01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

MUAZZAM TÜRK DERBİSİNDE KAZANAN ANADOLU EFES!

Turkish Airlines EuroLeague 12. Raunt karşılaşmalarında iki Türk temsilcisi karşı karşıya geldi. Fenerbahçe Beko, evinde ağırladığı Anadolu Efes’e kıran kırana geçen bir mücadele sonucunda 84-89 mağlup oldu. Fenerbahçe Beko mağlubiyet serisinin 4’e çıkmasına engel olamazken, Anadolu Efes galibiyet serisini 4 maça çıkardı.

Maçın Özeti:

1. Çeyrek

Derbi Pleiss ve Vesely’nin karşılıklı orta mesafe basketleriyle başladı. Shayok’un orta mesafe isabetine Pleiss bir smaçla karşılık verdi. Henry, De Colo ve Shayok ile Sarı Lacivertli ekip 8-0’lık bir seri elde etti. Beaubois bu seriyi bozduktan hemen sonra De Colo üç sayılık bir isabet buldu. İlk televizyon molasına böylece 15-6’lık skorla girildi. Mola dönüşünde Henry’nin üçlüğü sonrası Larkin basket faulü aldı. Hemen ardından Moerman da bir basket faul aldı. Larkin, Petrusev ve Bryant’ın basketleriyle Anadolu Efes 0-11’lik bir seriye ulaştı. Fark 1 sayıya inince Fenerbahçe Beko molayı aldı. Molanın dönüşünde Efes, Beaubois ile bir de üçlük bularak ilk çeyrek sona ererken öne geçti. 18-20

2. Çeyrek

İkinci çeyrek Larkin’in üç sayılık isabetiyle başladı. Bu isabetle Efes serisi 0-17’ye çıkmış oldu. Vesely serbest atış çizgisine gelerek iki isabetle bu seriyi bozdu. Larkin bir basketle daha 10 sayıya ulaştıktan sonra Polonara art arda 2 üçlük buldu. Bunun ardından Anadolu Efes molası geldi. Mola dönüşünde Micic ve Booker karşılıklı ikişer sayı buldu. Singleton’ın basketi ve Larkin’in tek serbest atış isabetinden sonra Shayok orta mesafe basketi ile skoru 30’da eşitledi. Simon’un basketine Henry tek serbest atış isabetiyle karşılık verdi. Simon’un basketi sonrası iki takım da skor üretmekte zorlandı. Booker’ın basketiyle sessizlik bozuldu. Micic’in iki serbest atış isabeti sonrasında Fenerbahçe Beko molası geldi. Mola dönüşünde Vesely orta mesafe basketini kaydetti. Biberovic’in ve Booker’ın art arda hızlı hücum basketleriyle Fenerbahçe Beko 8-0’lık bir seriye ulaşarak yeniden öne geçti. Böylelikle ilk yarı sonucu 41-36 oldu.

3. Çeyrek

İkinci yarı bir De Colo-Vesely alley-oop’uyla başladı. Shayok’un üçlüğüyle ilk yarının sonundan beri devam eden Fenerbahçe Beko serisi 13-0’a çıktı. Pleiss bu seriyi bozduktan hemen sonra Shayok bir üçlük daha buldu. Pleiss bir de üçlükle takımını ayakta tuttu. Micic’in hızlı hücum basketiyle fark 6 sayıya indi. Vesely önce bir savunma faulü ardından da bir teknik faul alarak üçüncü çeyreğin bitimine 6 dakika kala 4 faulle kenara geldi. Larkin’in art arda 3 sayısıyla Efes serisi 0-8’e çıktı. De Colo bu seriyi bozan isim oldu. Moerman iki serbest atış isabeti bulduktan sonra televizyon molasına 51-48’lik skorla girildi. Mola dönüşünde Simon üç sayılık isabetiyle skoru 51’de eşitledi. Hemen sonrasında Guduric’in üst üste 7 sayısı Fenerbahçe’yi yeniden öne geçirdi. Biberovic’in basketiyle Sarı Lacivertliler’in serisi 9-0’a çıktı. Henry’nin üçlüğüyle seri 12-0 oldu ve Anadolu Efes molası geldi. Mola dönüşünde Beaubois’nın basketiyle bu seri bozuldu. Guduric’in iki serbest atış isabetinden sonra Singleton basket faulü aldı. Biberovic’in basketiyle son çeyreğe girerken skor belirlendi. 67-56

