Maç Yorumları Milli Takım

12 DEV ADAM SON TOPTA KAYBETTİ, EUROBASKET’E VEDA ETTİ

Milli Takımımız, EuroBasket 2022 son 16 turunda Fransa’ya uzatma sonucu 87-86 mağlup oldu ve turnuvaya veda etti. Daha önce yaşadığımız kritik anlarda maç verme durumu maalesef bu maç için de geçerliydi. 

Maçın ilk sayısı Guerschon Yabusele’nin el üstü üçlüğü oldu. Biraz sonrasında Yabusele’nin kaçan atışını Gobert pota altında tamamladı. Alperen Şengün’ün hücum süresinin bitimine az kala Rudy Gobert’in üstünden attığı fadeaway şutu ilk sayımızdı. Yabusele’nin smacıyla fark yediye çıktı. Cedi Osman’ın hızlı hücumda attığı pası Furkan Korkmaz pota altında bitirdi. Önce Moustapha Fall, ardından da top kaybının ardından boş pozisyonu bulan Heurtel’in sayılarıyla durum 4-13 oldu. Sağ köşede topu alan Şehmus Hazer, çembere koşu attı, Alperen Şengün’e pası attı ve o da pota altında tamamladı. Bu pozisyondan sonra başlayan Fransa hücumunda topu çaldıkk ve yine Şehmus Hazer’in asistinde Cedi Osman turnikeyi yolladı: 8-13. Evan Fournier penetresinden basket faul çıkardı. Ercan Osmani’nin pasında Şehmus Hazer üçlüğü attı. Fransa ilk çeyreği 18-11 önde kapattı.

İkinci çeyreğin açılışını Timothe Luwawu-Cabarrot el üstü dış atışıyla yaptı. Topu kenardan oyuna sokan Şehmus Hazer, Sertaç Şanlı’ya topu verdi ve o da kolayca tamamladı. Thomas Heurtel üçlüğünde isabeti buldu. Sertaç Şanlı orta mesafeden şutunu gönderdi. Skor 15-27 iken Thomas Heurtel hakeme yoğun itirazı nedeniyle teknik faul aldı. Vincent Poirier pota altında sol elle yaptığı atışında başarılı oldu. Luwawu-Cabarrot, Onuralp Bitim’in şutunu blokladı ve devamındaki hücumda Poirier smacı vurdu:15-31. Melih Mahmutoğlu’nun asistinde Furkan Korkmaz üçlüğü yolladı. Hemen ardından Vincent Collet mola aldı. Poirier’in hook atışıyla fark on üç oldu. Kısa bir süre sonra Luwawu-Cabarrot’un faul yaptığını düşünen Ergin Ataman devam eden itirazları sonrasında teknik faul aldı. Durum 22-34 iken bu kez Cedi Osman’a teknik faul çalındı. Yabusele sürenin bitimine az kala zor bir orta mesafe şutu yolladı. Buğrahan Tuncer’in art arda yolladığı iki üçlük ve arkasından Cedi Osman’ın perde çıkışı attığı bir başka üçlükle durum 33-40’a geldi. Ritmimizi bulduğumuz bu anlarda hemen Fransa molası geldi. Mola sonrasında Buğrahan Tuncer’in turnikesiyle farkı beşe düşürdük. Ardından pota altında Gobert ile bire bir kalan Buğrahan Tuncer faul yaptı ve Fransa basket faul kazandı. Çizgide de atış isabetli oldu. Son hücumu iyi değerlendiremedik. Fransa ilk yarıyı 43-35 galip tamamladı.

Üçüncü periyot Albicy’nin orta mesafeli şutuyla başladı. Buğrahan Tuncer bir başka üçlüğüyle farkı tek hanelere düşürdü. Furkan Korkmaz’ın Tarpey’e yaptığı blok maçın en iyi anlarından biriydi. Fournier zor bir turnike atışı gönderdi. Devamında gelişen hücumumuz esnasında topu kaybettik ve boş pozisyonda Tarpey smacı vurdu. Alperen Şengün, Rudy Gobert’e rağmen dönerek alan buldu ve sayıyı buldu. Fransa topu kaybetti, gelişen hızlı hücumda Buğrahan Tuncer turnikeyi attı. Fransa bu bölümde sayı bulamıyordu. Ercan Osmani’nin atışıyla fark beşe düştü. ”Curry” modunu açan Buğrahan Tuncer üçlüğü yolladı. Sonrasında açık alanda Buğrahan Tuncer’in yolladuğı topu Cedi havada tamamladı. Böylelikle skor 49-49’a geldi. Rüzgar artık bizim yanımızdaydı. Buğrahan Tuncer müthiş oynamaya devam ediyordu ve bir başka dış atışıyla resmen bizi öne geçirdi. Şehmus Hazer açık alanda turnikeyi yolladı. Alev alan Buğrahan, çeyrekteki son hücumumuzda üçlüğünde yine başarılı oldu. Milli Takımımız son çeyreğe 57-49 önde girdi.

