yardımcı antrenörü Chus Mateo önderlik edicek.

Veda 

Real Madrid, takımın 11 senedir başantrenörlüğünü yapan Pablo Laso ile yollarını deneyimli koçun sağlık sorunlarını göstererek ayırdı. Rus takımlarının yaşanmakta olan üzücü savaştan dolayı EuroLeague’de yer alamayacak olması transfer piyasasını bir hayli etkiledi. Öncelikle oyunu piyasası olmak üzere koç piyasasında da bir hayli hareketli günler geçti. Bunun yanı sıra bazı takımlarda koçları ile yollarını ayırdı. Bu ayrılıkladan en beklenmeyeni Real Madrid’de yaşandı. Koç Laso, ACB finalleri öncesi üzücü bir şekilde kalp krizi geçirdi. Bu yüzden takımı finaller boyunca Chus Mateo takıma antrenörlük yaptı. Koç Laso sağlıkı bir şekilde takımın başına dönmesine rağmen Real Madrid sağlık sorunlarını öne sürerek Laso ile yollarını ayırdı. Bu ayrılıktan sonra koç Pablo Laso, sağlığının yerinde olduğunu Real Madrid’e incelemesi için herhangi bir rapor vermediğini açıkladı. Bu durum kafalarda soru işareti bırakmış olsa da Real Madrid yoluna Chus Mateo ile devam edicek. Koç Pablo Laso ise herhangi bir sağlık sorunu olmadığını ve takım çalıştırmak istediğini açıkladı. Önümüzdeki günlerde deneyimli antrenörün hangi takım ile anlaşma imzalayacağı merak konusu.

Gelenler 

  • Sergio Rodrigez

Sergio Rodrigez namıdeğer “El Chacho” Real Madrid’den 2016 yılında ayrılarak sırasıyla Philadelphia 76ers, CSKA Moskova ve Olimpia Milano takımlarının yolunu tuttu. 2022-2023 yılı için ise kendisini eski takımına bağlayan 1 yıllık sözleşmeye imza attı. Özellikle geçtiğimiz son 5 yılda Avrupa piyasasında oyun kurucu havuzu bir hayli daraldı. Hayliyle Sergio Rodrigez gibi uzun yıllardır NBA ve Avrupa’da oynama tecrübesi bulunan oyuncular bu pazarda önem kazanıyor. Ayrıca Sergio Lull ve Rudy Fernandez gibi takımın emektar oyuncuları ile oynamış olması oyuncunun alışma sürecini hızlandırabilir.  Real Madrid’e geçen sene finali kaybettiren en büyük nedenlerden biri net bir oyun kurucusunun bulunmamamsıydı. İlerleyen günlerde bu problemin Sergio Rodrigez ile çözülüp çözülemeyeceğini göreceğiz.

  • Mario Hezonja

NBA’den dönüşünü sırasıyla Panathinaikos ve UNICS Kazan ile yaptı. NBA’den döndüğü ilk senede yıllardır dağınık bir takım olan Panathinaikos içinde dağınık bir görüntü çizdi. Onu tekrardan şampiyonluk hedefi olan bir takıma transfer olmasını sağlayan performansı geçtimiz sene UNICS Kazan’da gösterdi. Topu yere vurabilen, dış şutu olan, boyalı alana penetre edebilen bir 3 numara olması onu Avrupa’da değerli bir oyuncu yapıyor. Artılarının yanında takıma uyum ve düzen içinde oynayabilme gibi çok büyük problemleri var. Bu kadar derin bir kadroda topu eline kaçıncı sırada alıcağını henüz bilmiyoruz. Sergio Rodrigez ve Sergio Lull topu kullanarak yaratıcı olabilen oyuncular bu oyuncuların yanına Mario Hezonja’da eklenince neler olucağı kafalarda büyük soru işareti yaratıyor. Bu sorununların çözülüp çözülemeyeceğini sezon içinde göreceğiz.

  • Dzanan Musa

Anadolu Efes’de istenilen katkıyı veremeyince İspanyol takımı Rio Breogan’ın yolunu tuttu ve çok iyi bir sezon geçirdi. 2021-2022 ACB Ligi MVP’si seçildi ve bu performans onu Real Madrid’e getirdi. Takım içinde rolünün ne olacağını hepimiz merakla bekliyoruz.

  • Petr Cornelie

Gidenler

  • Thomas Heurtel
  • Jeffery Taylor
  • Trey Thompkins

Kişisel Değerlendirme

Real Madrid gibi büyük kulüplerin sezon öncesinde şampiyonluktan başka bir hedefleri olmaz. Madrid ekibi de bu hedefleri doğrultusunda Sergio Rodrigez, Mario Hezonja, Dzanan Musa ve Petr Cornelie’yi kadrosuna kattı. Geçtiğimiz sezon işin hücum kısmında istediğini bulamayan Real Madrid için Rodrigez, Hezonja ve Musa transferleri çok büyük önem taşıyor.

Transfer İhtimali 

Uzun zamandır Facundo Campazzo’nun Real Madrid’e dönme ihtimali konuşuluyor. Eğer dönmesi halinde Real Madrid’in oyuncu havuzuna çok büyük bir derinlik katacağı aşikar. Avrupa’da oynamış olan tam olarak olmasada nadir two way (hem hücum da hem de savunma da etkili olarak performans gösteren oyuncu) oyuncularından biri olması oyuncunun en büyük artılarından biri.

Yorum Yap