01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

YUNAN DERBİSİNDE GÜLEN TARAF OLYMPİAKOS!

Turkish Airlines EuroLeague’de 17. hafta mücadelesinde Olympiacos Pireaus, Yunan derbisinde deplasmanda Panathinaikos OPAP’ı 84-65 mağlup etti. Olympiakos, üst üste üçüncü kez kazanırken Panathinaikos galibiyet hasretini üç maça çıkardı. 

Maç, Tyler Dorsey’in sol forvetten yolladığı üçlükle açıldı. Biraz sonrasında Dorsey, topu çalarak yeniden bir üçlük yolladı. Papapetrou’nun basket faulü, Pana adına ilk sayılar oldu. Sloukas, el üstü orta mesafe şutuyla durumu 3-10’a getirdi. Macon Jr. ve Sloukas’ın iki sayılık şutları birbirini takip etti. Sonrasında Sloukas, Macon Jr.’a önce fake verdi sonra da teması alıp basket faul çıkardı. Macon Jr. yolladığı topta blok yese de Papagiannis pota altında tamamladı: 9-15. Maça iki üçlükle giren Tyler Dorsey, bir diğerini bu dakikalarda attı. Nedovic de bir üçlük yollayarak farkı altı sayıya indirse de kısa süre sonra gelen Papanikolau’nun üçlüğü farkı aynı sayılarda tuttu. İlk çeyrekte 9 sayıyla öne çıkan Sloukas, ikiliği yolladı. Geçiş hücumunda Nedovic’in pasında Papapetrou çift el smacı bastı. Moustapha Fall’un çizgide 2/2 atması çeyreğin son sayıları olmuştu. Olympiakos, ilk periyotu 25-18 önde kapattı.

İkinci çeyreğin ilk sayısı Larentzakis’in pota altındaki Hassan Martin’e yaptığı asist sonucu gelen basket faul oldu. Shaq McKissic, içeri iyi kat ederek topu alıp pozisyonu bitirdi. Bu pozisyon da basket faulle sonuçlandı. İki oyuncu da çizgide isabetli olmuştu ve durum 18-31’di. Okaro White’ın çift el vurduğu güzel smaç, OAKA’yı biraz olsun hareketlendirdi. Sasha Vezenkov logoya yakın bir yerden zor bir üçlük isabeti yakaladı. Sonraki Olympiakos hücumunda Vezenkov, bu kez sağ forvette boş kaldı ve dış atışında başarılı oldu. Hassan Martin, Daryl Macon Jr.’a blok yaptı. Sloukas’ın no-look pasını içerideki Hassan Martin tamamladı:23-39. Papagiannis, Printezis’e bloğu yaptı. Sonrasındaki hücumda da alley-oop’u tamamladı. Macon Jr. saniyelik yakaladığı boşlukta dış atışını yolladı ve fark sekize indi. Bartzokas mola hakkını kullandı. Shaq McKissic, üçlüğü yolladı. Larentzakis penetresi sonrasında sayıyı buldu. Priftis’in teknik faulü sonucu gelen serbest atışta Sloukas başarılı oldu. Periyotun son sayısı bu oldu ve Olympiakos ilk yarıyı 45-32 önde noktaladı.

3.çeyreğin ilk sayısı Sasha Vezenkov’un ikiliği oldu. Papapetrou’nun Papagiannis’e yolladığı alley-oop OAKA’yı heyecanlandırdı. Sonrasında Papagiannis, Tyler Dorsey’nin lay-up’ını blokladı. İyi pas sonucunda Nedovic, üçlüğü yolladı. Papagiannis’in smacına Walkup ikilikle karşılık verdi. Bochoridis, ilk saha içi isabeti olan üçlüğünü yolladı. Nedovic, postta bitirdi. Durum 44-49 olmuştu ve Bartzokas molayı aldı. Nedovic-Papagiannis ikilisinden şık bir alley-oop geldi. Sloukas, ritim bulamayan Olympiakos’a adeta ilaç olan üçlüğü atsa da Bochoridis de ona karşılık ikinci üçlüğünü yolladı. Fall, önce döndü sonra da smacını bastı. Nedovic’in turnikesi periyotun son sayısı oldu. Olympiakos, son periyota 54-51 galip girdi.

