01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

İNANILMAZ MAÇIN KAZANANI BARCELONA

Turkish Airlines Euroleague’in 13. haftasında temsilcimiz Anadolu Efes ile Barcelona karşılaştı. Uzatmaya giden mücadeleyi Barcelona 95 – 93 kazandı.

İlk Beşler

Anadolu Efes: Shane Larkin – Rodrigue Beaubois – Krunoslav Simon – Adrien Moerman – Tibor Pleiss

Barcelona: Nicolas Laprovittola – Kyle Kuric – Nigel Hayes – Nikola Mirotic – Sertaç Şanlı

İlk Periyot

Mücadele Beaubois ile Kuric’in karşılıklı basketiyle başladı. Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes ile Turkish Airlines Euroleague şampiyonluğunu kazanan milli oyuncu Sertaç Şanlı’nın ve Laprovittola’nın üçlükleriyle fark 7 sayıya çıktı. Shane Larkin ile Moerman’ın basketlerine Petrusev’in sayısı eklenince fark 1 sayıya indi, televizyon molasına gidildi. Mola dönüşü Krunoslav Simon’un sayıları temsilcimizi öne geçirdi. Periyodun son bölümünde Davies ile sayılar bulan Barcelona’ya Pleiss ve Micic ile karşılık veren temsilcimiz ilk periyodu 25 – 20 önde tamamladı.

İkinci Periyot

Temsilcimiz ikinci periyoda Eljiah Bryant, Moerman ve Pleiss’ın basketleriyle başladı, farkı çift hanelere çıkardı. Barcelona’nın ilk sayıları ise periyodun başlamasından 3 dakika sonra Sertaç’tan geldi. İspanyol ekibi Mirotic ve Kuric’in basketleriyle farkı 5 sayıya indirdi, televizyon molasına gidildi. Mola dönüşü Pleiss ve Moerman ile etkili olan temsilcimiz farkı arttırdı, periyodun sonunda Beaubois’nın serbest atış isabetleri ilk yarının skorunu belirledi. Temsilcimiz soyunma odasına 47 – 37 önde gitti.

Üçüncü Periyot

İkinci yarıya temsilcimiz Pleiss ve Micic’in basketleriyle başlarken İspanyol ekibi Mirotic ve Smits’in basketleriyle başladı. Micic – Larkin ikilisinin etkili performansıyla temsilcimiz periyodun bitimine 3 dakika kala farkı 11 sayıya çıkardı. Mirotic ve Sertaç ikilisinin basketlerine Martinez’in sayısı eklenince Barcelona’dan 9-0’lık seri geldi, fark 2 sayıya indi. Periyodun sonunda Beaubois ve Moerman’ın basketleri üçüncü çeyreğin skorunu belirledi, temsilcimiz son çeyreğe 68 – 62’lik üstünlükle girdi.

Not: Rodrigue Beaubois, periyodun sonunda attığı sayıyla Turkish Airlines Euroleague’deki 2000. sayısını kaydetti.

Dördüncü Periyot

Son periyoda İspanyol ekibi Sertaç ve Laprovittola’nın sayılarıyla hızlı başladı, 7 – 0’lık seriyle öne geçince temsilcimizden mola geldi. Mola dönüşü Sertaç ve Martinez’in sayıları farkı 5 sayıya çıkardı. Micic’in üç serbest atış isabetinin ardından savunmada Larkin harika bir mücadeleyle topu çaldı ve Pleiss’a asisti yaptı, skor tekrardan eşitlendi. Eşitliği bozan isim son çeyreğin yıldız ismi Sertaç Şanlı oldu. Sertaç attığı 5 sayıyla bitime 1,5 dakika kala farkı tekrardan 5 sayıya çıkardı, temsilcimizden mola geldi. Micic’in üçlüğü ve Larkin’in serbest atış isabetleriyle tekrar durumu eşitleyen temsilcimiz son hücumda Mirotic’in sayı bulmasına engel oldu, 80 – 80’lik skorla uzatmaya gidildi.

Uzatma Periyodu

Uzatma periyodu Sertaç’ın basketiyle başladı. Bu hücumun ardından Barcelona’da Mirotic 5 faulle oyun dışında kaldı. Moerman’ın serbest atış isabetiyle farkı 1 sayıya indiren temsilcimizde ise Larkin basit bir faulle 5 faule ulaştı ve oyun dışı kaldı. Kyle Kuric’in basketleriyle farkı 6 sayıya çıkaran Barcelona’ya yanıt Pleiss’ın üç sayılık basketiyle geldi. Savunmada Pleiss’a faul çalınmasının ardından itiraz eden Ergin Ataman önce ilk teknik faulünü ardından hakemleri alkışladığı için ikinci teknik faulünü aldı ve oyun dışında kaldı. Jasikevicius’un bir önceki pozisyonda hakemleri alkışlayıp teknik faul almayıp kendisinin almasına büyük tepki gösterdi. Teknik faullerden doğan serbest atışlarla farkı 7 sayıya kadar çıkaran Barcelona’ya Micic ve Simon’un basketleriyle yanıt veren temsilcimiz farkı son 1 dakika kala 1 sayıya indirdi. Bu pozisyonun ardından Jokubaitis’ten çok zor bir basket faul isabeti geldi, fark 4 sayıya çıktı. Temsilcimiz bitime 2 saniye kala Moerman’ın üçlüğüyle farkı 1 sayıya indirip faulü yaptı ancak Sertaç’ın serbest atış isabeti maçın skorunu belirledi. Barcelona mücadeleyi 95 – 93 kazandı.

 

Barcelona başantrenörü Saras Jasikevicius’un maç sonu açıklamaları;

Öncelikle takımımı tebrik ederek başlamak istiyorum. Maç hakkında konuşacak olursam ilk yarıda onları durduramadık. Burada onları durdurmadan yenmek mümkün değil. İlk yarıda 47 sayıya izin verdik. Savunmada 4. çeyreğe daha iyi başladık. Müdafaa bakımından bazı şeyleri değiştirdik. 3. çeyrekte sahadaki beşle ilgili düzenlemeler yapacak kadar çok vaktimiz olmadı. Hücumda 33 sayı kaydedip savunmada onları durdurduğumuz bir ikinci yarı oldu. Oyuncularım saygıyı hak ediyor. Devre arasından dönüşte ve özellikle son periyotta oyunu biraz daha kontrol ettik. Genç oyuncularımız maçın kritik anlarında bazı hatalar yaptılar, üçlüklerde faul yapmaları gibi… Genç oyuncular bu şekilde tecrübe kazanıyorlar.

Barcelona’da maçın yıldızı Sertaç Şanlı’nın maç sonu açıklamaları;

Nasıl hissettiğimi açıklayamıyorum. Böyle bir maçtan sonra nasıl hissettiğimi açıklamak çok zor benim için. Profesyonelce işimi yaptım. Dediğim gibi hislerimi açıklayamıyorum. 3 yıldır beraber oynayıp Avrupa şampiyonluğu yaşadığım eski takım arkadaşlarıma karşı oynamak çok zordu.

 

Anadolu Efes’in maç sonu istatistikleri ve periyotlara göre skor dağılımı;

Barcelona’nın maç sonu istatistikleri;

Maçın En Değerli Oyuncusu

      SERTAÇ ŞANLI

  • 20 dakika
  • 24 satı (kariyer rekoru)
  • 5/6 iki sayı isabeti
  • 4/5 üç sayı isabeti
  • 2/4 serbest atış isabeti
  • 3 ribaund
  • 1 asist
  • 25 verimlilik puanı

 

Mücadelenin özet görüntüleri;

Yorum Yap