01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

BARCELONA KIZILYILDIZ’IN SERİSİNİ BİTİRDİ

Turkish Airlines Euroleague’de haftanın kapanış Barcelona, Rus takımlarının turnuvadan ihraç edilmesi sonrasında play-off için bir anda iddaalı konuma gelen ve son 4 maçını kazanan formda Kızılyıldız’ı 82-70 mağlup etmeyi başardı ve Zalgiris Kaunas maçının telafisini yaparak 22 galibiyetle liderliğe yükseldi. Maç içinde dönem dönem geri dönüş belirtileri verse de son dakikaları çok kötü oynayan Kızılyıldız’ın ise 4 maçlık galibiyet serisi sona erdi. 

Tempolu başlayan maçta Barcelona topsuz koşular ve Mirotiç’in birebirleriyle etkili olurken, Kızılyıldız ise ilk 5 dakikayı Dobriç’in 7 sayısıyla 8-11 önde geçmeyi başardı. Barcelona’ya 5 dakika içinde 4 top kaybı yaptırmayı başaran Kızılyıldız, Mirotiç’in üst üste 5 sayısına engel olamayınca Barcelona bir anda skorda 13-11’i bulmayı başardı. Luka Mitroviç hücum ribaunduyla skoru dengelemeyi başardı ve televizyon molasına 13-13 eşitlikle gidildi. Mola sonrası savunmada kimliğini gösteren ve hücumda Mirotiç ile skor bulmaya devam eden Barcelona, ilk periyodu Calathes’in son saniye turnikesiyle 22-15 önde geçmeyi başardı. Barcelona, son 2 dakikada 7-0’lık bir seri yapmayı başardı, Mirotiç’in domine ettiği periyodu 7 sayı farkla önde kapattı…

İkinci periyot başında topu 5 saniyede oyuna sokamayan Barcelona, savunmada sert kalmayı başardı ve Lazic’in üçlüğü çembere bile değmedi. Jokubaitis’in asistinde Davies’in smacı ile farkı 9’a çıkaran Barcelona, savunmada Kızılyıldız’a potayı göstermemeye devam ettiği bu bölümde Davies ile bir de orta mesafe buldu ve skor 26-15’e geldi. Aaron White’ın smacıyla skor orucunu bozan Kızılyıldız, ikinci periyot başında oyuna giren Jokubaitis’i tutmakta zorlandığı bu bölümde çizgiye gitmesine engel olamadı ve fark tekrar 11’e çıktı. Kuriç’in perde çıkışında attığı imza üçlüğüyle beraber Barcelona skoru 31-17’ye getirdi ve Radonjiç hemen molayı aldı. Moladan Kaliniç’in birebiriyle dönmek isteyen Kızılyıldız, Sergi Martinez’in bloğuyla bu hücumdan da boş döndü. Jokubaitis-Davies ikilisinin harika alley-oop’uyla farkı 16’ya çıkaran Barcelona, top kaybı sonrası aynı ikiliyle bir alley-oop daha bulduğu bu bölümde Kızılyıldız’ı paramparça etmeyi başardı. Hücum krizi süren deplasman ekibi, Luka Mitroviç’in çizgiden 2/2 isabetiyle kanamayı durdurmayı başarsa da savunmada özellikle Jokubaitis’i hiçbir şekilde durduramayan Kızılyıldız, Kuzmiç’in smacıyla skor 42-24’e gelen skor sonucunda Jasikeviçius’a molayı aldırdı. Moladan Jokubaitis’in dipten bulduğu üçlükle dönen Barcelona, Exum-Jokubaitis-Abrines-Hayes-Nnaji beşiyle sahada olduğu bu bölümde rakibini sürekli faul çizgisine gönderdi, savunmada varlık gösteremedi ve Kızılyıldız faul çizgisinden bulduğu sayılarla skor üretmeye devam etti. Son 1 dakikası Nnaji ve Dobriç’in karşılıklı sayılarıyla geçilen maçta ilk yarı 47-32’lik Barcelona üstünlüğü ile geçildi.

İkinci yarıda üst üste kaçan atışlar sonrası açılışı yapan isim hücum ribaundu sonucu basket faulü çıkarmayı başaran Roland Smits oldu. Letonyalı’nın çizgiden de isabetle ayrılması sonucunda skoru 22.dakikada 50-32’ye geldi. Luka Mitroviç hücum ribaundlarıyla etkili olmaya devam ederken, Dobriç’in sayısıyla Kızılyıldız ikinci yarıda ilk sayılarını buldu. Smits’in üçlüğüyle hemen cevap veren Barcelona skoru 53-34’e getirdi. Luka Mitroviç ile basket faulü çıkaran Kızılyıldız, ikinci yarıda Mitroviç’in adeta 1’e 5 savaşıyla skor üretmeye devam ettiği bu bölümde farkı 20’ye indirdi. Üçüncü periyottaki kahramanı Roland Smits olan Barcelona, 3.çeyrekte onun bulduğu 8 sayıyla skor üretmeye devam ederken savunmada yine yayları gevşeten Barcelona’nın imdadına televizyon molası yetişti ve 59-44’te televizyon molasına gidildi. Moladan Mirotiç’in sayısıyla dönen ev sahibine hücum ribaundu ve top çalmalarıyla yanıt vermeyi başaran deplasman ekibinin çabası bir yere kadar yeterli oldu ve son periyoda 65-51 ev sahibi Barcelona üstünlüğü ile girildi.

Son periyoda Ivanovic’in attığı çok zor turnike ile başlayan Kızılyıldız’a cevap Nigel Hayes-Davis ile geldi. Arka kapıyı açık gören Lazareviç’in koşusuyla tekrar farkı 12’ye indiren Kızılyıldız, Nikola Ivanovic ve Nate Wolters ile üst üste 4 sayı bulunca fark 8’e indirdi ve Jasikevicius molayı aldı. Faul hakkı erken dolan Kızılyıldız, Dante Exum’a faul yaparak çizgiye gitmesine sebep oldu ve 2/2 ile ayrılan Exum farkı tekrar çift hanelere çıkardı fakat Nikola Ivanoviç’in son periyottaki 11.sayısıyla birlikte Kızılyıldız maçın içinde kalmaya devam ederken son 3.30’a girilirken skor 77-68′ geldi. Maçın son bölümünü Kaliniç ve Wolters ile çok kötü oynayan konuk ekip, geri dönüşü gerçekleştiremedi ve Barcelona evinde 82-70’lik skorla galip gelmeyi başardı.

Maçın Özeti:

Yorum Yap