Son periyot Kostas Sloukas-Hassan Martin- Shaq McKissic üçlüsünün paslaşması sonucu gelen üçlüğüyle açıldı. Nedovic, panyalı üçlüğüyle karşılık verdi. McKissic, içeri devrildiği pozisyonda basket faul aldı. Vezenkov’un pasında Hassan Martin boyalı alanda bitirdi. Papagiannis, hücum ribaundunu aldı ve Nedovic’e yolladığı pas sayıya dönüştü. Shaq McKissic, iyi penetre ettiği hücumunda başarılı oldu: 56-63. Macon Jr.’un alley-oop pasını Papagiannis bitirdi. Shaq McKissic, süre bitmek üzereyken step-back üçlüğünü yolladı. Böylelikle EuroLeague’de 500 sayı barajını aşmış oldu. Tyler Dorsey Olympiakos hücumunu başlatırken orta sahada iyi döndü, önünde boş alanı buldu ve pozisyonu turnikeyle tamamladı. Nedovic’in ters turnikesi farkı sekize indirdi, pozisyonun ardından Nedovic basket faul beklediği için hakemlerle atıştı ve teknik faul aldı. Papagiannis, içeri devrilen Shaq McKissic’e bloğu vurdu. 5 bloğa ulaşan Papagiannis kariyer rekorunu egale etti. Vezenkov’un el üstü üçlüğü farkı on iki sayıya çıkarttı. Sloukas’ın bitime yaklaşık 1.5 dakika farken yolladığı üç sayılık atış, skorboard’u 61-77 yaptı. Bu bölümde tempo düştü. Tyler Dorsey’in son saniyede attığı üçlükle Olympiakos, Yunan derbisini 84-65 kazandı.

Öne Çıkan Oyuncular:

Panathinaikos OPAP:

  • Nemanja Nedovic            17 sayı, 4 ribaund, 7 asist
  • Georgios Papagiannis     14 sayı, 11 ribaund, 2 asist, 5 blok
  • Ionnais Papapetrou         9 sayı, 4 ribaund

Olympiakos:

  • Shaquielle McKissic        18 sayı, 2 ribaund
  • Tyler Dorsey                     18 sayı, 3 asist, 2 top çalma
  • Kostas Sloukas                 16 sayı, 3 ribaund, 6 asist (21 Verimlilik Puanı)

Maç Yorumu: Olympiakos, maça çok hızlı başladı. İlk çeyrekteki dış atış performansları çok etkileyiciydi. Nitekim Sloukas da yılların getirdiği tecrübesiyle ilk çeyreğe damgasını vurdu.  İkinci çeyrek de bu performansı sürdüren Olympiakos farkı bir ara on altı sayıya kadar çıkarttı. Panathinaikos; Papagiannis ve Nedovic’in öne çıkmasıyla maça tutunmaya çalıştı. Nitekim Papagiannis için çok iyi bir gece olduğunu söylemem gerekir. Pota altını domine etti, double-double’ının yanına şık beş tane blok ekledi. Shaq McKissic, Hassan Martin ve Papagiannis, Okaro White ikililerinin pota altındaki mücadele maçın dikkat çekici kısımlarındandı.    İkinci yarıda oyuna daha ortak olmaya başlayan bir Pana izledik. Seyircisinin desteği ve Olympiakos’un ritim kaybı birleşince Panathinaikos farkı üç sayıya kadar indirdi. Ne var ki Panathinaikos, bu sezon yaşadıkları gibi bu kez de sonunu getiremedi. Olympiakos dördüncü çeyrek başlangıcının ardından kontrolü yeniden kazanmaya başladı ve tekrar farkı açtı. Olympiakos’ta Tyler Dorsey ve Shaq McKissic 18’er sayıyla maçın en skorer isimleri oldular. Papagiannis’in etkili oyununa rağmen Olympiakos toplam ribaund sayılarında 39-38 önde. Hücum ribaundlarındaki üstünlük, farkı yaratan şeylerden oldu. Olympiakos, kontrollü oyunuyla kazanmaya devam ediyor. Şut ritmi bulduklarında bu maçta da ASVEL maçında da gördüğümüz üzere durdurulması çok zor bir ekip oluyorlar. Panathinaikos içinse sezon hiç iyi gitmiyor ancak bugün verdikleri mücadeden gurur duydukları bir gerçek. Farkı kapatsalar da sonunu getiremediler.

Maç Özeti:

Yorum Yap