01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

FENERBAHÇE BEKO’DAN PRESTİJ GALİBİYETİ…

Turkish Airlines EuroLeague 26. Raunt erteleme karşılaşmasında Fenerbahçe Beko, evinde konuk ettiği Bayern Münih’i 81-76’lık skorla mağlup etti. 

Maç Özeti:

1. Çeyrek

Maçın ilk sayıları Booker’dan geldi. Melih’in üçlüğüyle temsilcimiz 5-0’lık bir seriye ulaştıktan sonra Rubit, Alman ekibi adına ilk sayıları buldu. Pierre ve Rubit’ten karşılıklı basketler geldi. Henry üst üste 9 sayı bularak etkileyici bir bireysel seri yakaladı. Thomas iki serbest atış isabetiyle bu seriyi bozdu. Booker’ın üçlüğünden sonra Thomas bir basket daha buldu. Vesely’nin orta mesafeli isabetinin ardından Jaramaz bir üçlük kaydedince Fenerbahçe Beko molası geldi. Mola dönüşünde Vesely’den bir orta mesafe basketi daha geldi. George ve Hunter’la Bayern çabuk bir 0-5’lik seri yakaladı. Vesely ve Barthel’le temsilcimizden 4-0’lık bir seriyle yanıt geldi. İlk çeyrek böylelikle 27-16 bitti.

2. Çeyrek

İkinci çeyrekte Polonara ve Barthel temsilcimizin serisini 8-0’a çıkarınca Bayern’den erken bir mola geldi. Mola dönüşünde Rubit serbest atış çizgisinden iki isabetle bu seriyi bozdu. Radosevic’in basketinden sonra iki takım da bir süre sayı bulmakta zorlandı. Kilidi açan isim Pierre oldu. Jaramaz ve Rubit’in üst üste basketlerinin ardından temsilcimizin molası geldi. Mola dönüşünde Vesely bir basket faul aldı. Önce Lucic ve Vesely’den ardından da Hunter ve Melih’ten karşılıklı ikişer sayı geldi ve Melih bir de faul aldı. Guduric ayak bileğini burkarak sakatlandı ve kenara geldi. Henry’nin basketinin ardından Hilliard basket faulü aldı. Henry’nin üç sayılık isabeti ilk yarıya noktayı koydu. 45-31

3. Çeyrek

İkinci yarıda ilk sayılar Rubit’ten geldi. Dedovic ve Pierre karşılıklı basketler buldu. Rubit ve Dedovic’le Bayern bir de 0-5’lık seri yakalayınca temsilcimiz erken bir molaya gitti. Mola dönüşünde Sisko’nun üçlüğüyle fark 4 sayıya indi. Lucic’in alley-oop smacıyla ve Rubit’in iki serbest atış isabetiyle Bayern serisi 0-12’ye çıktı ve skor 47’de eşitlendi. Dedovic’le Bayern Münih uzun süre sonra öne geçti. Sisko’nun üçlüğü farkı Alman ekibi lehine 5 sayıya çıkardı. Şehmus’un üçlüğüyle 0-17’ye kadar gelen Bayern serisi sona erdi. Pierre’in basketiyle skor yeniden bu kez 52’de eşitlendi. Sisko ve Hilliard’dan gelen basketlerin üstüne Thomas’ın üçlüğüyle Bayern 0-7’lik bir seri daha elde etti. Hilliard bir de üçlükle bu seriyi 0-10’a getirdi. Barthel’den gelen iki serbest atış isabeti bu seriyi bozdu. Son çeyreğe 54-62 Bayern Münih üstünlüğüyle girildi.

4. Çeyrek

Son çeyrekte ilk sayılar ilk iki dakikanın sonunda Vesely’den geldi ve Bayern Münih molasına girildi. Mola dönüşünde Henry basket faul alarak farkı 3 sayıya indirdi. Polonara’nın üçlüğüyle temsilcimiz 8-0’lık bir seriye ulaştı. Vesely’nin basketiyle temsilcimiz üstünlüğü kısa bir süreliğine aldıktan sonra Jaramaz skoru 64’te eşitledi. Hilliard’ın orta mesafeli basketine Vesely bir smaçla yanıt verdi. Henry’nin basketinin ardından Hilliard bir de üçlük buldu ve Fenerbahçe Beko molasına girildi. Mola dönüşünde Pierre ve Starks ile temsilcimiz 5-0’lık bir seri buldu. Vesely bir normal faul üzerine bir de teknil faul aldı ve Bayern Münih 3 serbest atış kazandı. Rubit 3’te 3 atarak farkı 1 sayıya indirdi. Bunun ardından Vesely 2, Hunter 1 serbest atış isabeti buldu. Henry’nin üçlüğü Bayern Münih’e molayı aldırdı. Mola dönüşünde Lucic üçlük denemesi esnasında faule maruz kaldı ve 3 serbest atış kullanmak için çizgiye geldi. Çizgide 3’te 3 atarak farkı 2 sayıya indirdi. Vesely bir basket faul alarak ona yanıt verdi. Bu faulden doğan serbest atış kaçsa da Bayern hücumdan eli boş döndü ve sonrasında Polonara’ya faulü yaptı. Polonara çizgide 2’de 1 attıktan sonra bitime 13.6 saniye kala Bayern Münih molası geldi. Mola dönüşünde Bayern hücumunu yine değerlendiremedi ve ribaunt mücadelesinde Polonara faule maruz kaldı. Polonara çizgide yine 2’de 1 attı ve maçın skorunu belirledi. 81-76

