01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

BITCI BASKONIA LYON’DAN GALIBIYETLE DONUYOR

İki gün önce temsilcimiz Anadolu Efes’i yenerek büyük sükse yapan Bitci Baskonia çok zorlandığı Asvel deplasmanında da galip gelmeyi başardı (69-72)

Ev sahibi LDLC Asvel’de önemli eksikler vardı. Elie Okobo, Charles Kahudi ve Chris Jones gibi önemli oyuncularından mahrum mücadele eden Fransız temsilcisi 4. Çeyrekte maçı kazanacak noktaya getirdi ama başaramadı…

Wade Baldwin etkisi

Oyunun başında her iki takımın ürkek ve kararsız hücumları yüzünden uzun süre skor kısırlığı ile devam eden maç tüm seyircileri sıkıntıya sürükledi…Öyleki Asvel mesela ilk sayılarını tam 3 dakika sonra bulabildi…

Oyunun kilidini Wade Baldwin açtı.. Bu çeyrekte tam 7 sayı atan Amerikalı oyuncunun etkili oyunu sayesinde Baskonia çeyreği önde kapatmayı başardı (14-18)

Yeni Yıldız Wembanyama

Karşılıklı sayılarla daha hızlı tempoda başlayan ikinci çeyrekte ilk dakika sonunda Bitci Baskonia öndeydi. (17-20)

Bu dakikadan sonra yeni yıldız adayı Wembanyama ipleri eline aldı.. Bu çeyrekte attığı 9 sayı ile takımın geriden gelip rakibini yakalamasını sağlayan genç oyuncu uzun fiziği ile İspanyollara eşleşme sorununu bolca yaşattı.

Çeyrek sonuna doğru kontrolu tekrar ele alan Baskonia Alec Peters ve Costello’nun çabaları ile devreye önde girmeyi başardı. (30-33)

Simone Fontecchio çeyreğin yıldızı oldu

İkinci yarının ilk hücumunda boş dönen Asvel karşısında daha iyi hücum eden Bitci Baskonia Costello ve Peters’ın sayıları ile farkı açmaya başladı. (36-43)

Fransız temsilcisi Wembanyama’nın savunmada blokları ile ayakta kalmaya çalışarak farkı azaltsa da Fontecchio fişi çekti. Bu çeyrekte 8 sayı bularak 10 sayıya ulaşan İtalyan oyuncu pota altında Steven Enoch’u da besleyince İspanyol temsilcisi bu çeyreği de önde bitirdi (47-51)

Not: Bu çeyrekte iki önemli pozisyon oldu.. 

Birincisi (2.22 dk kala) Kostas Antetokounmpo önce kendi pota altında Enoch’u blokladı; sonra aynı hücumda koşarak fast break çıkıp smaçla bitirdi..!!

İkincisi (2.04 dk kala) Baskonia hücumunda kötü bir pas ile top kaybı yapan Fontecchio’dan topu kapan Osetkowski smaca giderken (yine) Fontecchio’nun gelerek blok yapması..!!

Gel-gitler çoktu ama son sözü Alec Peters söyledi

Karşılıklı sayılarla kıran kırana başlayan maçta heyecan dozu hep yukardaydı. Karşılıklı sayılar kadar top kayıpları ve pas hatalarının da bolca olduğu bu sekansta LDLC Asvel yakaladığı (10-4) seri ile öne geçmeyi başardı. (57-55)

Strazel üçlüğü sonrası Lacombe’un (David Lighty’nin muhteşem asisti ile)sayısı ile farkı beşe bile çıkarttılar (62-57)

İşte bu krizden Baskonia’yı bir adam çıkarttı: Alec Peters!!! Kritik anlarda bulduğu üç sayı isabetleriyle takımını öne geçiren Amerikalı oyuncunun gayretiyle son anlarda hata yapmayan Bitci Baskonia deplasmandan önemli bir galibiyetle döndü ve haftayı 2 galibiyetle kapattı. (69-72)

Bitci Baskonia’da;

  • Alec Peters (17 sayı, 5 sayı, 3 asist)
  • Matt Costello (13 sayı, 8 ribaunt, 3 asist, 3 blok)
  • Simone Fontecchio (12 sayı, 9 ribaunt, 6 asist)
  • Wade Baldwin (14 sayı, 5 ribaunt)

LDLC Asvel’de;

  • Paul Lacombe (16 sayı, 2 ribaunt, 4 asist)
  • David Lighty (11 sayı, 2 ribaunt, 3 asist)
  • Victor Wembanyama (9 sayı, 7 ribaunt, 2 blok)
  • Matthew Strazel (9 sayı, 2 ribaunt, 3 asist)

MAÇ ÖZET

Yorum Yap