01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

LARKIN ŞOV YAPTI, ANADOLU EFES PLAY-OFF’U GARANTİLEDİ!

Turkish Airlines EuroLeague’de 33. Raunt mücadelelerinde temsilcimiz Anadolu Efes, evinde konuk ettiği ALBA Berlin’i heyecan dolu geçen maçta 87-77 mağlup etti. Bu galibiyetle Anadolu Efes play-off’lara kalmayı garantiledi. 

Maç Özeti:

1.Çeyrek

Maçta ilk sayılar Pleiss’tan geldi. ALBA Berlin bu baskete Da Silva, Thiemann ve Lo ile 0-10’lik bir seri yakalayarak yanıt verdi. Bu serinin üstüne Ergin Ataman televizyon molasını beklemeden molayı aldı. Mola dönüşünde Pleiss ALBA’nın serisini bozdu. Delow ve Thiemann’dan arka arkaya üçlükler geldikten sonra bir üçlük de Simon’dan geldi. Da Silva’nın üçlüğüneyse Moerman’dan iki serbest atış isabetiyle yanıt geldi. Sonrasında Smith ve Larkin’den karşılıklı üçlükler geldi. Smith’in iki serbest atış isabetinden sonra Simon ve Dunston zor birer atışta isabeti buldu. İlk çeyrek 16-24 sona erdi.

2.Çeyrek

İkinci çeyrek Larkin’in üçlüğüyle başladı. Zoosman, Lo ve Mattiseck ile ALBA Berlin ikinci çeyreğe de 0-10’luk bir seriyle girdi. Anderson ve Pleiss’tan gelen basketlerle Anadolu Efes bu seriye karşılık verdi. 25-34’lük skorla televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde Pleiss ve Bryant’ın basketleriyle Efes serisi 10-0’a çıktı. Moerman’ın üçlüğüyle fark 2 sayıya indi. Thiemann temsilcimizin serisini bozan isim oldu. Larkin ve Bryant’ın basketleriyle skor 36’da eşitlendi. Mattiseck’in üçlüğü ilk yarıya noktayı koydu. 36-39

3.Çeyrek

İkinci yarı da ikinci çeyrekte olduğu gibi Larkin’in üçlüğüyle başladı. Dunston’ın smacıyla Efes uzun süre sonra ilk defa öne geçti. Delow ve Da Silva’nın basketleriyle ALBA üstünlüğü hızlıca geri aldı. Bryant ve Da Silva’nın karşılıklı basketlerinin ardından Moerman bir basket faul aldı. Lo ve Da Silva’yla ALBA çabuk bir şekilde 0-7’lik bir seriye ulaştı ve Efes molası geldi. Mola dönüşünde Dunston’dan bir serbest atış isabeti geldi. Larkin’den iki basketle fark 1 sayıya inince bu kez ALBA molayı aldı. Mola dönüşünde Moermann ve Bryant ile temsilcimiz serisini 10-0’a çıkardı. Koumadje, ALBA adına bu seriyi bozan oyuncu oldu. Bryant ve Larkin ile Efes bu kez de 6-0’lık bir seriye ulaştı. Smith’in basket faulü çeyreğin son basketi oldu. 62-57

4.Çeyrek

Schneider’in üçlüğüyle son çeyrekte perde açıldı. Dunston ve Singleton’ın arka arkaya basketlerinin ardından Zoosman iki serbest atış isabeti buldu. Da Silva’nın basketinin ardından Singleton ve Bryant’tan art arda basketler gelince ALBA molası geldi. Thiemann ve Lo mola dönüşünde takımını 0-5’lik bir seriye ulaştırdı. Bryant’ın basketinin sonrasında Thiemann’dan tek serbest atış isabeti geldi. Larkin takımı adına arka arkaya 2 üçlük bulurken ALBA adına Delow bir üçlük buldu. Moerman ve Da Silva karşılıklı basketler buldu. Larkin bir üçlük daha bularak takımının üstünlüğünü 8 sayıya çıkardı.

Maçın Değerlendirmesi:

“Şampiyon takım karakteri”

Anadolu Efes, ALBA Berlin karşısında şahane bir direnç göstererek galibiyete uzandı. Maçın bir noktasında 15 sayı geride olan temsilcimiz, bunun ardından gelen müthiş bir savunma sertliğiyle ve Larkin’in hücum liderliğini eline almasıyla bu farkı eritti. Zaman zaman, özellikle de ilk yarıda üretkenlik konusunda sıkıntı yaşayan Lacivert-Beyazlılar, Larkin’in şut ritmini bulmasıyla ve takım arkadaşlarının da ona uyum sağlamasıyla beraber bu sorunu çözdü. Bryant Dunston ve Elijah Bryant’ın özellikle savunmada gösterdiği performans takdire şayandı. Pota altında Bryant Dunston’ın varlığı ciddi bir caydırıcı etken oldu. Dunston maçı 3 blokla tamamladı ve böylelikle kariyerinde toplam 300 blok barajını geçti. Aynı zamanda Elijah Bryant’ın da savunma ribauntlarına katkısı çok önemliydi. Maçın başlarında rakibine bolca boş şut imkanı tanıyan Efes, savunma konsantrasyonunu artırarak bu sorunu önemli ölçüde çözdü. ALBA Berlin de buldukları az sayıda boş şuttan yararlanmakta zorlanınca bu geri dönüş mümkün oldu.

Micic ve Beaubois’nın yokluğunda gard rotasyonunun yükünün neredeyse tamamını Shane Larkin kendi omuzlarında taşıdı. Maçı 28 sayı 5 ribaunt 8 asist ve 4 top çalmayla tamamlayan milli gard, son çeyrekte bulduğu kritik isabetlerle de galibiyeti mühürledi. Ayrıca savunmada gösterdiği gayret ve bitmek bilmeyen enerjisiyle de “ben hala buradayım” mesajını verdi.

Bu galibiyetle beraber Anadolu Efes, Koç Ergin Ataman’ın maçtan önce bahsettiği “şampiyon takım karakterini” büyük ölçüde sahaya yansıttı. Play-off’lara girerken geçtiğimiz sene yakalanan havayı tekrar yakalamak için temsilcimiz önemli bir adım atmış oldu. Kızılyıldız ve Bayern Münih maçları, Anadolu Efes’in bu karaktere tamamıyla bürünebilmesi için önemli birer fırsat. Şampiyonluk yolunda temsilcimizin bu forma ulaşması çok önemli.

Maçın Adamı: Shane Larkin

28 sayı

5 ribaunt

8 asist

4 top çalma

36 VP

Maçın İstatistikleri:

 

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap