01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

KIZILYILDIZ PLAY-OFF AŞKINA!

Turkish Airlines Euroleague’de 28.haftanın play-off yarışını direkt etkileyen maçında Sırp ekibi Kızılyıldız, evinde Maccabi Tel-Aviv’i 84-77 mağlup ederek 13.galibiyetini almayı başardı. Maccabi ise bu sonuçla 26 maçta 12 galibiyette kaldı. Maç boyunca hücum ribaundlarında çok agresif gözüken ve hücum temposunu yüksek tutmayı başaran ev sahibi ekip üst üste 4.galibiyetini aldı. Dönem dönem rakibinin geri dönüşüne engel olamasa da son periyodun ortasından itibaren yarattığı sayı farkını korumayı başaran Kızılyıldız kazanmayı bildi ve play-off için iddaasını sürdürdü.

Harika bir atmosferde başlayan maçta ev sahibi ekip hücumda pota altını çok agresif kullanarak başladı. Austin Hollins, Wilbekin savunmasında aksamadı ve Nate Wolters penetreleriyle etkili oldu. Bunun sonucunda Kızılyıldız ilk 3 dakika 10-6 önde kapatmayı başardı. Savunma temposunu düşürmeyen, hücum ribaundlarındaki etkinliğini devam ettiren ve temposunu yüksek tutmayı başaran ev sahibi ekip, televizyon molasına 14-6 önde girmeyi başardı. Televizyon molası sonrasında ist üste boş geçen hücumlara noktayı koyan isim dipten bulduğu üçlük isabetiyle Nikola Ivanovic oldu. Nunnaly ile kanamayı durdurmaya çalışan İsrail ekibinde hemen karşılık Hollins’in tepe üçlüğüyle geldi. Savunma sertliğini periyot boyunca korumayı başaran Kızılyıldız, Hollins’in 9 sayıyla öne çıktığı ilk 10 dakikayı 24-10 önde kapatmayı başardı. İlk periyotta Kızılyıldız, tam 15 ribaund alırken Maccabi ise 3 ribaund alabildi. Maccabi potasındaki 10 ribaundun 7 tanesini Kızılyıldız aldı. Kusursuz bir ilk çeyrek Kızılyıldız’dan…

İkinci periyoda Wilbekin ve Reynolds’ın 5 sayısıyla başlayan Maccabi Tel-Aviv, Radonjiç’e çabuk bir mola aldırmayı başardı. Moladan Hollins’in penetresiyle dönen ev sahibi, savunmada da Reynolds’a top kaybını yaptırmayı başararak ipleri tekrar eline aldı. Pas trafiğini arttıran ve Dobriç’i de devreye sokan Kızılyıldız, 14.dakikanın içinde skoru 30-16’ya getirmeyi başardı. Wolters ve Kuzmic’le skor bulmaya devam eden ev sahibi ekibe Wilbekin ile cevap vermeye çalışan konuk ekip, farkı 10’a kadar indirmeyi başardı ve 16.dakikada skorun 35-25’e geldiği bölümde Radonjiç ilk yarıdaki son molasını da kullanmak zorunda kaldı. Mola dönüşünde aradığı basketleri bulamayan ev sahibi ekibe karşılık Maccabi adeta uyuta uyuta çizgiden bulduğu skorlarla farkı azalttı, Derrick Williams’ın üçlüğüyle de ilk yarının sonunda farkı 3 sayıya kadar düşürmeyi başardı. İlk yarı 42-39’luk Kızılyıldız üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci yarıya da tıpkı maça başladığı gibi istekli başlayan ev sahibi ekip, savunmada bu sefer sertliği çok yüksek seviyelere çıkaramayınca 25.dakika 55-48’lik Kızılyıldız üstünlüğü ile geçildi. Kaliniç ile etkili olmaya çalışan Kızılyıldız’a karşı Wilbekin ile direnmeye çalışan Maccabi, Wilbekin’in çizgiden 2/3 ile ayrılmasıyla beraber skoru 57-52’ye getirmeyi başardı. Derrick Williams’ın üçlüğüyle serisini 13-2’ye genişleten konuk ekip, 57’de rakibini yakalamayı başardı ve skor dengeye geldi. Periyot sonunu Dobriç ile etkili oynayan Kızılyıldız, 59-60’da geri düşmesine rağmen Dobriç’in üç sayılık isabeti ve çizgiden bulduğu 3/3 isabetle son periyoda 65-60 önde girmeyi başardı.

Davidovac ve Lazarevic ile son periyoda 4-0 ile başlayan Kızılyıldız, rüzgarı iyice arkasına aldığı son periyot başında 3 dakika boyunca potasını kapatmayı başardı. Davidovac’ın dipten bulduğu üçlük isabetiyle fark 12’ye çıktı ve 33.dakikanın sonunda Maccabi molası geldi. Moladan Nunnaly ve Wilbekin ile dönen Maccabi, skoru 72-64’e getirdi ve bir mola da Radonjiç’ten geldi. Radonjiç’in molası sonrası ev sahibi ekip Kaliniç ve Hollins ile arttırdığı ritmini kaybetmedi ve maçın sonuna taşıdığı skor avantajıyla beraber maçı 84-77 kazanmasını bildi. Kızılyıldız’da Nikola Kaliniç 15 sayı, 5 ribaund ve 5 asistlik performansıyla öne çıkarken Maccabi’de ise James Nunnally’nin 24 sayı, 2 ribaund ve 4 asistlik katkısı galibiyet için yeterli olmadı.

 

Maçın Özeti:

Yorum Yap