01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

LYON’DA ASVEL’İN İSTEDİĞİ KURALLAR GEÇERLİ

Turkish Airlines EuroLeague’in 21.haftasının kapanış mücadelesinde LDLC ASVEL ile Crvena Zvezda MTS Belgrad karşı karşıya geldi. Sakatlıklardan dolayı sadece on oyuncusunu kullanabilen ASVEL tüm olumsuzluklara rağmen nefes nefese geçen maçı 69-67’lik skorla kazanmayı başardı. Bu sonuçla beraber ASVEL dokuz galibiyet on bir mağlubiyet ile on ikinci sıraya yerleşirken. Sırp ekibi Kızılyıldız ise yedi galibiyet on iki mağlubiyetle on dördüncü sıraya geriledi.

Maç Sayı Kuraklığıyla Başladı

Maç iki takım içinde bir hayli zor bir şekilde başladı. İki takımın da hücum da sayı bulmakta zorlandığı sekansta Asvel, ilk dört hücumda topu sadece bir kere potaya atarken. Kızılyıldız ise ilk üç hücumdan sayı çıkaramadı. Maçın açılış basketi ise Aaron White’dan geldi. Aynı zamanda ABD’li forvet oyuncusu bu sezon ilk defa bir maça ilk beşte başladı. Basketbolun savunma kısmını nispeten daha iyi yapan iki takım karşı karşıya gelince ilk çeyrek skoru bir hayli düşük oldu. Bunun gibi  nedenlere Covid sonrası takımların tempo bulamaması, Asvelin dar rotasyonu eklenince ilk çeyrekte sadece 28 sayı çıktı.

Kızılyıldız Oyunun Kontrolünü Almaya Başladı

Asvel ikinci periyoda top kaybı yaparak başladı. Kızılyıldız ise hücumda temposunu buldu ve savunmayı da sertleştirerek Asvel’i hataya sürükledi ve fark çift hanelere çıktı. Mola dönüşü Asvel hem hücum hem savunma direncini arttırarak farkı eritmeye başladı ama Ognjen Dobric çok kritik yerde üç sayılık isabet buldu ve farkı 13 sayıya çıkardı. İlk yarı özelinde Asvel beş asist on top kaybı yaptı ve 1/9 üç sayılık isabet buldu. Asvel’in bu kötü oyununu Kızılyıldız affetmedi ve ilk yarıyı 35-25’lik skorla önde kapattı.

Asvel Geri Dönmeyi Başardı

Fransız ekibi periyoda çok iyi bir hücum organizasyonuyla başladı. Kızılyıldız ise periyoda üç top kaybı yaparak başladı. Asvel Kızılyıldız’ın bu hatasını affetmedi ve farkı 12-2’lik seriyle farkı 6 sayıya indirmeyi başardı ve Kızılyıldız’a molayı aldırdı. İlk yarıda 25 sayı bulan Asvel sadece üçüncü çeyrekte 24 sayı buldu ve bunuda iyi savunmayla birleştirerek öne geçmeyi başardı. Bu geri dönüşte en büyük rol sahibi oyunculardan biri Paul Lacombe’ydi. Fransız oyuncu kariyer sayı rekorunu kırarak takımının geri dönmesini sağladı.

Asvel Kaçtı Kızılyıldız Kovaladı

Maçın son periyotu karşılıklı serilerle başladı. Öncelikle Kızılyıldız 5-0’lık seri bularak öne geçti. Asvel bu seriye 5-0’lık bir cevap verdi. Bu seferde Kızılyıldız 5-0’lık seri yakardı ve öne geçti. Maçın son 50 saniyesine girerken Lacombe çizgiye geldi ve skoru 67-65 yaptı. Sonraki hücumda Dobric çok yüksekten bıraktığı topla isabeti buldu ve skoru eşitledi. Asvelde ise Chris Jones çok seri adımlarla potaya gitti ve tekrardan takımını öne geçirdi. Kızılyıldızda 14 saniye içinde son hücumdan yararlanamayınca maçı uzatma şansını kaçırdı ve maçı 69-67’lık skorla kazandı.

Maçın İstatistikleri 

Maçın Yorumu 

Asvel maçı kazanırken sadece sekiz oyuncusundan yararlanabildi

Asvel maça geri dönerken Fransız oyuncu Paul Lacombe takıma liderlik yaptı ve kariyer sayı rekorunu kırdı

Asvel on asist on dokuz top kaybı yapmasına rağmen maçı kazanmayı başardı

Kızılyıldız en kilit oyuncusu Nikola Kalinc’den bir türlü yararlanamadı

Kızılyıldız iyi bir savunma takımı olmasına rağmen üçüncü çeyrekte Asvel’i bir türlü durduramadı

Kızılyıldız maç sonunda berbat bir hücum yaptı ve maçı uzatma şansını geri tepti 

Maçın Özet Görüntüleri 

 

 

 

Yorum Yap