01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

MONACO DOLU DİZGİN!

Turkish Airlines Euroleague’de çift maç haftasının kapanış gününde Fransız ekibi Monaco, evinde Bitci Baskonia’yı 78-68 mağlup ederek son 6 maçta 5.galibiyetini almayı başardı. İlk periyot hariç özellikle hücumda varlık gösteremeyen konuk Baskonia’nın ise maçlık galibiyet serisi sona erdi. 26 maçta 13.galibiyetine ulaşan Monaco artık Play-Off’a sımsıkı sarılırken, 11 galibiyette kalan Baskonia ise rakiplerinin maçlarına gözünü dikmek zorunda kaldı…

Ev sahibi ekip maça Motiejunas ve Will Thomas ile top dağılımını doğru yaptığı ilk dakikaları hücumda verimli geçirdi ve 7 sayı bulmayı başardı. Konuk ekip ise dış atışlarda isabet bulamadığı ilk bölümü Costello’nun içeriden etkili oyunuyla skor üreterek geride bıraktı ve ilk 4 dakika 7-6’lık Monaco üstünlüğü ile geçildi. 7-6 sonrası karşılıklı kolay atışların kaçtığı 2 dakika sonunda ilk periyodun bitimine 4 dakika kala televizyon molasına 9-8’lik Monaco üstünlüğü ile gidildi. Moladan Fontecchio ve Enoch ile 6-0 ile dönen Baskonia, Mike James’e de 2.faulünü yaptırmayı başardığı bölümde Monaco’dan karşılık Donta Hall’ın üst üste 6 sayısıyla geldi ve son 1 dakikaya 15-16’lık Baskonia üstünlüğü ile girildi. Son 1 dakikada Paris Lee ve Alec Peters’ın karşılıklı 3 sayı isabetleri geldi ve ilk periyot Baskonia’nın 18-19’luk üstünlüğü ile geçildi.

İkinci periyoda organize olamadığı bir anda Dwayne Bacon’un üçlük isabetiyle başlayan Monaco, Donta Hall’ın etkili oyununa devam ettiği bölümde 25-23 öne geçti ve Spahija maçtaki ilk molasını aldı. Moladan dönüşte Monaco’nun sert savunmasına karşı hücum etmekte zorlanan konuk ekibe Paris Lee ve Bacon ile hücum eden Monaco, 14.dakikada 29-23 öne geçmeyi başardı. Karşılıklı sayılarla geçen 3 dakika sonucunda hayli kaçan atışın dikkat çektiği bölümde denge değişmedi ve Sasa Obradoviç’in molasına 33-29’luk Monaco üstünlüğü ile gidildi. Moladan Mike James önderliğinde tempolu dönen ev sahibi, savunmasını da sertleştirdiği bir buçuk dakikalık bölümde farkı 9 sayıya çıkardı ve Spahija’ya 40-31’de ikinci molasını aldırdı. Mola dönüşü ilk yarı genelinde olduğu gibi üst üste atışlar kaçtı ve ilk yarı 42-32 ev sahibi Monaco’nun üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci yarıya hücumda ve hücum ribaundlarında etkili başlayan ev sahibi ekip, 50-34’ü yakaladı ve Spahija televizyon molasını beklemeden oyuna müdahele etmek istedi. Moladan da top kaybıyla dönen Baskonia, iyi savunduğu pozisyon sonrası Enoch’un serbest atışlarıyla farkı 14’e indirmeyi başarsa da savunmada hiçbir varlık gösteremeyen konuk ekibe karşılık Monaco farkı 20 bandına taşımayı başardı ve Bacon’un dip üçlüğüyle 3.periyodun tam ortasında skoru 57-36’ya getirmeyi başardı. Kanamayı Jayson Granger ile durduran Baskonia, savunmada daha sert durduğu 2 dakikayı sayı yemeden geçti ve skoru 57-42’ye getirmeyi başarınca Sasa Obradoviç molayı aldı. Moladan Bacon’ın 2/2 faul isabetiyle dönen Monaco, rölantide götürdüğü periyot sonunda avantajlı bir farkla, 61-46’lık skorla son periyoda girmeyi başardı. Granger önderliğinde son periyoda etkili başlayan ve farkı tek hanelere indiren Baskonia, Alec Peters’ın dipten bulduğu üçlükle farkı 6 sayıya kadar indirmeyi başardı. Krizden Bacon’ın penetre sonucu bulduğu potalı atışla çıkan Monaco, Peters ve Marinkoviç’ten gelen üst üste 5 sayıya engel olamadı ve fark 7’ye inince Sasa Obradoviç molayı almak zorunda kaldı. Maçta son 5 dakikaya 69-60’lık ev sahibi üstünlüğü ile girilirken, Westermann’ın üçlüğüyle Monaco farkı 4 dakika kala 10 sayıya çıkarmayı başardı ve skor 72-62’ye geldi. Paris Lee’nin inanılmaz savunma gayreti sonucu hücumda topu kaybeden Baskonia, savunmada da Will Thomas’ın sırtı dönük oyununa engel olamadı ve skor 74-62’ye gelince bitime 3 dakika kala Baskonia molası geldi. Moladan Baldwin ile dönen Baskonia, Baldwin’in hatalı yürümesi sonucu topu kaybetti ve yine Will Thomas ile skoru bulan Monaco farkı 14’e çıkararak fişi çekmiş oldu, maçı da 78-68 kazanmayı başardı.

Maçın Özeti:

Yorum Yap