01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

OLYMPİAKOS LYON’DA KAZANDI VE PLAY-OFF SAHA AVANTAJINI ALDI!

Turkish Airlines EuroLeague’de 32.Hafta mücadelesinde Olympiakos Pireaus, LDLC Asvel Villeurbanne’yi deplasmanda 94-80 mağlup etti. Oyunun büyük bölümünde kontrolü elinden bırakmayan Olympiakos, bu maçı kazanarak normal sezonda ilk dörtte yer almayı ve play-off’ta ev sahibi avantajını almayı garantiledi.

Maçın ilk sayısı Moustapha Fall’un pasını pota altında alıp sayıyı bulan Vezenkov’dan geldi. Tyler Dorsey çembere gidip lay-up’ını yolladı. Kaçan topu tamamlayan Osetkowski ASVEL adına maçın ilk sayılarını kaydetti. Tecrübeli forvet Papanikolau’nun art arda gelen iki üçlüğüyle skor 2-10 olmuştu. Sasha Vezenkov uzaktan gelen pası alıp smacı vurdu. Strazel üç syaılık atışında isabeti bulup farkı ikiye indirdi. Televizyon molasından sonraki hücumda Strazel perde çıkışında üçlüğü gönderdi ve basket faul kazandı. Çizgide de başarılı oldu. İki takım da üçlük çizgisinden iyi başlamıştı ve bu noktadan itibaren bunu daha iyi görmeye başladık. Tyler Dorsey dış atışında sayıyı bularak takımını tekrar öne geçirdi. Diot ve Antetokounmpo’nun üst üste yolladığı üç sayılık atışlarla durum 24-21 oldu. Üçlük partisini Tyler Dorsey devam ettiriyordu. Çekişmeli geçen ilk çeyrek 26-26 eşitlikle noktalandı.

İkinci çeyreğin açılışı, Raymar Morgan’ın kaçan topunun ardından smacı vuran Antetokounmpo ile yapıldı. Olympiakosluların seri paslaşması sonucunda üçlüğü yollayan Papanikolau, üçte üç dış atış isabeti ile başlamıştı. Sloukas’ın pota altına yolladığı topu alan Jean-Charles smacı vuruyordu. Risacher’in sol köşeden yolladığı üçlüğe cevap hemen ardından hızlı hücumda smacı basan Papanikolau’dan geldi:33-33. Marcos Knight sayıya giderken Fall’dan blok geldi ve hızlı Olympiakos hücumunda Shaq McKissic sağ elle smacı vurdu. Kostas Sloukas art arda iki güzel asiste imza attı. Önce pota altındaki Jean-Charles’a zor ve güzel bir pas attı. O da bitirip basket faul aldı. Sonrasında rakibinden iyi sıyrılıp Printezis’e yolladığı top asist olmuştu:35-42. TJ Parker’ın molasından sonraki hücumda Osetkowski üçlüğü yolladı. Printezis’in savunmasında potaya giden Osetkowski basket faul kazandı fakat çizgide isabeti bulamadı. Ardından gerçekleşen Olympiakos hücumunda kaçan üçlükten sonra hücum ribaundunu alan Jean-Charles bu çeyrekteki ikinci basket faulünü kazandı. Shaq McKissic’in sol çizgide step back ikiliği ilk yarının son sayılarıydı. Olympiakos soyunma odasına 47-43 önde giriyordu.

Üçüncü periyotun ilk isabeti Tyler Dorsey’in üçlüğüyle geldi. Marcos Knight orta mesafeli şutunda isabeti buldu. Kısa süre sonra ASVEL hücumunun başlangıcında savunma ribaundunu alan Marcos Knight sol ayağından sakatlık geçirdi ve kenara geldi. Sonrasında soyunma odasına gitti. Chris Jones çembere yakın noktadan pozisyonu iyi tamamladı. Osetkowski’nin ters köşeye attığı pası Diot üçlükle asiste çevirdi. Osetkowski’nin çaldığı topla başlayan hücumda Morgan pota altında sayıyı buldu. Sloukas iyi penetresi sonunda atışında başarılı oldu:56-56. Vezenkov bir başka üçlük atışında isabeti yakaladı. Sloukas iyi dribblinginin ardından turnikeyi yolladı. Strazel başarılı performansını art arda yolladığı ve ASVEL’i tekrar öne geçirdiği iki üçlükle taçlandırıyordu. İkinci üçlüğüne cevap hemen Vezenkov’un üçlüğüyle gelmişti. Sloukas’ın yolladığı bir başka üç sayı bu çeyreğin son isabetli sayılarıydı. Olympiakos son çeyreğe 69-64 galip girdi.

Son periyot çizgide ikide iki yapan Hassan Martin’in sayılarıyla açıldı. Sasha Vezenkov çember altında fake verdikten sonra sayıyı buldu. Raymar Morgan ayağı dış çizgideyken atışında başarılı oldu. Sloukas’ın basket faulüyle fark çift hanelere çıkmıştı: 68-78. Ne var ki Youssoupha Fall’un sayılarıyla ASVEL yeniden maça tutundu. Hücum ribaundunu kazanan Hassan Martin’in pasında maçın yıldızlarından Vezenkov boyalı alanda pozisyonu bitirdi. Tyler Dorsey içeri devrildi ve ters turnikeyi yollayarak farkı yeniden çift hanelere taşıdı: 74-84. Strazel perde çıkışının ardından üçlüğü yolladı. Karşılıklı gelen sayılardan sonra özellikle ikinci yarı harika iş çıkaran Sloukas bir başka üç sayısında isabeti buldu. Olympiakos maçı 94-80 kazandı. Böylelikle EuroLeague’i normal sezonda ilk dörtte bitirmeyi ve saha avantajını kazanmayı garantilediler.

Öne Çıkan Oyuncular:

LDLC ASVEL Villeurbanne:

  • Matthew Strazel                        16 sayı, 4 asist,
  • Raymar Morgan                        12 sayı, 1 ribaund, 1 top çalma
  • Youssoupha Fall                        12 sayı, 1 ribaund

Olympiakos:

  • Tyler Dorsey                               21 sayı, 7 ribaund, 2 asist
  • Sasha Vezenkov                         18 sayı, 10 ribaund, 2 asist, 1 top çalma
  • Kostas Sloukas                           15 sayı, 1 ribaund, 9 asist

Maç Yorumu: Olympiakos’un play-off avantajını alma yolunda önemli bir zafer aldığı bir maçtı. ASVEL, tam kadro olmasa ve maç içinde de Marcos Knight’ın sakatlığı olsa da son dakikalara kadar mücadele etti. Olympiakos zaman zaman oyunun kontrolünü kaybetse de kısa süre içinde hemen geri almayı başardı. Double-double yapan Vezenkov, iyi bir sezon geçiren Dorsey ve ikinci yarıda öne çıkan Sloukas’ın performansları üst düzeydi. Belli bölümlerde Moustapha Fall ve Papanikolau da öne çıktı. İki takımın üçlük isabet yüzdeleri arasında %0.2’lik bir fark olsa da iki sayılık atışlarda net bir Olympiakos üstünlüğü söz konusu. Toplam ribaundlarda Olympiakos on bir farkla önde. ASVEL’in bugün pota altını savunmada bariz bir sıkıntı yaşadığı da bir gerçek. Sezondan çok fazla bir beklentisi kalmayan ASVEL, her şeye rağmen oldukça iyi bir mücadele gösterdi fakat Olympiakos dinamizmi ve kalitesiyle maçı aldı. Aynı zamanda ilk dörtte yer almayı da garantilediler.

Maç Özeti:

Yorum Yap