01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

EL CHACHO BÖYLE İSTEDİ MİLANO BARÇAYI DEVİRİ

Turkish Airlines EuroLeague’in 20.hafta karşılaşmasında FC Barcelona ile AX Armani Exchange Milan karşı karşıya geldi. Barcelona çift hanelerde farkı yakalasada Milano Geri dönmeyi başardı ve maçı 75-73’lük skorla kazandı. Ayriyeten Barcelona, bu sezon ilk kez farkı çift hanelere çıkardığı bir maçı kaybetti ve  bu sonuçla beraber Milano 11 galibiyete ulaşırken, Barcelona ise 266 gün sonra ilk defa evinde bir EuroLeague maçını kaybetti.

Maç Öncesinde Nikola Mirotic Ödül Aldı

Maç başlamadan önce Barcelona oyuncusu Nikola Mirotic Aralık ayı MVP’si ödülünü aldı. Mirotic bu ödülü almasını sağlayan statikleri ise şu şekilde: 21 sayı, 6.5 ribaund, 25.3 verimlilik. Mirotic bu ödülü bu sezon içinde iki kere kazandı ve bu ödülü bir sezon içerisinde iki kere kazanmış oyuncular arasında bu başarıya en erken ulaşan isim oldu

Maç Düşük Skorla Başladı

Maç Sergio Rodrigez’in üç sayılık isabeti ile başladı. Barcelona ise açılışı Nikola Mirotic ile yaptı. İki takımda yaptığı iyi savunma yaparak  birbirlerini hataya zorladı. Milano ilk iki dakika içinde üç top kaybı yaptı. Barcelona ise ilk sekiz dakika boyunca asist yapamadı. Milano adına on dört sayının on tanesi Sergio Rodrigez atarken Barcelona’da ise skor yükü oynayan tüm oyunculara dağılmıştı. İlk periyot özelinde değişik bir istatistik ise iki takımın toplamda sadece dört asist yapması oldu.

Milano Rodrigez Önderliğinde Öne Geçmeyi Başardı

İkinci periyot Rokas Jokubaitis’in isabeti ile başladı. Bu sayıdan sonra iki dakika boyunca iki takımda sayı bulamadı. Bu sessizliği Milano adına Sergio Rodrigez önderliğinde bozuldu ve İtalyan ekibi ufak bir seri yakalayarak farkı yedi sayıya çıkararak Sarunas Jasikevicius’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde Barcelona Mirotic’in üçlüğüyle geri döndü ve farkı dörde indirdi. Bu sefer Milano son topu kullanmak için mola aldı ve mola dönüşü Sergio Rodrigez cebinden tavşanı çıkararak iki sayılık isabet buldu. İlk yarıda Milano’nun 6 asist 10 top kaybı Barcelona’nın ise 8 asist 11 top kaybı yapması dikkat çekti.

Bu Sefer Barça Seri Yakalayarak Öne Geçti

Barcelona ikinci yarıya top kaybı yaparak başladı. Sayı perdesi Hall’ın isabeti ile başladı. Fark açılmaya başlarken Barcelona iki hücum üst üste topu iyi dolaştırarak üç sayılık isabet buldu ve farkı bir sayıya indirdi. Bu isabetlerle Barcelona 9-0’lık seri yakaladı ve Messina’ya molayı aldırdı. Milano’ya mola da ilaç olmadı ve Barcelona’nın serisi 19-2’ye ilerledi. Seriyi Milano adına Malcolm Delaney üç sayılık isabetle bitirdi ve takımına nefes aldırdı. Periyotun sonlarına doğru Sertaç Şanlı üst üste iki tane hücum faul yaptı ve dörtleyerek oyundan çıktı. Periyodu ise Barcelona 26-13’lük skorla kazanarak farkı yedi sayıya çıkardı.