Maçın Değerlendirmesi:

“Korkunç üçüncü çeyreğe rağmen gelen prestij galibiyeti”

Fenerbahçe Beko geçtiğimiz rauntta aldığı mağlubiyetle matematiksel olarak play-off’lardan elenmesinin ardından sezonun son iç saha maçına çıktı. Normal şartlarda 10 Şubat’ta, yani 66-51 kazanılan Real Madrid karşılaşmasından yalnızca 2 gün sonra oynanması gereken karşılaşma, Bayern Münih’teki Covid-19 vakalarından ötürü iki kez ertelenerek bugün, yani 4 Nisan’da oynandı. O günün şartlarında Fenerbahçe Beko’nun yalnızca play-off için değil, ev sahibi avantajı ve hatta Final Four için dahi umudu vardı. Zira takımın yakaladığı form grafiği, sahada gösterdiği mücadele ruhu ve isteği inanılmaz yüksekti. Bunun yanı sıra 5 maçlık bir galibiyet serisi elde edilmişti ve bu seri kolay kolay bitecek gibi gözükmüyordu. O günden itibaren temsilcimiz ertelenen maçlar yüzünden 17 gün boyunca hiçbir EuroLeague maçına çıkmadı. Hal böyle olunca yakalanan form grafiği, arkaya alınan rüzgar kaybolmuş oldu. Bunun üzerine EuroLeague yönetiminin aldığı Rus takımlarını müsabakadan men etme kararı temsilcimizin sezon içinde Rus takımlarına karşı aldığı 3 galibiyetin silinmesine yol açtı. Bütün bunlar üst üste gelince de hem moral olarak hem de performans olarak Sarı-Lacivertliler adeta dibe vurdu. Hal böyle olunca da temsilcimiz 6 mağlubiyet üst üste aldı ve 8 sene sonra ilk defa sezona play-off yapamadan veda etmiş oldu. Bu vedanın ardından bu akşam oynanan Bayern Münih maçı da Fenerbahçe Beko adına bir formalite maçına döndü.

Sarı-Lacivertliler maça yüksek tempoyla ve iyi savunma yaparak başladı. İlk yarının tamamında oyunun kontrolünü elinde tuttu ve rakibinin kendisine yaklaşmasına izin vermedi. Rakibin tehlikeli oyuncularını savunmada etkisiz hale getirerek skor bulmalarını zorlaştırdı. Hücumda ise bol pas yaparak en doğru şutu aradı ve bunu genel anlamda buldu. Pierria Henry’nin ilk çeyrekte yakaladığı 9 sayılık bireysel seri ve bunun yanında yaptığı asistlerle takım arkadaşlarını devreye sokması hücumun akışkanlığını sağladı. Bunun yanı sıra Jan Vesely’nin de benzer bir performans göstermesi ve ribauntlar konusundaki dikkati takımı diri tuttu. İlk yarı sonucunda oluşan 14 sayılık fark, ikinci yarının ilk 4 dakikasında tamamen eridi. Fenerbahçe Beko soyunma odasından müthiş bir hararetle çıktı ve oyunun içine bir türlü giremedi. Onların aksine soyunma odasından son derece konsantre bir şekilde çıkan Bayern Münih de bu şekilde ikinci yarıya 2-21’lik bir seriyle başlamış oldu. Daha sonra Şehmus’un oyuna girmesiyle Fenerbahçe az da olsa canlandı. Şehmus’un oyuna kattığı enerjiyle Fenerbahçe savunmayı az da olsa sıkılaştırarak birkaç hızlı hücum şansı doğmasını sağladı. Bu şekilde üçüncü çeyreğin ikinci yarısını 7-10’luk bir skorla kapatarak son çeyreğe girerken farkın kapatılamaz olmaması sağlandı. Son çeyrekte, üçüncü çeyrekte doğan enerjinin devamı geldi. Vesely ve Henry’nin de ilk yarıda göstermiş oldukları direnç ve arzuyu tekrardan açığa çıkarması Fenerbahçe’nin oyuna tutunmasına yol açtı. 8 sayıya kadar gelen fark tüm takımın çabaları sonucunda kapandı ve Fenerabahçe Beko bu hedefsiz çıktığı formalite maçını ortaya karakter koyarak kazanmış oldu.

Gönül isterdi ki Fenerbahçe Beko üst üste kaybedilen 6 maçta da bu akşam olduğu gibi bir direnç ortaya koysaydı, ancak maalesef artık iş işten geçti. Belki de beklentisizliğin getirdiği rahatlıkla temsilcimiz bu akşam -üçüncü çeyrek hariç- uzun süre sonra en iyi oyununu ortaya koydu.

Her şeyin yanında taraftarın desteği de gerçekten takdire şayandı. Hiçbir iddiası kalmamış bir takımı bu denli yoğun bir şekilde desteklemek, bu takımda bir basketbol kültürünün ve sevgisinin oturduğunun somut kanıtı oldu. Yalnızca maça gelmekle kalmadılar, aynı zamanda takım korkunç bir seri yiyerek geriye düştüğünde bile arkalarında durdular, kötü oynarken onları canlandırdılar. Takımını bu koşullara rağmen desteklemeye gelen herkesi kutlamak gerekir.

Maçın Adamı: Pierria Henry

22 sayı

4 ribaunt

8 asist

1 top çalma

31 VP

Maçın istatistiklerini görüntülemek için tıklayınız!

 

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap