01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

CLYBURN SON ANLARDA ŞOV YAPTI, HARİKA MÜCADELEYİ CSKA KAZANDI!

Turkish Airlines EuroLeague’de 12.Hafta’nın açılış mücadelesinde CSKA Moskova, evinde FC Bayern Münih’i 77-74 mağlup etti. Özellikle son anları çok heyecanlı geçen mücadelede, Will Clyburn kritik dakikalarda CSKA Moskova adına öne çıkan isim oldu. 

Maçın ilk sayısı Iffe Lundberg’in step back üçlüğüyle geldi. Bayern’in açılışını Milutinov ile birebir oynadığı hücumda sırtı dönük sayıyı bulan Augustine Rubit yaptı. Biraz sonrasında topun elden ele iyi dolaştığı Bayern hücumunda DeShaun Thomas üçlüğü yakaladı. Rubit’in fake verdiği ve ardından pota altında yolladığı hook ile durum 5-9’a geldi. Alexey Shved, üçlüğüyle farkı bire indirdi. Televizyon molasının ardından gerçekleşen hücumda Darrun Hilliard, Kurbanov ile iyi bir bire bir hücum oynadı ve dış atış isabeti yakaladı. Bolomboy da bu üçlük partisine katıldı. Sırasıyla Hilliard, Shengelia ve Walden’ın üç sayıları ile skor 14-18’e geldi. İlk çeyrekte CSKA 4/7 üçlük isabeti ile oynarken Bayern de 5/9 ile oynadı. Shengelia’nın reverse hareketi ve ardından çift elle vurduğu smaç, çeyreğin öne çıkan hareketlerinden biriydi. Othello Hunter’ın sol kenarda boş olan Thomas’ı gördüğü pozisyonda Thomas üçlüğü buldu. Bu, çeyreğin son sayısıydı ve Bayern bu çeyreği 24-18 önde kapattı. Çift hanelere gelen tek isim 10 sayıyla Darrun Hilliard oldu. Bayern’in periyotta top kaybının olmaması da dikkat çekici bir detay.

İkinci çeyreğin başlarında Othello Hunter’ın vurduğu blok oldukça etkileyiciydi. Grigonis’in dış atış isabeti çeyreğin ilk sayısıydı. Bayern Münih, kısa sürede üç faule ulaştı ve top kayıpları kapmaya başladı. Hackett’ın neredeyse sahayı kat etmesi sonucu bulduğu turnike durumu 23-24 yapmıştı. Trinchieri, bu sayıdan sonra mola aldı. Mola dönüşü maçın yıldızlarından Hilliard’ın üçlüğü ve Weiler-Babb’ın içeri devrilerek bulduğu sayıyla Bayern 5-0’lık bir seri yaptı. Bu kez molayı Itoudis aldı. Hilliard’ın Hackett’a yaptığı savunma ve blok dikkat çeken anlardan biri oldu. Alexey Shved sağdan attığı turnikeyle takımına nefes aldırdı:25-29. Hilliard önce ortadan üçlüğü yazdı, sonrasında da iki sayısıyla alev almaya devam etti ve farkı yedi sayıya taşıdı. Jaramaz’ın ”iso” hücumu soncunda bulduğu iki sayı, Itoudis’e yeniden mola aldırdı. Karşılıklı fauller ve atışlar bu bölümde öne çıktı. Shved’in orta mesafeli atışı skoru 31-37’ye getirdi. Augustine Rubit’in pota altında zor bir açıdan sayıyı yakalaması, çeyreğin kapanış sayısıydı. Bayern Münih, ilk yarıyı 41-32 galip kapattı.

Üçüncü periyotun ilk sayısı, ilk yarının son sayısına çok benzeyen bir hücumla Weiler-Babb’ın pasıyla yine DeShaun Thomas’ın üçlüğüyle geldi. CSKA, bu bölümde hücumda tıkandı. Rubit, Daniel Hackett’a sportmenlik dışı faul yaptı. Çizgide 2/2 ile ayrılan Hackett, hücumda da basket faul alıp atışında da isabetli oldu:37-45. Oyunun her anlamında ritmi bulmaya başlayan CSKA, Clyburn’ün üçlüğüyle farkı beşe indirdi. CSKA savunması bu bölümde daha da sertleşmeye başladı. Karşılıklı faul atışlarıyla durum 44-49’a geldi. Voigtmann’ın basket faulü alması ve serbest atış çizgisinde isabeti bulmasıyla fark bire düştü. Jaramaz’ın penetre sonrası bulduğu sayı ve Clyburn’un ikiliği art arda gerçekleşti. Nikita Kurbanov’un üçlüğü CSKA Moskova’yı 53-51 öne geçirdi ve Megasport Arena’yı adeta ayağa kaldırdı. Othello Hunter’ın boyalı alanda aldığı basket faul sonrası durum 53-53 oldu. Johannes Voigtmann, el üstünden bulduğu üç sayıyla durumu Bayern lehine 57-56 yaptı ve çeyreğin sonucunu belirledi. Tempo iyiden iyiye artmış gözüküyordu.

Son çeyrek sert savunmalarla başladı. Hilliard’ın step back üçlüğü çeyreğin ilk sayısı oldu. Shengelia, sağ eliyle vurduğu smaçla skoru 58-60 yaptı. İyi bir akşam geçiren DeShaun Thomas, bir dış atış isabeti daha yakaladı. Bu pozisyon sonrası Itoudis, sert itiraz sonucu teknik faul aldı. Shengelia bire bir hücum sonucu turnikeyi buldu. Shved, hücum süresinin bitimine az kala üçlüğü yazdı:63-64. Cevap hemen maçın en öne çıkan ismi Hilliard’dan üçlük ile geldi. Joel Bolomboy, üst üste hücum ribauntlarıyla devam eden Bayern hücumunun devamında Hunter’a etkileyici bir blok yaptı ve CSKA hücumunda pota altında sayıyı tamamladı. Böylelikle 67-67 denge sağlandı. Maç bu heyecanla devam ederken DeShaun Thomas, boyalı alanda isabeti buldu. Hızlı hücumda Shengelia’nın pasını Clyburn üçlükle tamamladı ve CSKA tekrar öne geçti. DeShaun Thomas, faul sonrası çizgide 2/2 ile ayrıldı ve arkasından Hilliard’ın kaçırdığı pozisyonu Othello Hunter pota altında tamamladı. Üstünlük 73-70 ile Bayern’e geçmişti. Bu kritik dakikalarda öne çıkan Clyburn yine bir üçlük atışıyla skoru dengeledi. Faulü alan Hilliard iki atışından birini kaçırdı ve ardından alev alan Clyburn turnikesiyle durumu CSKA lehine 75-74’e getirdi. Bayern’in son hücumunu Lucic değerlendiremedi ve boş hücumda Clyburn smacı vurdu. Bu harika mücadeleyi CSKA Moskova 77-74 kazandı.

Öne Çıkan Oyuncular:

CSKA Moskova:

  • Will Clyburn                 17 sayı, 5 ribaund, 3 top çalma
  • Tornike Shengelia       12 sayı, 4 ribaund, 3 asist
  • Alexey Shved                12 sayı, 3 ribaund, 3 asist

FC Bayern Münih:

  • Darrun Hilliard           28 sayı, 5 ribaund, 3 top çalma
  • DeShaun Thomas       17 sayı, 1 ribaund, 1 top çalma
  • Augustine Rubit          9 sayı, 5 ribaund, 3 asist

Maç Yorumu:

Bayern Münih ilk yarıda daha iyi savunma yapan ve daha istikrarlı hücum eden taraftı. Üçlük isabeti oranları 7/13’tü, aynı sayıda üçlük deneyen CSKA 5 tane atabilmişti. Hilliard’ın 18 sayısı da öne çıkan şeylerden biriydi. CSKA, takım halinde yüzde yüzlerinden oldukça uzakta gözüküyordu. Maçı CSKA adına adeta kurtaran adam Clyburn’ün ilk yarıda sayısı yoktu, benzer şekilde Bayern Münih de önemli oyuncularından Lucic’ten maç boyunca iyi katkı alamadı. (Lucic’in iki ve üç sayılık isabeti yok, bütün sayıları serbest atıştan.) Buna rağmen CSKA, ikinci yarıda gerçek oyununa yaklaşmaya başladı. Dakikalar ilerledikçe hücumda ritim buldular ve savunma agresifliğini arttırdılar. Bayern’in ilk yarıdaki performansını büyük ölçüde koruması da işleri kızıştırdı. 3. ve 4. çeyrek boyunca maç birçok kez el değiştirdi. Maç sonuna yaklaşılırken iki takım da birbirine çok yakındı ve kritik anda sorumluluk alan isim Will Clyburn oldu. Bahsettiğim gibi ilk yarıda sayısı olmayan yıldız forvet, ikinci yarıda adeta şov yaptı ve özellikle son anlarda kritik şut isabetleri bularak takımının maçı kazanmasında büyük rol oynadı. Maçın son kısımlarında 1 dakikada 8 sayı bulmuş olması bunu kanıtlar nitelikte. Bayern, son ana kadar mücadelesini sürdürse de maçı koparmayı başaramadı. Lucic’ten biraz daha fazla katkı alabilseler belki de işler daha farklı olabilirdi. Gerçekten iki takımı da bu harika mücadelesi için tebrik etmemiz gerekir. Çok klas bir mücadeleye tanık olduk.

Maç Özeti:

Yorum Yap