01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ANADOLU EFES PLAY-OFF’LARA KAZANARAK BAŞLADI!

Turkish Airlines EuroLeague play-off’larının ilk maçında temsilcimiz Anadolu Efes(6), deplasmanda konuk olduğu AX Armani Exchange Milano’yu(3) 48-64 mağlup ederek seride 1-0 öne geçti. Böylelikle Lacivert-Beyazlılar ev sahibi dezavantajını ilk maçtan kırmış oldu. 3 galibiyete ulaşanın Final Four bileti alacağı serinin ikinci maçı Perşembe akşamı yine Milano’da oynanacak. 

 

Maçın Özeti:

1. Çeyrek

Shields seride perdeyi açan basketi kaydetti. Anadolu Efes’te ise ilk basket Anderson’dan geldi. Dunston ve Moerman’ın basketleri ile temsilcimiz 0-7’lik bir seriye ulaştı ve televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde Melli bu seriyi bozdu. Shields ve Dunston’ın karşılıklı basketlerinin ardından Melli iki serbest atış isabeti buldu. Dunston’ın pota altında basketinden sonra Melli bir de üçlük attı ve 7 sayıya ulaştı. Hall’un üst üste 5 sayısının üstüne ilk çeyreğin bitimine 1 dakikadan az bir süre Efes molası geldi. Mola dönüşünde iki takım da sayı bulamadı ve ilk çeyrek sonucu belli oldu. 16-11

2. Çeyrek

İkinci çeyrekte Pleiss bir serbest atış bir de pota altı isabetiyle üst üste 3 sayı kaydetti. Micic skoru eşitledikten sonra Singleton ve Larkin’in üçlükleriyle Efes 0-11’lik bir seriye ulaştı. Bentil üçlük çizgisinin gerisinden bulduğu isabetle bu seriyi bozdu. Televizyon molasının ardından Bentil bir üçlük daha bularak skoru 22’de eşitledi. Melli’nin tek serbest atış isabetinin ardından Larkin’den bir üçlük geldi. Bentil üçüncü üçlüğünü bulduktan sonra Dunston sportmenlik dışı faul alıp bir de basket buldu. Dunston tek serbest atıştan yararlandıktan sonra bir serbest atış da Beaubois’ten geldi ve bu sayı ilk yarının son sayısı oldu. 26-29

3. Çeyrek

İkinci yarıya Anadolu Efes, Anderson, Micic ve Pleiss’ın basketleriyle 0-7’lik bir seri yakalayarak başladı ve Milano erken bir molaya gitti. Mola dönüşünde Micic bir basketle seriyi 0-9’e çıkardıktan sonra Rodriguez takımı adına ikinci yarıdaki ilk sayıları buldu. Larkin’in basketinden sonra iki takım da uzun süre skor üretmekte zorlandı. Shields çizgiye gelip tek isabet bulduktan sonra bir de üçlük buldu ve hemen akabinde Micic’ten ona cevap geldi. Bryant süre dolarken bulduğu üçlük isabeti ile üçüncü çeyreğe noktayı koydu. 34-46

4. Çeyrek

Son çeyrek Daniels ve Singleton’dan karşılıklı üçlüklerle başladı. Daniels ve Larkin’den karşılıklı basketlerden sonra Hall’dan bir üçlük geldi. Micic ve Larkin ile Efes 0-5’lik bir seri yakaladı ve 14 sayı ile maçtaki en büyük farka ulaştı. Singleton’ın tek serbest atışına Daniels’tan bir üçlükle yanıt geldi ve televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde Melli’nin basketinin ardından Larkin çok zor bir üçlük isabeti buldu. Delaney üç serbest atış için çizgiye gelip yalnızca birinde isabet buldu. Uzunca bir süre iki takım da topu çemberden geçiremedikten sonra Micic üst üste 4 sayı buldu. Böylelikle maç 48-64 Anadolu Efes galibiyetiyle sonuçlandı.

Maçın Değerlendirmesi:

“Savunmalar konuştu, sakin kalan kazandı.”

Play-off’larda belki de en keyifli geçebilecek seri olan Anadolu Efes-Olimpia Milano serisi Avrupa basketbolunu son derece somut şekilde yansıtan bir maçla başladı. Savunma sertliklerinin zirvede olduğu, adeta kemik seslerinin çıktığı bir mücadeleydi. Milano ekibi sezon boyunca bir savunma takımı görünümündeyken, temsilcimiz tam anlamıyla bir hücum takımı gibi gözüküyordu. Bu maçta Anadolu Efes, Milano’nun sert savunmasına aynı sertlikle karşılık verince İtalyan ekibi şaşkına uğramış gibi gözüktü. Hakemlerin de play-off atmosferinde bu sertliğe kıvamında bir şekilde müsaade etmesi maça ciddi anlamda zevk kattı.

Anadolu Efes, Micic’in sakatlıktan yeni dönmüş olması ve formunun zirvesinde olmamasıyla maçın ilk yarısında son derece zorlandı. İlk 20 dakikada yalnızca 29 sayı bulabilen temsilcimizde hiçbir oyuncu tam olarak devreye giremedi. Buna karşın savunmada kusursuza yakın bir performans sergilenmesiyle Milano yalnızca 26 sayıda kaldı. Bu sayıların 9’u Ben Bentil’in köşe üçlükleriden geldi. Koç Ergin Ataman hem devre arası hem de maç sonu röportajında bu sıkıntının altını çizdi. Bu 9 sayıdan sonra Bentil’in hiç sayı bulmamış olması da duruma müdahale edildiğini somut şekilde gözler önüne serdi.

İkinci yarıda temsilcimizde Shane Larkin faktörü devreye girdi. Sazı eline alan Milli oyuncu, hücumun tıkandığı anlarda zorluk seviyesi yüksek atışlardan isabetler buldu ve rakibin moral olarak zayıflamasına yol açtı. Bu şekilde Milano’nun savunma direnci kırıldı ve temsilcimiz daha rahat sayı üretebilmeye başladı. Larkin ve Micic kötü başladıkları maçtan 16’şar sayı bularak ayrıldı. Onların yanı sıra Singleton ve Dunston da hücuma önemli katkıda bulundu. Milano’da son çeyrekte oyuna giren Troy Daniels girdiği gibi takımına ciddi bir skor katkısı vererek Efes’in savunmadaki konsantrasyonunu az da olsa bozdu. Buna rağmen hücumda işlerin ilk yarıdakine göre daha iyi işlemesiyle temsilcimiz elindeki üstünlüğü kaybetmedi ve maçtan galibiyetle ayrıldı. Bu galibiyet temsilcimizin Milano karşısında 4 maç sonra ilk galibiyeti oldu.

İki takımın birbirini çok iyi tanıması savunma sertliği yüksek ve her an her şeyin olabileceği bir seri izlememize olanak sağlayacak gibi duruyor. Hiçbir maç iki takım için de kolay olmayacaktır. Seyir zevki yüksek, sonunda Anadolu Efes’in Final Four biletini alacağı bir seri olması temennimiz.

Maçın Adamı: Shane Larkin:

 

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap