01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

FENERBAHÇE BEKO, EKSİKLERE RAĞMEN SAVAŞTI VE KAZANDI!

Turkish Airlines EuroLeague 20. Raunt mücadelelerinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, evinde konuk ettiği Olympiakos’u 94-80’lik skorla mağlup etti. Bu galibiyetle temsilcimiz 8’inci galibiyetine ulaşırken Pire ekibi 6’ncı mağlubiyetini almış oldu. 

Maçın Özeti:

1. Çeyrek

Maç Henry-Şehmus ikilisinin alley-oop’uyla başladı. Ahmet’in tek serbest atış isabeti sonrasında Fall ile Olympiakos’un ilk sayıları geldi. Polonara ve Walkup’ın karşılıklı üçlüklerinin ardından Fall pota altında bir isabet daha kaydetti ve televizyon molasına 6-7’lik skorla girildi. Mola dönüşünde Polonara ve Pierre ile temsilcimi 4-0’lık bir seri yakaladı. Printezis ile bu seri bozuldu. Guduric ve Sloukas’ın karşılıklı birer serbest atış isabeti sonrasında Printezis takımını bir kez daha öne geçirdi. Printezis’in 2 ve Sloukas’ın 1 serbest atış isabetinin ardından Papanikolaou’nun bulduğu basket ilk çeyrek biterken skoru belirledi. 11-17 

2. Çeyrek

İkinci çeyreğin ilk basketi Henry’den geldi. Metecan’ın basketinin ardından Henry 3 serbest atış isabetiyle seriyi 7-0’a çıkardı. McKissic ve Booker’ın karşılıklı basketlerinin ardından Printezis bir üçlük kaydetti ve Fenerbahçe Beko molası geldi. Mola dönüşünde Booker’ın basketi geldi. Printezis’in üçlüğüne Pierre karşılık verdi. Sloukas da bir üçlük kaydettikten sonra yine Pierre sırtı dönük oyundan bir isabet buldu. Sloukas bir üçlük isabeti daha bulduktan sonra Henry çok şık bir turnike isabeti buldu. Martin’in iki serbest atış isabetine Melih üç sayılık bir isabetle karşılık verdi. Polonara’nın üçlüğüyle temsilcimiz öne geçti ve Olympiakos molası geldi. Mola esnasında Olympiakos koçu Bartzokas üst üste iki teknik faul alarak oyundan atıldı. Melih bu teknik faullerden doğan iki serbest atışta da isabet buldu. Papanikolaou’nun üçlüğünün ardından bu kez Fenerbahçe Beko molası geldi. Papanikolaou’nun üst üste 4 sayısıyla Olympiakos bir kez daha üstünlüğü eline aldı. İlk yarı sonucu 36-39 oldu.

3. Çeyrek

İkinci yarı Şehmus’un üçlük isabetiyle başladı ve Papanikolaou’nun 7 sayılık bireysel serisi bozulmuş oldu. Vezenkov’un basketi sonrası bir üçlük de Booker’dan geldi. Henry’nin kaydettiği isabet sonrasında Papanikolaou ve Booker’dan karşılıklı üçlük isabetleri geldi. Polonara temsilcimiz adına bir üçlük daha kayettikten sonra Fall ve Dorsey ile Olympiakos’tan 0-8’lik bir seri geldi. Pierre’in üç sayılık isabetiyle bu seri bozuldu. Walkup’ın basketinden sonra Henry bir basket faul aldı ve televizyon molasına girildi. Bu pozisyonda sert bir müdahale alıp yere düşen Henry bir sakatlık geçirdi ve faulü kullanmak için oyuna giremedi. İsmet tek serbest atışta isabeti bulduktan sonra Guduric’in üst üste 5 sayısı ile Fenerbahçe Beko serisi 8-0’a çıktı. Sloukas’ın üçlüğüyle bu seri bozuldu. Pierre’in basketi sonrasında Sloukas iki de serbest atış isabeti kaydetti. Pierre’in üç sayılık isabetiyle son çeyreğe girerken skor belirlenmiş oldu. 66-59

4. Çeyrek

Guduric’in zor bir atışta bulduğu üçlük isabetiyle son çeyrekte perde açıldı. Floyd’un smacı ve Metecan’ın üçlüğüyle temsilcimizin serisi 11-0’a geldi ve Olympiakos molayı kullandı. Martin mola dönüşünde temsilcimizin serisini bozdu. Booker’ın basketinden sonra Martin’in bomboş smacı gelince temsilcimiz molayı aldı. Moladan temsilcimiz Melih’in üst üste iki üçlük isabetiyle döndü. Henry’nin harika pasında Polonara’nın basketi gelince bu kez Olympiakos molası geldi. Mola dönüşünde Martin ve Guduric’ten karşılıklı basketler geldi. Sloukas’ın iki serbest atış isabetinden sonra Melih ve Vezenkov’dan karşılıklı üçlükler geldi. Dorsey de bir üçlük bulunca temsilcimiz molayı aldı. Mola dönüşünde Melih üç sayılık atış esnasında faule maruz kaldı ve üç serbest atışında da isabet buldu. Dorsey’nin üçlüğünden sonra Polonara pota altında bir basket kaydetti. Dorsey iki de serbest atış isabetiyle maçın skorunu belirledi. 94-80

Maçın Değerlendirmesi:

“Giy formanı, çık sahaya, yüreğini koy ortaya”

Turkish Airlines EuroLeague’deki temsilcimiz Fenerbahçe Beko, 12 gün aradan sonra çıktığı ilk maçta Olympiakos’a karşı ikonik bir mücadele ortaya koydu. Son maçlarında hem Jan Vesely’i hem de Nando De Colo’yu sakatlığa kurban veren Sarı Lacivertliler, beklenenin aksine son derece umut veren bir oyun ortaya koyarak zorlu rakibine karşı kazanmasını bildi. En önemli iki oyuncusundan, takımın iki liderinden yoksun kalan bir ekibin sahada bu denli varlık göstermesi olumlu yönden büyük bir sürpriz oldu. Olympiakos gibi güçlü bir rakibe karşı Fenerbahçe Beko, oyun planına sadık kalarak, mücadeleyi bırakmayarak ve deyim yerindeyse sonuna kadar savaşarak galibiyete uzandı. Maçın ortalarında sakatlanan Henry’nin soyunma odasına gittikten sonra maça devam etmek için seke seke de olsa geri gelmesi ve çektiği acıya rağmen takıma katkıda bulunmak istemesi göz dolduran cinstendi. Kendisinin önemli bir sakatlığının olmadığını ümit ediyoruz.

Fenerbahçe Beko, enerji ve tempoya dayanan bir oyun planıyla sahaya çıktı. Savunmada sıkı durarak, rakibinin skorer oyuncularına özel önlemler alarak kolay şut bulmalarını engelledi. Olympiakos da bu savunmaya karşı ya zor şutlara gitmek zorunda kaldı, ya da baskıya dayanamayarak top kaybı yaptı. Top kayıplarından doğan hızlı hücumlarda Fenerbahçe Beko yarı sahayı hızlı kat ederek erken pozisyonlar buldu ve rakip savunma daha yerleşmeden sayı üretmeyi sıklıkla başardı. 5’e 5 set hücumlarında Pierre ve Booker’ın sırtı dönük oyunları üzerine bir oyun kurarak, buralara gelen yardım savunmalarından doğan boşlukları buldu ve üçlük çizgisinin gerisinden bolca boş şut buldu. Normalden daha yüksek bir yüzdeyle bu üçlükler isabete dönüşünce de temsilcimiz 94 sayıya ulaşmayı başardı. Bu skor performansı da Sarı Lacivertliler adına sezonun en yüksek ikinci skor performansı oldu.

Kısaca özetlemek gerekirse Fenerbahçe Beko, takım ruhunu sahaya koydu ve sonuna kadar dik durarak kazanmasını bildi. Vesely ve De Colo’nun yokluğunda çoğunluk temsilcimizin sezona havlu atacağını düşünüyordu ancak bu akşam ortaya konulan mücadele durumun bu olmayacağını bizlere gösterdi. Bu göz dolduran mücadelenin sezonun geri kalanında da takımla beraber olması en büyük temennimiz.

Maçın Adamı: Pierria Henry

Maçın ortasında yaşadığı sakatlığa rağmen pes etmedi, seke seke de olsa sahada takımına liderlik etti. Göz dolduran mücadelesiyle maçın adamı Pierria Henry.

11 sayı

8 asist

3 ribaunt

1 top çalma

19 verimlilik puanı

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap