Maç Yorumları Milli Takım

MİLLİLER BELARUS’TA MAĞLUP

Dünya Kupası Elemelerinin ilk maçında Milli Takımımız, deplasmanda Belarus’a 84-70 mağlup olarak elemelere yenilgiyle başladı. 

Milli Takımımız maça Doğuş Özdemiroğlu – Buğrahan Tuncer – Şehmus Hazer – Samet Geyik – Furkan Haltalı ilk beşiyle başladı. Rakibin ilk beşinde ise geçmişte ülkemizde forma giyen tecrübeli pivot Artsiom Parakhouski dikkat çeken isim…

Dörtlü grupta önemli olan ilk 3’e girmek, sonrasında ise A grubundaki sonuçlara göre oradan gelecek takımlarla 6’lı bir grupta bulunacağız.

Hava atışını Furkan Haltalı ile kazanmayı başardık ve perdeyi Buğrahan Tuncer’in orta mesafesi ile açtık. Çok iyi savunma yaptığımız rakibin ilk hücumunda Samet Geyik’in üç sayılık atış esnasında rakibine yaptığı faul sonucunda çizgiden 3/3 ile ayrıldılar ve skoru 3-2’ye getirmeyi başardılar. Rakip maça alan savunması ile başladı ve içeriden Samet Geyik ile alan savunmasına karşı ilk cevabımızı verdik. Savunmada istekli ve sert gözüken Milli Takımımız, rakibimize maçtaki ilk top kaybını yaptırmayı başardı. Alan savunmasına karşı Şehmus Hazer’in penetresi ile bir çözüm daha üretmeyi başardık ve 2 dakikanın sonunda skoru 3-6’ya getirdik. Buğrahan Tuncer ile ilk top kaybımızı yaptığımız 3.dakikada Samet Geyik’in üç sayılık isabetiyle skoru 5-9’a getirmeyi başardık. Hücum ribauntlarıyla etkili olmaya çalışan ev sahibi ekibe karşılık hücumda Şehmus ile üretmeye devam ettiğimiz bu bölümde ilk 5 dakikayı 10-11 önde geçmeyi başardık. Maxim Salas ile üst üste 5 sayı bulan ev sahibi Belarus, 6.dakika içinde 12-11 öne geçmeyi başardı. Ev sahibi ekip Salas ile üretmeye devam ederken, hücumda sıkıntı çektiğimiz bu bölümde krizi Metecan Birsen’in turnikesi ile aştık ve 8.dakikanın sonunda skoru 15-15’e getirmeyi başardık. İlk periyotta alan savunmasına karşı doğru hücum etsek de pozisyonları bitirmekte zorlandık ve ilk periyodu 20-17 geride tamamladık.

İkinci periyoda Metecan Birsen-Muhsin Yaşar alley-oop’uyla başladık ve sonrasında Metecan’ın da savunma ribaunduyla enerjimizi iyice arttırdık. Metecan-Muhsin ortaklığıyla tekrar pota altından sayıyı bulduk ve rakip 2.periyotta henüz 1 dakika geçmişken molayı aldı. Mola sonrası ev sahibi ekip üst üste 2 hücumdan top kaybıyla dönerken, hücumda bulduğumuz üç sayılık atışları değerlendiremediğimiz bu bölümde 1/9 üç sayılık isabetine kadar geriledik. Üçlük krizine çözümü bulan Tolga Geçim ile Milli Takımımız 22-24 öne geçmeye başardı fakat ev sahibi ekip hemen cevabı vermeyi başardı. Tolga Geçim’in kontrolde olduğu hücumlarla üst üste 6 sayı bulmaya başardığımız bu bölümde 15.dakikada skoru 25-28’e getirmeyi başardık. Skorun sürekli el değiştirdiği bu bölümde ev sahibi ekip pota altını etkili kullanarak çizgiden bulduğu 3 adet serbest atış isabetiyle skoru 28-28’e getirdi. Salash ile etkili olmaya devam eden Belarus’a karşılık Şehmus ile hemen cevabı vermeyi başardık ve 30-30’luk beraberlikle son 3 dakikaya girdik. Hücum ribauntlarıyla etkili olmaya devam eden Belarus, Salash’ın basket faulüyle birlikte skoru 33-30’a getirmeyi başardı. Ritmimizi tamamen kaybettiğimiz bu bölümde Parakhouski-Salash’ın pota altı etkinliği ile skor üretmeye devam eden ev sahibi ekibe karşılık hiçbir çözüm üretemedik ve devreyi 43-34 geride tamamladık.

İkinci devreye agresif başladık ve Doğuş’un topu çalarak bıraktığı turnikeyle hücumda açılışı yaptık. Savunmada bu sefer de 24 saniyede rakibimize potayı göstermedik ve Doğuş Özdemiroğlu’nun 3 sayılık atış isabetiyle skoru 43-39’a getirmeyi başardık. Çok kritik yerde el üstü üçlüğüyle isabeti bulan Maksim Salash direncimizi kırmayı başardı ve bu sefer de onlar 5-0’lık seriyi yakaladı ve 23.dakikanın içinde fark tekrar 9’a çıktı. Hücumda etkimizi tamamen kaybettiğimiz anda bir de üçlük isabeti bulan Belarus, maçta ilk kez farkı çift hanelere çıkardı. Şehmus’un penetresi ile farkı tekrar 10 sayıya düşürmeyi başardığımız bu bölümde Parakhouski’yi durduramamaya devam ediyoruz. Tolga’nın üçlüğü ile farkı tek hanelere indirmeyi başardık. Sonrasında Muhsin Yaşar’ın hücum ribaundundan çıkardığı sayı ile Metecan’ın üçlüğüyle birleşince farkı bir anda 4’e indirmeyi başardık ve rakibe molayı aldırdık. Moladan inanılmaz bir paylaşım hatasıyla döndük ve neticesinde potamızda üçlüğü gördük. Sonrasında da çabamızın ve gayretimizin çok aşağıda olduğu bu bölümde potamızda sayıları görmeye devam ettik. Hücumda da kaçırmaya devam ettiğimiz için 3.periyodu 61-53 geride tamamladık.

Son periyotta da varlık gösteremedik ve sahadan 84-70’lik mağlubiyetle ayrıldık.

 

Yorum Yap