01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ZALGİRİS’TEN LİDER BARÇA’YA GEÇİT YOK!

Turkish Airlines EuroLeague’de 29.Hafta mücadelesinde Zalgiris Kaunas, evinde Barcelona’yı 91-84 mağlup etti. Zalgiris Kaunas, bu maça özel Rusya’nın Ukrayna işgalini protesto etmek amacıyla Ukrayna bayrağı tasarımlı sarı ve mavi renkli bir formayla sahaya çıktı. Lig lideri Barcelona’ya oldukça zorlu anlar yaşattılar ve galibiyeti hak ederek aldılar.

Maç Laprovittola’nın üç sayılık basketi ile açıldı. Çeyreğin ortalarındaki televizyon molasına kadar iki takım da hücumda çok etkili olamamıştı. İyi bir top paylaşımı sonunda Dante Exum’un ve el üstü şutuyla Mirotic’in üçer sayılarıyla Barcelona 9-0 öndeydi. Ulanovas’ın üçlüğü ile Zalgiris ilk sayılarını buldu. Milaknis’in pasında Josh Nebo çift el smacı vurdu. Lekavicius, Calathes’ten iyi sıyrıldı ve içeri devrilerek jelly lay-up’ı gönderdi: 7-12. Calathes’in pota altına attığı pası Kuric tamamladı. Lauvergne’in boyalı alanda boşta olan Miniotas’ı gördü ve o da pozisyonu bitirdi. Kyle Kuric’in fake verip yolladığı üçlük, çeyreğin son sayısı oldu. Sonlarına doğru temposu artan bu çeyreği Barcelona 17-9 önde tamamladı.

İkinci periyotun açılış sayısı, top kaybı sonrasında hızlı hücumda smacı vuran Brandon Davies’ten geldi. Tai Webster’ın tamamlayamadığı pozisyonu Lauvergne smaçla bitirdi. Giffey’in sağ köşeden yolladığı üçlükle durum 16-19’a geldi. Lekavicius’un kaçırdığı şutun ardından Lauvergne ofansif ribaundu aldı ve sayıyı buldu. Zalgiris böylelikle skoru 19-19’a taşıdı. Bu bölümde faul sıklığının da arttığını belirtmeliyiz. Savunmalar daha sertleşiyordu. Nigel Hayes’in Ulanovas’tan boyalı alan bölgesinde üst üste iki kez blok yediği pozisyon, Zalgiris’in çemberi ne kadar iyi savunduğunu anlatıyor gibiydi. Laprovittola perde çıkışında attığı orta mesafeli şutundan basket faul çıkardı. Bu noktada yine karşılıklı fauller yapılıyordu ve serbest atışların sayısı fazlalaşmıştı. Blaevic, Sertaç Şanlı’nın savunmasına rağmen çember altında solundan gönderdiği atışta isabeti buldu. Jasikevicius, bu sayıdan sonra mola aldı. Molasında oyuncularına kendine has üslubuyla çok sert bir şekilde direktiflerini verdi. Lekavicius, orta mesafede Mirotic’in savunmasına rağmen spininin ardından sayıyı buldu. Barcelona, Mirotic’in kısa sürede iki farklı hücumda bulduğu sayılarla farkı bire indirmişti. Perdeden sıyrılıp boşluğu bulan Kuric, buzzer üçlüğü gönderdi. İlk yarı 35-35 eşitlikle sonlandı.

İkinci yarının ilk sayısı Mirotic’in yolladığı üçlük oldu. Lekavicius ve Laprovittola’dan karşılıklı üçlükler geldi. Giffey, yaptığı fake’in ardından orta mesafeli şutunda isabeti buldu:42-41. Nikola Mirotic yaklaşık 30 saniye içinde takımına dört sayı kazandırdı ve Barça öne geçti. Jokubaitis iyi dribblinginin ardından soldan çembere gitti ve turnikeyi yollayarak basket faul kazandı. Lekavicius el üstü bir üçlük gönderdi. Mirotic’in pasını dış çizgideki Jokubaitis aldı, iyi bir çeyrek geçiren Litvanyalı guard da bu ikramı geri çevirmedi: 49-56. Bu sayının ardından Jure Zdovc mola hakkını kullandı. Molanın ardından Arturas Milaknis’in üç sayısıyla fark dörde inecekti. Hızlı hücumda Hayes-Davis, dışarıdaki Kuric’i gördü ve o da en iyi yaptığı işi yaparak üçlüğü gönderdi. Lekavicius’un penetresi sonrası gelen iki sayı, üçüncü çeyreğin son hücumuydu. Barcelona son periyota 63-56 önde giriyordu.

Maçın Zalgiris adına en iyilerinden Lekavicius, son çeyreği açan üçlüğü yolladı. Calathes’in Smits’e yolladığı alley-oop gecenin en güzel anlarından biriydi. Lauvergne; önce pota altında Smits’ten faulü aldı ve basket faul kazandırdı sonra da orta mesafeden şutunu gönderdi. Üstelik Smits, Lauvergne’e yaptığı faul sonrası oyun dışı kalmıştı. Jasikevicius, bu sayıların hemen sonrasındaki molada oyuncularına yeniden kızıyordu. Ulanovas, Davies’in savunmasına rağmen basket faulü almayı başardı. Ulanovas’ın serbest atışını tip’leyen Nebo, momentumu ev sahibine döndüren sayılar bulacaktı. İki farklı hücumda kaçan topları smaçla tamamlayan Nebo, salona adeta bir enerji getirdi. Skor 76-72’ydi. Saras Jasikevicius bu bölümde bir pozisyona itiraz ederken teknik faul aldı. Çeyreğin yıldızlarından Ulanovas, orta mesafeden Mirotic’in üzerinden sayıyı yolladı. Josh Nebo’nun Calathes’in lay-up’ına bloğu vurmasıyla salon da iyice havaya giriyordu. Kyle Kuric bir başka üçlüğüyle durumu 82-77’ye taşısa da maç Barcelona adına bitmiş gibiydi. Bu bölümde karşılıklı serbest atışlar geldi. Mirotic logodan üçlüğü yolladı. Zalgiris, harika mücadele ettiği maçta 91-84 kazandı.

Öne Çıkan Oyuncular:

Zalgiris Kaunas:

  • Lukas Lekavicius            22 sayı, 2 ribaund, 4 asist, 2 top çalma
  • Joffrey Lauvergne          18 sayı, 4 ribaund, 2 asist
  • Edgaras Ulanovas          16 sayı, 9 ribaund, 6 top çalma

Barcelona:

  • Nikola Mirotic               26 sayı, 8 ribaund, 3 asist
  • Nicolas Laprovittola     16 sayı, 4 asist
  • Kyle Kuric                       15 sayı(4/5 Üç sayı isabeti), 2 ribaund

Maç Yorumu: Maç, ilk çeyrekte Barcelona’nın kontrolünde başladı. Aslında iki takım da bir süre sayı bulmakta zorlansa da istediğini daha fazla yansıtan taraf onlardı. İkinci çeyrekten itibaren bu durum tersine döndü. Zalgiris her anlamda çok daha öne çıkmaya başladı. Top kaybı ve çalınan top istatistiklerine bakmamız bile maç hakkında çok şey anlatabilir aslında. Zalgiris top çalmada 13-1 üstünlük sağlarken Barça, Zalgiris’ten 10 top daha fazla kaybetti.(22-12) . Ev sahibi özellikle pota altında çok iyi savunma yaptı. İlk beş başlayan temsilcimiz Sertaç Şanlı da Brandon Davies de çok zorlandı. Barça, zaman zaman farkı açsa da oyun olarak o üstünlüğü sağlayamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Jasikevicius da yazının içinde de belirttiğimiz üzere zaman zaman çok net ifadelerle oyuncularına kızdı. Zalgiris’e dönecek olursak Lekavicius ve Ulanovas başta olmak üzere birçok isimden iyi katkılar aldılar. Giffey, Lauvergne iyi oyunlar sergileyerek Barça’yı zor duruma düşürdü. Güzel bir atmosferde seyircisinin güzel desteğini klas oyunla galibiyete çevirdi Zalgiris. Barcelona içinse kabus gibi bir gece geride kaldı kuşkusuz.

Maç Özeti:

 

Yorum Yap