Son çeyreğe Fransa tempoyu arttırarak girdi. Luwawu-Cabarrot, pota altındaki Sertaç’ın üstüne giderek sayıyı buldu. Amath M’Baye önce pota altında bir anlık boşluktan faydalanarak smacı vurdu, ardından sağ köşede üçlüğü gönderdi. Bu sayılardan sonra Ergin Ataman molayı aldı. Mola dönüşünde Ercan Osmani üçlüğü yolladı. Fournier de dış atışıyla karşılık verirken Sertaç Şanlı da üçlüğü yazdı. Sertaç’ın yardıma gitmesiyle boş kalan Gobert smacı vurdu: 63-61. Maçtaki üçlük yağmuru devam ediyordu bu esnada. Luwawu-Cabarrot durumu dengeleyen üçlüğü gönderdikten sonra Sertaç Şanlı da dış atışta başarılı oldu. İyi savunduğumuz bir hücumda, Gobert hücum ribaundunu aldı ve pozisyonu tamamladı. Buğrahan Tuncer’in kaybettiği topun ardından hızlı gelişen Fransa hücumunda Luwawu-Cabarrot potaya giderken Cedi Osman harika bir blok vurdu. Çembere giden Şehmus Hazer, Gobert’ten blok yedi ve gelişen hücumda Heurtel üçlük buldu. Şehmus Hazer step-back üçlüğüyle takımımızı yeniden öne taşıdı:72-71. Fournier panyalı atışında isabeti yakaladı. Furkan Korkmaz üçlük çizgisinde fake attıktan sonra faulü aldı. Çizgide üçte üç yaptı. Fournier’in atışı farkı ikiye düşürdü. Cedi Osman sportmenlik dışı faul kazandı ama çizgide ikide sıfır yaptı. Gobert’in smacıyla son 2.7 saniyeye 77-77 eşitlikle girdik. Son topu kullanamadık. Böylelikle maç uzatmaya gitti.

Uzatma Gobert’in art arda gelen iki başarılı hücumuyla başladı. Furkan Korkmaz zor bir şut yolladı. (Bu sayı üçlük verildi ama sonra Furkan’ın ayağının çizgide olması nedeniyle iki sayıya çevrildi.) Amath M’Baye çembere giderek zor bir atışta isabeti buldu. Furkan Korkmaz üçlüğü buldu. Fournier ortadan yolladığı üçlükle takımını öne geçirdi. Kısa bir süre sonra Buğrahan Tuncer sportmenlik dışı faul yaptı. Çizgide 1/2 isabet oldu. Sonrasında Buğrahan Tuncer’in sayısıyla ve Furkan Korkmaz’ın çizgiye gidip 2/2 yapmasıyla farkı bire düşürdük. Son anlara girilirken Gobert’e faul yaptık ve o da çizgiden boş döndü. Son hücum bizdeydi fakat Furkan Korkmaz’ın topu kaybetmesiyle maç sona erdi. Ne yazık ki Milli Takımımız son topu kullanamamış oldu ve 87-86 yenilerek EuroBasket 2022’ye veda etti.

Maç İstatistikleri:

Türkiye:

Fransa:

Maç Yorumları:

Maç bizim adımıza hiç iyi başlamadı. İkinci çeyrekte Buğrahan Tuncer ile başlayan seriye kadar Milli Takım sahada rahat gözükmedi. Acele hücumlarla sayı bulmaya çalıştık. Buğrahan’ın art arda gelen üçlüklerinden sonra takımımız çok daha iyi oynamaya başladı. Belki de onun enerjisi herkese sıçradı. Üçüncü çeyreğin yarısından sonra Fransa sayı bulamamaya başladı ve biz de farkı adım adım düşürerek öne geçtik. Dış atışlarda son derece iyiydik. Savunma kısmında da enerji koyduk sahaya. Son anlara kadar da Cedi’nin atışı dışında gayet iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. Elbette bu tarz anlarda bir atışı kaçırmak, ribaundu alamamak, topu kaybetmek gibi şeyler çok daha önemli hale gelir. Sportmenlik dışında ikide sıfır yapmasıyla maçı koparamamış olmamız işi uzatmaya götürdü, bu doğru. Uzatmada geri düşmemize rağmen geri döndük ama bu kez de son topu kullanamadık. Psikolojik olarak kritik anlarda sıkıntılar yaşadık, yaşıyoruz. Bunun sebebini elbette sadece onlar bilebilir. Ne var ki basketbol bir takım oyunu ve bugün bir takım olarak kaybettik. Evet her şey daha farklı olabilirdi ama ihaleyi tek bir kişiye yıkmak duygusal bir tepki. Öne çıkan anın dışında her takım gibi hatalarımız oldu. Maç kaybetmek de bir sürecin sonucu, bir anın değil. Sorun psikolojik ve bu çözülebilir bir şey. Sonuç olarak kalp kırıcı şekilde turnuvaya veda ettik. Milli Takımımıza yaşattığı heyecan için teşekkür ediyoruz.

Maç Özeti:

Yorum Yap