Maç Yorumları Milli Takım

12 DEV ADAM ZORLANSA DA KAZANDI, EUROBASKET’E GALİBİYETLE BAŞLADI

EuroBasket 2022, bugün oynanan maçlarla başladı. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in ev sahipliğinde oynanan A Grubunda, Milli Takımımız açılış maçında Karadağ’ı 72-68 mağlup etti. 12 Dev Adam, özellikle ikinci yarıda Dubljevic’in performansıyla zorlansa da maçı kazanmayı başardı. Ergin Ataman maç sonunda çarpıcı ifadeler kullandı.

Maçın ilk sayısı Şehmus Hazer’in pasında Alperen Şengün’ün çift elle vurduğu smaçla geldi. Nemanja Radovic’in turnikesi Karadağ adına açılıştı. Alperen Şengün kaçırdığı sayının ardından hücum ribaundunu alarak pozisyonu tamamladı. Şehmus Hazer, hücum süresinin bitimine az kala içeri devrilerek sayıyı buldu. Kendrick Perry’nin penetresiyle bulduğu turnikeyle durum 6-6 oldu. Furkan Korkmaz, Radoncic’in iyi savunmasına rağmen şutunda isabeti yakaladı. Popovic’in üçlüğü Karadağ’ı bir sayı farkla öne taşıdı. Cedi Osman, pota altında fiziksel bir mücadelenin ardından hücumu sol elle yolladığı atışla bitirdi. Az sonrasında ise Cedi, açık alanda yakaladığı fırsatı iyi değerlendirdi ve turnikeyi bıraktı: 12-9. Bu sürede Milli Takımın hücumlarına liderlik etmeye devam eden Cedi, boyalı alanda hook’unda başarılı oldu. Ercan Osmani’nin Bojan Dubljevic’e vurduğu blok ilk çeyreğin en önemli anlarındandı. Karadağ bu bölümde serbest atış çizgisinde iyi iş çıkardı. İlk çeyreği Karadağ 18-14 önde tamamladı.

İkinci çeyrek, Simonovic’in serbest atış çizgisinde 2/2 yapmasıyla başladı. Larkin hızını kullanarak içeri devrildi, pasını Sertaç Şanlı tamamladı. Mihajlovic’in pasını Simonovic alley-oop vari bir şekilde bitirdi. Sertaç Şanlı’nın orta mesafeli şutu isabetli oldu: 18-22. Ercan Osmani, Vuceljic’e blok yaptı. Simonovic step-back üçlüğü yolladı. Bu bölümde işler yolunda gitmiyor gibi gözükürken ritmimizi dış atışlarla bulmaya başladık. Larkin’in içerideki Sertaç’a, onun da üç sayı çizgisindeki Melih Mahmutoğlu’na pası üçlükle sonuçlandı. Kısa süre sonra yine çok benzer bir hücumda bulduğumuz diğer bir dış atışla farkı bire indirdik. Art arda gelen sayılarımızın ardından Karadağ molası geldi.  Alperen Şengün’ün sol elle yolladığı hook ile 26-25 öne geçtik. Kendrick Perry turnikesiyle Karadağ’ı yeniden öne geçirdi. Nikolic, Alperen Şengün’e blok yaptı ve turnikeyi yolladı. Maça yedekten başlayan Shane Larkin bu bölümde ritim bulmaya başladı. Kendine has şekilde attığı üçlükle ilk sayısını buldu. Radovic, sağ köşede Alperen Şengün’e fake attı ve devamında içeri devrilerek isabeti yakaladı. Larkin perde çıkışında üçlüğü attı. Az sonra bu kez sağından çıkarığı bir üçlük yolladı: 35-31. Cedi Osman sağdan içeri devrildi ve iki kişiden harika adımlarla sıyrılarak sayıyı buldu. Son hücumda Cedi Osman soldan içeri doğru koşarak pası aldı, turnikeyi yolladı. Çeyrek devam ettikçe ritim bulan Milli Takımımız ilk yarıyı 41-31 önde kapattı.

