01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

JORDAN LOYD MİKE JAMES’E DUR DEDİ

Turkish Airlines EuroLeague’in çift maç haftasının ikinci ayağında AS Monaco ve Zenit St Petersburg EuroLeague arenasında ilk defa  karşı karşıya geldi. Zenit St Petersburg, maç sonunu Jordan Loyd önderliğinde çok iyi oynayarak maçı 85-74’lük skorla kazandı. Bu sonuçla Zenit 10 galibiyet 6 mağlubiyetle altıncı sıraya, Monaco ise 6 galibiyet 10 mağlubiyetle on dördüncü sıraya geldi.

Zenit Monaco’yu Darmadağın Etti

Maç Zenit’in istediği gibi düşük tempoyla başladı. Sayı perdesini Jordan Loyd attığı üçlükle açtı. Monaco ilk sayısını bulana kadar yaklaşık 3 dakika geçti. Zenit bu üç dakika içinde farkı açarak 7-0’lık seri yakaladı ve Obradovic’e molayı aldırdı. İlk periyota Billy Baron damga vurdu ve yayın gerisinden 3/3 isabet bularak 9 sayıya ulaştı. Monaco cephesinde ise Mike James maçı zorlamaya başladı ve zaten kötü savunma yapan Monaco hücumda da tıkanmaya başladı. Bu kötü başlangıç Monaco’nun ikinci periyota 17 sayı geride başlamasına neden oldu.

Monaco Geri Döndü

İkinci periyot Monaco’nun 6-0’lık serisiyle başladı. Bu seri sonrasında Xavi Pascual takımını canlandırmak için  hemen mola aldı. Mola sonrasında Alex Poythress Monaco’nun serisine dur dedi ve yayın gerisinden isabeti buldu. Monaco’da Mike James bir türlü oyuna giremesede Fransız ekibi farkı yakaladığı ufak serilerle kapatmaya başladı. İlk periyotta otuz bir sayı bulan Zenit ikinci periyotta sadece on dört sayı bulunca on yediye çıkan fark ikiye indi.

Monaco Savunma Yapmaya Başladı

İkinci yarı iki takımın karşılıklı isabetleriyle başladı. Oyun temposu Zenit’in istediği gibi olsada Monaco’da iyi savunma yapmaya başladı. İyi savunma yapan Monaco’a hücumda işleri Mike James’e bıraktı. Mike James ise bu sefer sayı atmayı denemek yerine oyunu yönlendirmeye  başladı. Mike James’in oyunu yönlendirmesiyle Monaco maçın içinde kaldı ve Fransız ekibi son periyota bir sayılık farkla gitti.

Jordan Loyd Böyle İstedi Zenit Maçı Kopardı

Monaco son periyota da çok iyi savunma yaparak başladı. Hücumda da Mike James’in önderliğinde Zenit’i kovalamaya devam etti. Maçın son beş dakikasına girerken Alex Poythress inanılmaz bir smaç vurdu ve farkı dörte çıkardı bu aksiyon sonrasında Monaco hemen molayı gitti. Mola sonrasında da işler Monaco adına düzelmedi ve Zenit 11-0’lık seri yakaladı ve Obradovic bir mola daha aldı. Mola dönüşünde Mike James yönetimi eline aldı ve maçın en kritik anında basket faulü çıkardı. Sonraki hücumda süre dolarken Jordan Loyd çok zor bir üçlük attı ve farkı tekrardan yediye çıkardı. Bacon hemen cevap verdi ve farkı dörte indirdi. Loyd hücumda yine sorumluluk aldı ve orta mesafeden isabeti buldu. Monaco bir sonraki hücumdan boş dönünce Jordan Loyd  Danilo Andjusic’i karşısına alarak çok zor pozisyonda 3+1’i buldu ve Monaco’nun galibiyet umutlarını söndürdü.

Maçın İstatistikleri 

Maçın Yorumları

Zenit Euroleague’in en çok sayı atan üçüncü takımı Monaco’yu (81.9) 74 sayıda tuttu

Zenit adına  maçın çok büyük bir bölümünü kötü oynayan Jordan Loyd el yakan anlarda sorumluluk aldı ve maçı takımına kazandırdı

Zenit %52 ile üçlük atarak bu alanda rakibine büyük bir fark attı

Monaco’da koç Obradovic Paris Lee’den vazgeçmiş gibi. Bundan önceki maçlarda ortalama 25 dakika süre alan Lee çift maç haftasında sadece 7 dakika oyunda kaldı.

Monaco maçın sonunda doğru kararlar veremedi

Monaco’da Mike James’in skorunu kovalamak yerine oyunu yönlendirdiği kısımlarda işler gayet iyi gitti.

Maçın Özet Görüntüleri

Yorum Yap