Milano Geri Döndü ve Maçı Aldı

Son periyoda iki takımda top kayıplarıyla başladı. Periyodun ortalarına doğru Milano 15-5’lik seri yakalayarak farkı kapattı ve adeta maç yeninden başladı. Rodrigez üç sayılık isabet bularak takımını öne geçirdi. Sonraki hücum da Mirotic Rodrigez’e cevap verdi ve skoru tekrardan eşitledi. Üçlük düeollosuna dönen maçta üç sayılık isabeti bu sefer Malcolm Delaney buldu ve farkı tekrardan üçe çıkardı. Barcelona sonraki hücumda üçüncü hücum şansından da yararlanamdı ve açık sahayı bulan Milano faulü aldı ve farkı dört sayıya çıkardı. Maçın bitimine son 43 saniye kala Kyle Kuric üç sayılık isabeti buldu ve farkı bire indirdi. Sonraki hücumda da Malcolm Delaney üç sayılık isabet buldu ve farkı dörde çıkardı. Her şey bitti derken bu sefer Barcelona cephesi sadece 7 saniyede topu tam sahadan getirerek Mirotic ile üç sayılık isabeti buldu. Barcelona hemen Melli’ye faul yaptı Melli çizgide 1/2 attı ve fark iki sayıda kaldı. Son hücumda Nicolas Laprovittola maç topunu kaçırdı ve Milano maçı 75-73’lük skorla kazandı.

Maçın İstatistikleri

Maçın Değerlendirilmesi 

Milano maçı 14 asist 18 top kaybıyla tamamladı. İtalyan takımının bu sezon ortalaması ise 16.29 asist 10.8 top kaybı

Milano için maçı kazandıran hamle Sergio Rodrigez ve Malcolm Delaney’nin son anlarda aynı anda sahada kalması oldu

Milano %58.8 ile üçlük atarak sezon ortalamsı olan (%36.7)’ya göre çok iyi bir yüzde yakaladı. 

Barcelona 19 top kaybı yaparak sezon oralaması 13.57’ye göre kötü bir performans sergiledi

Barcelona maçın son topunu hiç organize olmadan Nicolas Laprovittola ile kullandı

Barcelona bu sezon ilk defa 10 sayı öne geçtiği bir maçı kaybetti

Maç Sonu Röportajları

Kazanan takımın koçu Ettore Messina şu açıklamaları yaptı: Korkunç bir üçüncü çeyrek geçirdik. Üzerimizdeki baskıyı kaldıramadık. Hücumda hiçbir şey üretemedik ama dördüncü çeyrekte çok iyi bir şekilde geri döndük. Malcolm Delaney çok kötü tercihler yaptı ama ne olur olsun sahada kaldı ve maçı çevirmemize yardımcı oldu. Takımca 3-4 pozisyon haricinde çok iyi savunma yaptık. Chacho ilk yarıda bize çok başarılı bir şekilde liderlik yaptı. Şu anda ligdeki en iyi rakibimize karşı çok önemli bir maç oynadık ve kazandık.

Kaybeden takımın koçu Sarunas Jasikevicius ise şu açıklamaları yaptı: Ettore ve Milano’yu tebrik ediyorum.  F4 seviyesinde olan takımın oynayacağı bir maç gibi ufak detaylar maçın sonucunu belirledi. Sahada gösterdiğimiz eforun iyi olduğunu düşünüyorum. Oyuncularımın sahada gösterdiği tutumu iyiydi ama ufak detaylara dikkat etmediğimiz için maçı kaybettik.

Maçın MVP’si Sergio Rodrigez şu açıklamarı yaptı: Çok iyi bir maç oynadık. Çok iyi odaklandık. Barcelona üçüncü çeyrekte maça geri döndü. Burda oynamanın zor olacağını biliyorduk. Birçok takım arkadaşımız COVID yüzünden bizimle değildi buna rağmen çok zor bir maçta iyi bir galibiyet aldık. Ben şutları soktum ve takım birbirine bağlandı. Böyle oynadığımız zaman skor atmak herkes için daha kolay oluyor.

Maçta iyi performans gösteren oyunculardan biri olan Malcolm Delaney ise şu açıklamaları yaptı: Zordu. Burda daha önce kazanmamıştık. Buraya kazanma mantalitesi ile geldik. Koçumuzun da söylediği gibi bir çok kişi COVID ve sakatlıklar yüzünden bizimle değildi ama yinede kazandık. 

Maçın Özeti

Yorum Yap