Üçüncü çeyreğin ilk sayısı Dubljevic’in hookuyla geldi. Az sonrasında yine benzer bir hücumla sayıyı buldu Dubljevic. Simonovic’in smacının ardından Ergin Ataman mola aldı. Perry hızlı hücumla gelen çift el smacıyla farkı ikiye düşürdü. Çeyreğe kötü bir başlangıç yapmamızla birlikte moraller düşmüşken yine Shane Larkin sahneye çıktı ve üçlüğü yolladı: 44-39. Ritim bulmaya başlayan Dubljevic, Sertaç Şanlı’nın iyi savunmasına rağmen üçlüğü attı. Mihailovic’in turnikesi skoru 44-44 dengeye getirdi. Dubljevic bir başka dış atış isabeti buldu. Larkin penetre sonrası haneye iki sayı yazdırdı. Shane Larkin üçlüğüyle farkı iki sayıya çıkardı. Harika bir çeyrek performansı gösteren Dubljevic, hook atışında başarılı oldu. Cedi Osman step-back üçlüğü gönderdi. Yiğitcan Saybir’in çizgide ikide bir yapması bu çeyreğin son sayısıydı. 12 Dev Adam son çeyreğe 53-51 önde girdi.

Son çeyrek, Simonovic’in step-back üçlüğüyle başladı. Radovic’in turnikesiyle durum 53-56 oldu. Larkin’in pasında Furkan Korkmaz turnikeyi yolladı. Hemen ardından Perry, hızla kendisini boşa çıkararak topu aldı ve sayıyı buldu. Furkan Korkmaz’ın kaçan atışını Alperen Şengün bitirdi. Cedi Osman içeri devrildi ve etrafındakilerden sıyrılarak atışında başarılı oldu. Radoncic’in panyalı şutu farkı bire düşürdü. Dubljevic’in art arda gelen iki üçlüğüyle skor 61-66 oldu. Bu sayılardan sonra Ergin Ataman mola aldı. Cedi Osman içeri devrildikten sonra Furkan Korkmaz’a döndü, o da dışarıda boş olan Melih Mahmutoğlu’ya topu verdi. Melih Mahmutoğlu bu pası üçlükle taçlandırdı. Alperen Şengün, içeri devrilen Kendrick Perry’e blok vurdu. Larkin’in pasında Alperen sayıyı buldu. Son derece çekişmeli giden son anlarda Furkan Korkmaz, Radoncic’in savunmasında atışında isabeti buldu. Bu sayıyla 69-68 öne geçtik. Mihailovic şut kaçırdı. Simonovic’in Cedi’ye yaptığı faulle top bize geçti. Cedi’nin oyuna soktuğu top hızlıca Furkan Korkmaz’a gitti. Furkan Korkmaz boştaydı ve uzaktan üçlüğü yolladı. Türkiye zorlansa da 72-68 kazanarak EuroBasket’e galibiyetle başladı.

Maç İstatistikleri:

Türkiye:

Karadağ:

Maç Yorumu:

Ergin Ataman maç sonunda ”Bu akşamın tek olumlu tarafı galibiyet. Felaket bir oyun oynadık. Uzunlarımızın performansı çok yetersiz. Çok kötü oynadık. Uzunlarımızdan performans alamazsak ileri gitmemiz çok zor. Şans eseri kazandık. Hakem son anda lehimize bir düdük çaldı, çalmayabilirdi de. Türk halkından bu kötü oyun için özür dilerim.”  ifadelerini kullandı. Haksız da sayılmaz zira gerçekten de hem Sertaç Şanlı hem de Alperen Şengün çok iyi oynamadı. Çemberden Karadağ 40 sayı bulurken biz 34 sayı bulduk. İkinci yarıda Dubljevic’in defalarca boş kalıp üçlük attığını izledik.  Maç aslında tutuk başladı ve biz çok iyi görünmedik. Şutlarda istediğimizi yapamıyorduk. (Cedi Osman’ın dış şuttaki 1/8 isabetini vurgulamak gerekir.) Rakip hızlı hücumlarda çok daha iyiydi. Sonrasında ikinci çeyrekte Larkin’in şutlarıyla enerjimizi yakaladık. Belki de en etkili dakikalarımızdı maçtaki. İkinci yarının başlamasıyla Karadağ, Dubljevic üzerinden birçok fırsat denedi. Önemli bir kısmında da başarılı oldu. Simonovic, yer yer Perry ve Radovic etkililerdi. Buna rağmen biz de iyi hücumlar çıkartarak maçta kaldık. Larkin’in klasikleşmiş hücumları, Melih Mahmutoğlu’nun dış şutları, Cedi’nin hiç de fena olmayan performansı da bizim adımıza öne çıkanlardı. Sakatlığının etkisini hissettiren Furkan Korkmaz da son çeyrekte iyi işlere imza attı. Son derece organize ve iyi bir takıma karşı alınan bu galibiyet kesinlikle çok değerli, hele ki yüzde yüzümüzde oynamamışken.

Maçın Özeti:

Yorum Yap