01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

ZENIT KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Geçen sezon playoff’larının sürpriz takımı Zenit kan kaybetmeye devam ediyor. Bu sezon en az sayıyı attıkları (bir kere daha) maçta bu defa sahasında Crvena Zvezda’ya (Kızılyıldız) kaybettiler. (58-69)

Aslında maç öncesi bayağı hikaye barındıran bir karşılaşmaydı bu müsabaka… Mesela (Halef – Selef) olan Austin Hollins ile Jordan Lloyd’un karşılaştırılması olacaktı. Ya da Belgrad ekibinde sezon öncesi kötü sakatlık yaşayan Aaron White’ın sahalara dönüş maçı:) Doğrusunu söylemek gerekirse kağıt üzerinde de Zenit ağır basan taraftı…

Conner Frankamp- Ognjen Kuzmic düellosu

Maça iştahlı başlayan Crvena Zvezda Kalinic’in asistleri ve Kuzmic’in pota altı etkili oyunu ile ilk üç dakikayı önde geçti. (3-10)

Kızılyıldız’ın bu oyununa Conner Frankamp’ın ikili oyunlar sonrası bulduğu üçlüklerle karşılık veren Zenit skora tutunmaya çalıştı. 

Nate Wolters ve Kalinic’in de devreye girmesi ile skor üstünlüğünü sürdüren kırımızı beyazlılar bu periyodu önde kapattı. (16-23)

Zubkov Zenit’i oyunda tutmaya çalıştı

2. Çeyrek başlangıcında iki takımda 1.32 dk sayı bulamadılar. Karşılıklı 2’şer şut kaçırıp 2’şer top kaybı yapılan bu sekansı Nate Wolters’ın sayıları bitirdi.  Özellikle Kızılyıldız etkili takım savunması ile Zenit hücumlarını etkisiz hale getirirken Rus temsilcisinde Andre Zubkov etkili oyunu ile öne çıktı. Farkın çift hanelere çıktığı dönemde (7 sayı, 2 top çalma ve 3’ü hucum ribaunt olmak üzere 4 ribaunt) ile müthiş katkı verdi…

Zubkov’un etkili oyununa katılamayan Lloyd, Kuzminskas, Ponitka ve Baron yüzünden skor kısırlığı çeken Zenit devreye 14 sayı geride girdi. (28-42)

Not: Bu maça kadar kariyerinde tam 34 Euroleague maçında sayı bulamamış olan Branko Lazic’in sürpriz 5 sayısı da Kızılyıldız’ı farka taşıyan önemli bir faktör oldu.

Nikola Kalinic Yine Başrolde

3.çeyreğe etkili başlayan ve daha 8 saniyede Mickey ile 3 sayı bulan Zenit (31-42) Conner Frankamp’in sayısı ile de farkı tek hanelere indirmeyi başardı. (33-42)

Yine etkili takım savunması ile toparlanan Crvena Zvezda Nikola Kalinic’in hem savunma hem de hücumda verdiği katkılarla (8-2) seri yakaladı ve farkı 15 sayıya çıkarttı (35-50)

Kızılyıldız savunmasına karşı bir türlü çare üretemeyen Zenit kalan dakikalarda adeta duvara tosladı ve çeyrek sonuna kadar sadece 5 sayı bulabildi.

Sırp temsilcisi ise Nate Wolters ve Austin Hollins’in sayıları ile farkı daha arttırdı ve çeyreği (40-58) önde kapattı.

Zenit’in cılız çabaları yetmedi

Son periyoda Karasev’in üst üste sayıları ile başlayan Zenit savunmada açıklar verince farkı bir türlü istediği seviyelere indiremedi. Jordan Mickey’in dönem dönem enerji getirerek bulduğu sayılar dışında bir türlü dış atış istikrarı sağlayamayan Rus ekibi maça erken havlu attı. 

Öyleki Kızılyıldız (3.48 dk kala) 68 sayısını bulup daha sonrada maç sonuna kadar sadece 1 sayı atabilmesine rağmen oyunu kendi lehlerine çeviremediler ve üst üste 2. maçlarını kaybettiler..

Crvena Zvezda (Kızılyıldız)’da;

 • Nate Wolters (14 sayı, 5 ribaunt, 3 asist)
 • Nikola Kalinic (11 sayı, 5 ribaunt, 4 asist ama 7 top kaybı)
 • Ognjen Kuzmic (11 sayı, 5 ribaunt)

Zenit’te;

 • Jordan Mickey (16 sayı, 5 ribaunt)
 • Conner Frankamp (12 sayı, 1 asist)
 • Andrey Zubkov (9 sayı, 8 ribaunt, 2 top çalma)

Maçın notları;

 • Bir önceki sezon bu gece rakip oldukları takımlarda oynayan iki oyuncu vardı. Jordan Lloyd ve Austin Hollins… Bu maçtaki performanslarını karşılaştırırsak=> Lloyd (5 sayı, 3 ribaunt, 5 asist); Hollins (5 sayı, 1 asist)
 • Sezon başı Panathinaikos ile oynanan hazırlık maçında çok kötü bir sakatlık yaşayan Aaron White ise bu maçla (13. Hafta) sahalara döndü. Maç performansı pek iyi değildi (0 sayı, 2 ribaunt, 2 top kaybı) ama olsu düzelecektir. (Geçmiş olsun Aaron!)

 • Zenit bu sezon ikinci kere en düşük sayı attığı maçı oynadı. Daha öncede Barcelona maçında 58 sayı bulabilmişlerdi. 
 • Maçı Zenit adına kaybedilmesinde en büyük neden rezalet üç sayı yüzdeleri (3/17) – (%15) ve yaptıkları tam 18 top kaybıydı.
 • Öte yandan Kızılyıldız’da bezer şekilde kötü bir yüzdeyle atmasına (3/14 – %21) ve 16 top kaybı ile oynamasına rağmen iki sayılardaki yüksek yüzdeleri onlara maçı getirdi. (Potan altı oyuncularına yatıp kalkıp dua etsinler!!)

MAÇ ÖZET

Yorum Yap