4. Çeyrek

Son çeyrek Dunston ve Polonara’nın karşılıklı sayılarıyla başladı. Dunston ve De Colo’nun karşılıklı basketleri sonrasında Larkin bir teknik faul aldı. De Colo tek serbest atışı isabete çevirdi. Pleiss ve Micic ile Anadolu Efes 0-5’lik bir seri yakalayınca Fenerbahçe Beko molayı aldı. Mola dönüşünde Shayok bu seriyi bozdu. Larkin ve Micic’in art arda birer üçlüğü farkı 3 sayıya indirdi. Shayok’un üçlüğü ve  De Colo’nun pota altında basketiyle Fenerbahçe 5-0’lık bir seri elde etti. Bu seriyi de Pleiss bozdu. Vesely’nin smacı sonrasında Larkin üç sayılık bir isabet buldu. Pleiss ve Vesely karşılıklı ikişer serbest atış kullanırken Vesely bunların birini kaçırdı. Larkin’in üçlüğüyle fark 1 sayıya indi ve Fenerbahçe Beko molası geldi. Mola dönüşünde De Colo orta mesafe isabetini buldu. Moerman basket faulü alsa da tek serbest atışı kaçırdı. Larkin’in basketiyle son dakika içerisinde Efes yeniden öne geçti. Micic’in serbest atış isabetleriyle fark 3 sayıya çıktı. Pleiss farkı 5 sayıya çıkardı ve Fenerbahçe Beko 10 saniye kala son molasını aldı.

Maçın Değerlendirmesi:

“Anadolu Efes, maçı son çeyrekte çözdü.”

İki temsilcimizi karşı karşıya getiren karşılaşma, bize harika bir mücadele izletti. İki takım da yüksek konsantrasyon ve enerjiyle oynayarak son ana kadar başa baş giden bir maç izlememizi sağladı. Temsilcilerimizin maç boyunca karşılıklı olarak yakaladığı seriler farkın sürekli olarak iki tarafa doğru açılıp kapanmasına sebep oldu. Son çeyrekte Anadolu Efes, her zaman olduğu gibi vitesi yükselterek rakibini etkisiz bıraktı ve maçı burada koparmayı başardı. Son çeyrek skoru Efes lehine 17-33 oldu. Bu da Mavi Beyazlıların ne denli bir hücum performansı ortaya koyduğunu çok net bir biçimde gözler önüne seriyor. Fenerbahçe Beko ise tüm maç boyunca sıkı bir savunma ve bu savunmadan doğan hızlı hücumlardan yararlandı. Özellikle Henry, Fenerbahçe kariyerinin belki de en iyi maçını oynadı. İşin savunma ayağında çok ciddi bir konsantrasyonla oynarken, boş toplara sürekli olarak atlayarak muazzam bir enerji ortaya koydu. Bu enerjisiyle takım arkadaşlarına da enerji ve motivasyon kattı. Bu performansa rağmen maçın son dakikalarında verdiği hatalı kararlar ve yaptığı top kayıplarıyla, takımının maçı kaybetmesinde ciddi pay sahibi oldu. Anadolu Efes’te Larkin’in maç boyunca sürdürdüğü bireysel performansının yanına Micic de son çeyrekte dahil olunca, hücumda ciddi bir üstünlük kurdular. İki takımın da son ana kadar savaştığı, ancak Anadolu Efes’in son çeyreği tecrübesi ve soğukkanlılığıyla daha iyi geçirerek kazanmasını bildiği bir mücadele oldu.

Maçın Adamı: Shane Larkin

27 sayı, 2 top çalma, 1 ribaunt ve 7 asist ile adeta özüne dönen Shane Larkin, maçın adamı oluyor. 29 Verimlilik Puanı

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

 

 

Yorum Yap