01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

OLYMPİAKOS HAFTAYI HARİKA KAPATTI, 35 SAYILIK FARKA GİTTİ!

Turkish Airlines EuroLeague’de çift maç haftasının kapanış gününde Olympiacos Pireaus, kendi evinde LDLC ASVEL Villeurbanne’u 89-54 mağlup etti. Olympiakos çift maç haftasını ikide iki ile kapatırken ASVEL, ikide sıfır ile noktaladı.

Maç, Chris Jones’un içeriye verdiği pasta sayıyı bulan Osetkowski’nin sayısıyla başladı. Youssopha Fall’un hook’u durumu 0-4’e getirdi. Olympiakos adına açılışı Sasha Vezenkov,orta mesafede fake verip turnikeyi atmasıyla yaptı. Moustapha Fall’un Chris Jones’a pota altında yaptığı blok oldukça etkileyiciydi. Vezenkov, dış çizgide Papanikolau’yu gördü ve o da üçlüğü gönderdi. Çok kısa bir süre sonra bu kez roller değişti ve Vezenkov üç sayılık atışında isabeti buldu:8-4. Hücumda kaçan üçlüğün ardından Tyler Dorsey hücum ribaundunu aldı ve orta mesafe şutuyla pozisyonu bitirdi. Moustapha Fall, Jones’a yatığı bloğun bir benzerini bu kez Osetkowski’ye yaptı. Walkup’ın pasında Vezenkov ikiliği buldu ve bu sayı T.J Parker’a molayı aldırdı. Mola dönüşü James Gist içeri devrilerek bulduğu sayıyla farkı dörde indirdi. Kostas Antetokounmpo kısa aralıklarla iki şık bloğa imzasını attı. Geçiş hücumunda Howard’ın kaçırdığı topu Marcus Knight tamamladı:16-10. Çeyreğin son hücumunda Kostas Sloukas, boyalı alanda konumlanan Moustapha Fall’u gördü ve o da içeride tamamladı. İlk çeyreği Olympiakos 20-10 önde tamamladı.

İkinci periyotun ilk sayısı, pota altında Youssopha Fall’dan geldi. İki takım bu sayıdan sonra birkaç dakika sayı bulmakta zorlandı, savunmalar sıkılaşmıştı. İçeri devrilen Marcus Knight önce döndü sonra da pozisyonu tamamladı: 20-14. Sonra Olympiakos art arda sayılar bulmaya başladı. Hassan Martin, teması alarak sayıyı buldu. Sloukas, kendisiyle özdeşleşen perde sonrası şutunda başarılı oldu.  Shaq McKissic, Fall’un el göstermesine rağmen penetre sonrası lay-up’ını bıraktı. Diot, bu anlarda ASVEL’i adeta maçta tutan üçlüğü yolladı: 26-19. Kısa bir süre sonra Kostas Sloukas maçtaki ilk dış atış isabetini yakaladı. Okobo’nun kaçırdığı pozisyonu Kostas Antetokounmpo takip smacıyla tamamladı. Bu sayıdan sonraki pozisyonda, ASVEL’in iki oyuncusu William Howard ve Chris Jones’a teknik faul çalındı. Olympiakos, bu teknik faullerden gelen serbest atışları kaçırmadı. Moustapha Fall, aldığı pası çift el smaçla tamamladı:37-21. Tyler Dorsey’in step-back orta mesafeli şutu ilk yarının son sayısı oldu. Olympiakos ilk yarıyı 39-21 önde tamamladı.

İkinci yarının ilk sayısı Tyler Dorsey’in üçlüğü oldu. Osetkowski önce fake verdi sonrasında da orta mesafeli şutunda başarılı oldu. Moustapha Fall ‘un ve Papanikolau’nun art arda gelen smaçları durumu 46-23 yaptı. Bu anlarda ASVEL adına oyunda kalan isim Osetkowksi oldu. Dönerek attığı şutu ve hücum ribaundu sonrası kendisine gelen pası değerlendirmesiyle ASVEL hücumda aktif kaldı. Ne var ki Tyler Dorsey alev almaya başladı, üst üste iki üçlük isabetiyle farkı tekrar açtı ve skorboard 52-27’yi gösteriyordu. İlk yarı boyunca sayı bulamayan Okobo, Fall’un savunmasında çok yüksek bir şutla kendi adına açılışı yaptı. Geçiş hücumunda Papanikolau turnikeyle basket faul aldı. Kenardan gelen pası Osetkowski üçlükle tamamladı. Dorsey, içeri devrilen boştaki Sasha Vezenkov’u gördü ve o da bitirdi:63-34. Olympiakos, momentumu tamamıyla eline almış gözüküyordu. Vezenkov, daha sonrasında hücum ribaundunu alıp sayıyı yakaladı. Strazel, Antetokounmpo’ya  alley-oop kaldırdı. Marcus Knight penetresi sonrası Papanikolau’ya rağmen hücumu bitirdi. Bu, periyotun son sayısıydı. Olympiakos, son çeyreğe 65-38 galip girdi.

Son çeyreğe çok ciddi bir farkla giren Olympiakos, Papanikolau’nun hızlı hücumdaki turnikesiyle periyota girişi yaptı. Larentzakis içeri devrilerek sayıyı buldu. Çok kötü bir akşam geçiren Okobo, ilk üçlüğünü bu çeyrekte buldu: 72-41. Bartzokas, bu bölümde daha rotasyon ağırlıklı bir kadro sahaya sürdü. Printezis, önce Fall’a karşı zor bir atışla sayıyı buldu ardından da üçlüğü yollayarak eski günlerine adeta bir selam çaktı. ASVEL adına sahada kalan nadir isimlerden Osetkowski, serbest atışa yakın bir yerden şutunu gönderdi. Maçın gidişatından ötürü tempo da düştü ve iki takım da rölantide oynamaya başladı. İyi bir son çeyrek oynayan Larentzakis, buzzer-beater üçlüğüyle maçı noktaladı. Olympiakos, ASVEL’i 89-54 mağlup etti ve çift maç haftasını ikide iki ile kapattı.

Öne Çıkan Oyuncular:

Olympiakos:

  • Tyler Dorsey                19 sayı, 3 ribaund, 2 asist
  • Sasha Vezenkov          15 sayı, 4 ribaund, 3 asist
  • Kostas Papanikolau   13 sayı, 6 ribaund, 3 top çalma

LDLC ASVEL Villerbaune:

  • Dylan Osetkowski      13 sayı, 5 ribaund
  • Youssopha Fall           11 sayı, 6 ribaund, 1 asist
  • Marcos Knight            11 sayı, 4 ribaund, 1 asist

Maç Yorumu: Olympiakos, oyunun çok büyük bir bölümünde üstün olan taraftı. ASVEL, maçın başından sonuna kadar aradığı ritimden yoksun oynadı. Sezonun en öne çıkan isimlerinden Elie Okobo başta olmak üzere çoğu oyuncuları çok kötü bir akşam geçirdi.(Sonradan oyuna dahil olan Okobo’nun ilk yarı sayısı yok.) İki sayılık atışlarda 19/43, üç sayılık atışlarda 4/14 isabet yakalamaları bir şeyleri anlatıyor olmalı. İki takım eşit hücum ribaundu alsa da ASVEL, savunma ribaundlarında 27-15 gerideydi. Bunların yanında performansa bağlı olarak ikinci yarıda da oyundan mental bir düşüş yaşadılar. Olympiakos ise farkı daha da açarak mücadeleyi git gide eline aldı. Aslında, onlar da ilk yarıda çok iyi bir şut performansı göstermemişlerdi. Koç Bartzokas, ikinci yarı öncesinde daha fazla şut isabeti yakalamaları gerektiklerini ifade etmişti. Bu uyarı dikkate alınmış olacak ki ikinci yarıda şutlarında daha başarılı bir Olympiakos izledik. Serbest atış çizgisine de rakiplerinden çok daha fazla gitmeleri farkı iyice açmalarına yardımcı oldu. Olympiakos, iyi bir Bayern Münih maçından sonra çok iyi bir ASVEL maçıyla çift maç haftasını kapattı. ASVEL ise Zenit maçından sonra bu maçı da kaybederek kötü bir çift maç haftası yaşadı. ASVEL oyuncularının gidişata vereceği tepki, sezon performanslarını belirleyecek. Olympiakos ise Panathinaikos derbisi öncesi fazlasıyla moral kazanmış durumda.

Maç Özeti:

Yorum Yap