01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

FENERBAHÇE BEKO’DA BEKLENEN GALİBİYET!

Turkish Airlines EuroLeague Normal Sezonu 13. Haftası’nda evinde Fransız temsilcisi AS Monaco’yu ağırlayan temsilcimiz Fenerbahçe Beko, son çeyrekte etkili bir hücum performansı ortaya koyduğu mücadeleden 96-86’lık skorla galip ayrılmayı başardı. Fenerbahçe Beko adına maçın en iyi oyuncusu 20 sayı 10 ribaunt ve 5 asistlik performansıyla Jan Vesely olurken, Marko Guduric’in 18 sayılık skorer performansı ve Pierria Henry’nin 13 sayı 6 ribaunt ve 6 asistlik performansı Fenerbahçe Beko’yu galibiyete taşıdı. Temsilcimiz dört maçlık yenilgi serisinin ardından sonra ilk galibiyetine uzanırken, bu sezon da dördüncü galibiyetini elde etmiş oldu. Fransız temsilcisi ise 13. maçında 8. yenilgisini aldı.

Mücadelenin ilk dakikaları karşılıklı basketlerle geçse de skor açısından kısır bir 5 dakika yaşandı. İlk çeyreğin bitimine 4.43 kala gelen televizyon molasında 4-6’lık AS Monaco üstünlüğü bulunurken, her iki takım da oyun anlamında birbirine önemli bir üstünlük sağlayamadı. Mola dönüşü karşılıklı top kayıpları devam ederken, Fenerbahçe Beko’nun dış atışlarda gösterdiği ekstra performans, skorda rakibini yakalamasını sağlayan en önemli faktör oldu. Mike James’in son dakikalarda kontrolü ele almasıyla maçta yeniden öne geçen AS Monaco, ilk 10 dakikalık bölümü 16-18’lik skorla üstün tamamladı.

Motiejunas’ın 5 sayılık etkili başlangıcıyla birlikte skoru 19-25’e getirmeyi başaran Fransız temsilcisi, Mike James’in oyunda olmadığı orta bölümde farkın yeniden kapanmasına engel olamadı. Bu bölümde Koç Djordjevic’in molasının ardından 5-0’lık bir seriyle rakibine cevap veren Fenerbahçe Beko, takım olarak savunma performansını üst düzeye çıkarttığı bu bölümde potasında yalnızca 2 sayı görerek rakibini tekrardan yakalamayı başardı. Pierria Henry’nin de devreye girdiği bu bölümde hücumda takım olarak keyif alan bir Fenerbahçe Beko izlemeye başladık. Her ne kadar ikinci çeyreğin büyük bir bölümünü iyi oynayan taraf Fenerbahçe Beko olsa da çeyreğe son noktayı Mike James’in üç sayılık isabetiyle AS Monaco koydu ve konuk ekip ilk yarıyı 40-42’lik skorla önde kapatmayı başardı.

İkinci yarının başından itibaren bambaşka bir oyun ortaya koymaya başlayan temsilcimiz, 13-3’lük bir seri yakaladığı ilk 4 dakikada skoru 53-45’e getirmeyi başardı. Bu bölümde farklı ilk kez çift hanelere çıkarmayı başaran Fenerbahçe Beko, Mike James’in skorer performansına yeniden engel olamayınca farkın kapanmasına engel olamadı ve çeyreğin bitimine 2 dakika kala Koç Djordjevic’in molası geldi: 56-53. Fenerbahçe Beko, bu sezonun büyük bir kısmında yaşadığı mola dönüşü sonrası oyunu bir kez daha oynayamayarak çeyreğin sonunda rakibine yeniden üstünlüğü teslim etti fakat Nando De Colo’nun tek başına sorumluluk aldığı son hücumla birlikte son 10 dakikaya 63-63’lük eşitlikle girildi.

Her iki takım da son 10 dakikaya benzer senaryolarla başlarken, Mike James’in oyunda olmadığı bölümde Fenerbahçe Beko yeniden farkı 5 sayıya kadar çıkarmayı başardı. Mike James oyuna dahil olmasıyla birlikte kendi adına 26.sayısını üretirken, farkı da tekrardan kapatan isim oldu. Bu bölümde Koç Sasa Djordjevic rakibin yeniden öne geçmesine izin vermeyerek aldığı inisiyatifle oyuna erkenden müdahale etti ve belki de geldiği günden bu yana kendine gelen eleştirileri azaltabilecek bir adım attı. Mola dönüşü 14-2’lik bir seri yakalayan Fenerbahçe Beko, sezon içerisine de baktığımızda en iyi hücum oyunlarından birini ortaya koydu. AS Monaco, Mike James’in bireysel çabalarıyla bir ara farkı tekrardan tek hanelere kadar düşürmeyi başarsa da oyunun geri kalan bölümünde varlık gösteremedi ve Fenerbahçe Beko, uzun bir aranın ardından sonra etkili performanslarından birini ortaya koyarak mücadeleden 96-86 galip ayrıldı.

Maçın İstatistikleri

Fenerbahçe Beko dört maç aralık galibiyet hasretine son verdiği AS Monaco maçında yüzde 59 isabet oranıyla bulduğu 13 üçlük isabeti ve 28 asistlik takım performansıyla dikkat çekti. Aynı zamanda 36 ribaunt ile rakibini ribauntlarda oyun dışına iten temsilcimizde Jan Vesely’nin 20 sayı 10 ribaunt 5 asistlik performansı maça damga vurdu. 16 top kaybı maçın özelinde kırılma anları yaratmasa da Koç Djordjevic’in de belirttiği üzere Fenerbahçe Beko adına gecenin en kötü istatistiği oldu.

Fransız temsilcisi AS Monaco ise Mike James’in 31 sayı 4 asistlik performansına rağmen yenilgiden kaçınamadı. AS Monaco adına gecenin hayal kırıklığı 6 sayıda kalan Donta Hall olurken yalnızca 3 isim çift haneli skor üretmeyi başardı.

Maç Sonu Röportajları

Galibiyetin ardından Koç Sasa Djordjevic: “Bir istatistiği beğendim, asistler. Bu birlikte oynadığımız anlamına gelir, her zaman olduğu gibi. Ama top kayıplarını, zoraki hataları beğenmedim. Topun değerini bilmeliyiz. Bu seviyede özellikle anahtar bu. Takım harika bir reaksiyon gösterdi, harika odaklandılar. Savunmada da odaklandık, özellikle de Mike James’in inanılmaz bir ilkyarı geçirdiğini gördüğümüzde. Maçın sonunda da geri dönmeye çalıştı, biliyorduk ve iyi oynamayı başardık ve galibiyete uzandık. Bizim için güzel bir galibiyet. Jan Vesely’nin grip olduğunu ve son lig maçında bu yüzden oynamadığını kimse bilmiyordu, dinlenmesini istedik. Onun için daha büyük bir maçtı bu.” sözlerini söyledi.

Özet Görüntüler

Yorum Yap