01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

TAKTİK SAVAŞINDA KAZANAN BARTZOKAS, TYLER DORSEY ALEV ALDI!

Turkish Airlines Euroleague’de 28.Hafta mücadelesinde Olympiakos, FC Bayern Münih’i Audi Dome’da 98-88 mağlup etti. Özellikle ilk iki çeyrek olmak üzere keyifli bir mücadeleye sahne olan maçta, Tyler Dorsey adeta alev aldı. Sezonun yıldızlarından Dorsey 25 sayı kaydetti. 

Maç Tyler Dorsey’in ortadan yolladığı üçlükle başladı. Corey Walden stepback üç sayısıyla Bayern’in ilk sayısını haneye yazdırdı. Üçlük partisi, Lucic’in el üstü şutuyla sürdü: 6-4. Thomas Walup iyi bir dribbling sonrasında potaya devrildi ve basket faul kazandı. Tyler Dorsey hızlı hücum esnasında topu aldı, kısa süreliğine durduktan hemen sonra üçlüğü yolladı. Kısa bir sürenin ardından Tyler Dorsey bu kez üçlük çizgisine yakın bir noktadan ikiliği yolladı ve Olympiakos bir başka basket faul kazandı: 8-13.  Moustapha Fall’un pota altındaki harika bloğundan sonraki hücumda Walkup, serbest atış çizgisinden lay-up atışını yollayarak takımına bir başka basket faul aldırdı. Bu üç basket faulde de çizgide isabet almayı başardılar. Olympiakos farkı sekiz sayıya kadar çıkarsa da Bayern, çeyrek bitimine yaklaşık dört dakika kala Lucic’in serbest atışlarıyla durumu 17-17’ye getirdi. Serbest atışların çoğaldığı bu sürede iki takım da oldukça sert savunmalar yapmaktaydı. Tyler Dorsey, fake gösterdikten sonra boşa çıktı ve periyottaki üçüncü üç sayılık isabetini yakaladı. Darrun Hilliard’ın pota altında boşta olan Othello Hunter’a attığı harika pası tecrübeli pivot çift el smaçla tamamladı:24-26. Ognjen Jaramaz, çeyrek bitmek üzereyken Hassan Martin’in iyi savunmasına rağmen stepback üçlüğünü gönderdi. Böylelikle Bayern Münih, bu sert ve çekişmeli çeyreği 29-28 önde kapattı.

İkinci periyotun ilk sayısı, Darrun Hilliard’ın turnikesiydi. Hassan Martin’in sırtı dönük ikiliği ve Sloukas’ın serbest atış çizgisinden yolladığı şut ile maç 32-32’ye geldi. Tyler Dorsey’in iyi pasını Hassan Martin ikilikle tamamladı. Sisko, hücum süresinin bitimine az kala dengesiz bir şut yollasa da isabeti bulmuştu. Hemen sonraki hücumda top kaybı yapan Olympiakos, Bayern’e boşluk verdi ve hızlı hücumda Sisko’nun pasını Lucic turnikeyle tamamladı: 40-38. Sisko, bu sefer uzaktan bir alley-oop pasıyla Lucic’i gördü. O da şık bir şekilde çift el smacı bastı. Cevap Sloukas-Fall ikilisinin alley-oop ile gelecekti. Othello Hunter, pota altından dış çizgideki Jaramaz’a pası attı ve o da bu ikramı geri çevirmedi: 49-40. Kostas Sloukas, sol taraftan içeri devrildikten sonra dışarıdaki Larentzakis’i gördü. Larentzakis üçlük denedi ve isabeti yakaladı. Kısa bir süre sonrasında Augustine Rubit’ten topu çalan Sloukas, tek başına topu sürüp çembere gitti. Basket faul kazanan Sloukas, çizgide de sayıyı buldu: 50-48. Trinchieri bu sayıdan sonra mola hakkını kullandı. Corey Walden mola dönüşünde üçlük isabetini yakaladı. Bartzokas da bu sayının ardından mola aldı. Çeyreğin son hücumunda Sloukas, Othello Hunter ile birebir oynadı. Onunla özdeşleşmiş bir şekilde topu sağa çekip yakaladığı boşlukta orta mesafe sayıyı buldu. Bayern Münih, soyunma odasına 53-50 galip gidiyordu.

İkinci yarı, üçlük çizgisinden faul alıp çizgiye giden Tyler Dorsey’in serbest atışta üçte üç yapmasıyla başladı. Jaramaz, sabırla pozisyon beklediği ve pota altından dışarıdaki Rubit’i gördü. Rubit üçlüğü yolladı. Maçın öne çıkan isimlerinden Tyler Dorsey, iyi bir top sürüşün ardından sayıyı buldu. Rubit, el üstü olacak şekilde yeniden bir üçlük isabeti yakaladı. Dorsey’nin pota altında lay-up atışı bloklansa da top Olympiakos’ta kaldı. Devam eden hücumda top en sonunda boştaki Dorsey’e geldi ve o da üçlüğü yolladı: 59-60. Trinchieri bu sayıdan sonra teknik faul aldı. Vezenkov, Sisko ile sırtı dönük oynadığı hücumda sayıyı buldu. Bayern Münih bu bölümde şut isabeti bulmakta zorlandı. Lucic’in de dört faulde olması işleri zorlaştırıyordu. Hilliard’ın alley-oop pasını Hunter smaçla tamamladı. DeShaun Thomas’ın üç sayılık atışıyla fark dörde indi. Cevap Papanikolau’dan hızlıca bir başka üçlükle gelecekti:64-71. Üçlük çizgisinden faul alan Hilliard üçte üç yaptı. Periyot bu şekilde tamamlandı. Olympiakos, son çeyreğe 73-69 önde giriyordu.

