01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

LAPROVITTOLA ATTI BARCELONA KAZANDI

Turkish Airlines EuroLeague’in 10.haftanın kapanış mücadelesinde FC Barcelona LDLC Asvel Villeurbanne’e şans tanımadan maçı 80-60’lık skorla kazandı.

Barcelona İlk Çeyrekte Farkı Açtı 

Maç iki takımın karşılıklı sayılarıyla başladı. Barcelona alıştığımız gibi yine savunmada çok sert başladı. Yaptığı bu sertlik periyotun bitimine 2 dakika kala Barcelona’ya olumlu bir şekilde yansıdı. Katalan ekibi periyotun son 2 dakikasında Asvele sayı attırmadı ve 10-0’lık bir seri yakalayarak periyotu 10 sayı farkla tamamladı.

Asvel Geri Döndü

İkinci periyot Jokubaitis’in basketiyle başladı. Hemen bu pozisyonun ardından Barcelona bir de üçlük isabeti buldu ve Asveli erken bir molaya gitmeye zorladı. Asvel moladan Barcelona’ya 4 dakika boyunca sayı attırmayarak geri döndü ve 8-0’lık seri yakaladı bu sefer de Jasikevicius molaya gitmek zorunda kaldı. Barcelona mola sonrasında iki top kaybı ile dönünce işler iyice çığrından çıktı. Asvel iyice farkı azaltıp yaklaşmaya başlarken Laprovittola Barcelona’ya bir hayat öpücüğü kondurarak takımının bu kargaşadan çıkmasına yardımcı oldu. Periyot özelinde ise Asvel Mirotic’in savunduğu oyuncudan çok etkili bire birler oynayarak farkı 3’e kadar indirdi ve soyunma odasına umutla gitti.

Laprovittola Çoştu Barcelona Maçı Kapattı

İkinci yarıya Nikola Mirotic 8 sayıyla başlarken Asvel hiç sayı atamadı ve TJ Parker erken bir molaya gitmek zorunda kaldı. Mola sonrasında Asvel top kaybı ile döndü ve Laprovittola fast breakte 3 sayılık isabet bularak cezayı kesti. Hemen sonraki hücumda ise Asvel, Okobo ile  3 sayılık isabet bularak 26 dakika sonra ilk dış şut isabetini bulmuş oldu. Okobo tempo bularak farkı azaltmaya çalışsada yanına başka bir takım arkadaşını çekemedi ve Asvel maçtan iyice koptu. Maçı koparan başka nedenlerden birisi de Nicolas Laprovittola’ydı. İspanyol oyuncu kariyerinin en iyi maçını oynayarak maçı takımına 80-60’lık skorla kazandırdı.

Maçtan Notlar;

Barcelona’da Laprovittola kariyerinin en iyi gecesini geçirdi ve hem sayı hem de ribaund alanında kariyer rekorunu kırdı.

Barcelona her zamanki gibi savunmada yine çok etkiliydi. EuroLeague’in 80.27 ortalamayla en çok sayı atan üçüncü takımı olan Asvel’i sadece 60 sayıda tuttu.

Barcelona kendi asist ortalamasından daha fazla asist yaptı ve sezon ortalamasından daha az top kaybı yaptı.

Asvel sakat oyuncuları yüzünden maça sadece 10 kişilik rotasyonla çıkmak zorunda kaldı. Bu 10 kişilik rotasyondan Kymany Houinsou’nun 17 yaşında tecrübesiz bir oyuncu olması, Strazel’in erken faul problemine girmesi ve Fall’ın oyuna hiç girememesi Asvel için çok büyük problem oldu.

Asvel EuroLeague’in en az üçlük deneyen ama isabet yüzdesi en yüksek olan takım. Bu maçta da oynadıkları oyunla bu istatistiği desteklediler

Asvel’in Barcelona oyuncusu Laprovittola’dan daha az üçlük isabeti bulması maç hakkındaki  her şeyi açıklar bir durumdu.

Maçın İstatistikleri

Maç Sonu Röportajları

Kazanan takımın koçu Sarunas Jasikevicius şu açıklamarı yaptı: Çok basit hatalar yaptık, onların maça tekrardan ortak olmasına fırsat tanıdık. Çok iyi savunma yaparak başladık sonrasında faul problemine girdik. Ama hücumda eli sıcak olan oyuncumuzu bulduk. Bugün o isim Laprovittola’ydı onu böyle görmek çok iyidi. Galibiyet almaya devam ediyoruz. Sezonun bu kısmında galibiyet alıp gelişmeye devam etmek çok önemli.

Kaybeden takımın koçu TJ Parker ise şu açıklamaları yaptı: Barcelona’yı tebrik ediyorum. İyi bir maç çıkardılar. Çok fazla hücum ribaundu ve ikinci şans sayısı verdik bu da enerjimizin tükenmesine sebep oldu.

Maçın en değerli oyuncusu Nicolas Laprovittola ise şu açıklamaları yaptı: Çok iyi bir maç oynadık. Böyle zorlu bir atmosferde 20 sayılık farkla kazandık. Bu mantaliteyi sürdürmek zorundayız. Sakatlıkların bir önemi yok sahada kim olursa olsun beraber oynamaya çalışıyoruz.

Maçın Özeti

Yorum Yap