Son çeyreğin açılışını Hassan Martin’in savunmasına rağmen sayıyı bulan Sisko yapacaktı. Sloukas, top kendisindeyken boşa çıkmaya başlayan Vezenkov’a pasını attı. O da üçlüğü yolladı:71-76. Augustine Rubit, Hassan Martin’e boyalı alanda fake verdi, arkasından da faulü alıp smacı vurdu. Sloukas, Rubit’in savunmasına rağmen orta mesafeli şutunda başarılı oldu. Corey Walden, Hassan Martin’e faul yaptı. Bu onun beşinci faulüydü ve oyun dışı kaldı. Sloukas, no look pasıyla Hassan Martin’i gördü. Martin pası alıp smacı vurdu. Darrun Hilliard’ın perde çıkışı yolladığı üçlükle skor 79-82’ye geldi. Olympiakos, bu anlarda çok kritik sayılar bulacaktı. Önce Larentzakis’in üçlüğü, sonrasında da topu çalan Shaq McKissic’in boş pozisyonda smacı vurmasıyla fark yeniden çift hanelere yaklaştı. Rubit’in orta mesafeli şutuyla fark altıya düşse de oyun hakimiyeti büyük ölçüde Olympiakos’taydı. Sloukas hücum süresinin bitmek üzere olduğu anda orta mesafeli şutunu gönderdi ve isabeti buldu. Bu sayıyla tecrübeli guard, double-double’a ulaşıyordu. Larentzakis’in üçlüğü, Vezenkov’un hızlı hücum sonundaki turnikesiyle fark çift hanelere gelmişti. Hilliard’ın üç sayısı, maçın kapanış sayısı oldu. Olympiakos, kritik maçta Bayern Münih’i deplasmanda 98-88 mağlup etti.

Öne Çıkan Oyuncular:

FC Bayern Münih:

  • Augustine Rubit                     18 sayı, 5 ribaund, 2 asist
  • Vladimir Lucic                        15 sayı, 8 ribaund, 2 top çalma
  • Othello Hunter                       12 sayı, 3 ribaund, 3 asist
  • Darrun Hilliard                      12 sayı, 3 asist

Olympiakos:

  • Tyler Dorsey                           25 sayı(4/4 üç sayı, 4/6 iki sayı isabeti), 1 asist
  • Sasha Vezenkov                     17 sayı, 5 ribaund, 2 asist
  • Hassan Martin                       14 sayı(6/6 iki sayı isabeti), 2 ribaund
  • Kostas Sloukas                       11 sayı, 10 asist, 1 top çalma

Maç Yorumu: Öncelikle Bayern Münih ve Olympiakos’a teşekkürler, böylesine kaliteli bir mücadele izlettikleri için. Olympiakos üçüncü çeyrekte oyunu kendi tarafına çevirmeye başlayana kadar üstünlük bir Bayern’de bir Olympiakos’taydı. İlk iki çeyrekte takımlar istediklerini genel anlamda yapabildiği bir görüntü çizdi. Olympiakos, Tyler Dorsey’in alev alarak başladığı maçta daha çok kaçan taraf oldu. Sloukas’ın tecrübesini konuşturduğu, Hassan Martin’in doğru zamanda doğru yerde olduğu, Vezenkov’un oyunun her iki yönüne iyi katkılar verdiği bir oyun oynayan deplasman ekibi kısa periyotlar hariç çok akıcı bir basketbol sergiledi. Bayern, gerek Lucic’ten gerek Rubit’ten iyi katkılar alsa da ilk iki çeyrekten sonra rekabetçi kalmakta zorlandı. Walden ve DeShaun Thomas’ın da üst düzey katkı vermedikleri bir gerçek. Trinchieri, devre arasındaki konuşmasında küçük savunma hataları yaptıklarından bahsetmişti. Bu hatalar ikinci yarıda da devam etti. Larentzakis, Dorsey gibi isimler sık sık üçlük çizgisinde boşluklar buldu. Aynı zamanda Lucic’ten de üçüncü çeyreğin belli bir bölümünde faul problemi sebebiyle oynatamadılar. Bütün bunlar, Bayern’i maç ilerledikçe oyundan düşürdü. Olympiakos, baştan sona akıcı bir oyunla zafere ulaştı.

Maç Özeti:

Yorum Yap