01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ST.PETERSBURG’DA ÇEKİŞMELİ MAÇIN KAZANANI ZENİT!

Turkish Airlines EuroLeague’de 11.hafta mücadelesinde Zenit St.Petersburg, evinde AX Armani Exchange Milan’ı 74-70 mağlup etti. Zenit çift maç haftasını ikide iki ile kapatırken Armani Milan da haftayı ikide sıfır ile tamamladı.

Maç, Shavon Shields’ın orta mesafe şutuyla başladı. Melli’nin hızlı hücum sonundaki smacı Milano adına 4-0’lık başlangıcı sağladı. Jordan Mickey’in topu yarı sahadan alıp pota altında bitirdiği pozisyon Zenit’in maçtaki açılışı oldu. Frankamp ve Gudaitis arasındaki iyi ikili oyun sonucu Litvanyalı pivot smaçla bitirişi yaptı. Bu anlarda Milano farkı sekize kadar çıkarsa da Zenit hızlı tepki verdi. Jordan Loyd’un penetre ettikten sonra verdiği pası Ponitka iyi tamamladı. Sonrasında mola dönüşünde Jordan Loyd maçtaki ilk üçlüğünü yolladı:11-12. Bu pozisyondan sonra Jordan Loyd bu kez topu çaldı ve Frankamp turnikeyle bitirdi. Devon Hall’a Arturas Gudaitis sert bir blok vurdu. Jordan Mickey’in üçlük çizgisinden aldığı basket faul, Messina’yı molaya zorladı. Mola sonrasında Jordan Loyd penetrenin ardından Stephen Curry vari bir turnikeyle basketi attı. Milano’dan tepki gecikmedi. Shields içeri iyi kat ederek basket faulü aldı. Arkasından Ricci’nin pasını Shields boş geçirmedi ve durum 19-19 oldu. Çeyrek bu skorla sona erdi.

İkinci çeyrek Zakharov’un önce durup sonrasında potaya yolladığı orta mesafe sayısıyla açıldı. Karasev’in dış atıştan aldığı basket faulü ve çizgide üçte üç yapmasıyla fark beş sayıya çıktı. Sergio Rodriguez, üç sayılık atışıyla Milano’nun çeyrekteki ilk sayısını attı. Biraz sonrasında Kyle Hines, hücum ribaundunu alıp basket faul kazandı ve üstünlük Milano’ya geçti. Zenit hücumunda sol köşede boş kalan Karasev’e iyi bir pas geldi ve o da üçlüğü yolladı: 29-25. Devon Hall, iyi bir fiziksel oyunla orta mesafede bir anlık bulduğu boşlukla iki sayılık isabeti yakaladı. Kyle Hines’ın iki kişiye yaptığı fake sonucunda boyalı alanda bitirdiği hücum, skoru 29-29 yaptı. Nicolo Melli, bu hücumun biraz sonrasında Gudaitis’e sportmenlik dışı faul yaptı. Tek serbest atış başarılı oldu ve Zenit hücumdan yararlanamadı. Ricci, pick&pop hücumunun ardından üçlüğü gönderdi. Alex Poythress, iki kişiyi adeta posterleyerek harika bir smaç izlettirdi:32-33. Hall’un topu çaldığı hücumun ardından hücum ribaundunu alan Hines, Sergio Rodriguez’i dışarıda boşken gördü ve o da üçlüğü yolladı. Kısa bir zaman sonra Rodriguez bu kez el üstü bir iki sayı attı ve skorboard 33-38’i gösterdi. Çeyreğin son sayısı, yine onun faul çizgisinde ikide bir yapmasıyla geldi. Armani Milano, ilk yarıyı 39-35 önde kapattı.

Üçüncü çeyrek Zenit’in iki kez hücum ribaundu aldığı pozisyonun ardından Mickey’nin çift el smacı ile geldi. Shavon Shields, Karasev’den teması alarak basket faul kazandı ve çizgiyi de boş geçmedi: 37-42. Jordan Mickey’nin pasını Arturas Gudaitis iki sayıyla tamamladı. Hücumda etkinliği artan Mickey, bu kez hook ile sayıyı aldı ve Zenit’i 43-42 öne geçirdi. Gudaitis’in serbest atış çizgisinden yolladığı orta mesafeli basket, Messina’ya molayı aldırdı. Karasev, köşeden yolladığı üçlüğüyle farkı altıya taşıdı. Momentum Zenit’e doğru kayarken Hall son saniyelerdeki dış atışıyla Milano’ya adeta nefes aldırdı. Tempo yavaş yavaş yükselirken Jordan Mickey, tek başına hücumu tamamlamak üzere olan Kyle Hines’ı çok iyi savunarak durdurdu. Hemen ardından takımına el üstü bir şutla iki sayı kazandırdı. Shields, ikili sıkıştırmadan iyi bir pasla Hall’u üçlük çizgisinde gördü ve Hall da haneye üç sayı yazdırmış oldu:52-48. Jordan Mickey, saha çizgisine yakın bir noktadan zor bir ikilik buldu. Billy Baron’ın perdeden çıkıp attığı üçlük durumu 57-50 yaptı. Ricci üç sayıyla takımını oyunda tuttu. Biraz sonrasında serbest atış çizgisine gitti ve ikide iki yaparak durumu 57-57 yaptı. Çeyrekte alev alan ve 17 sayıya ulaşan Jordan Mickey, köşeden çok zor bir üçlük yolladı:60-57. Cevap, Sergio Rodriguez’den geldi ve skor eşitlendi. Çeyrek 60-60 eşitlikle sonuçlandı.

Son periyota Billy Baron’un penetre ederek bulduğu iki sayıyla başlandı. Kyle Hines üst üste bulduğu dört sayıyla takımını tekrar öne geçirdi. Rodriguez’in de iki sayısı gelince Pascual mola aldı. Mola dönüşünde Zenit, Jordan Loyd’un basket faulü ile maça tutundu. Loyd, tek atışta isabeti yakalayamadı. Arturas Gudaitis’in sırtı dönük hücumda aldığı basket faul, Zenit’e tekrardan üstünlüğü getirdi:67-66. Jordan Loyd’un Ricci ile bire bir oynadığı pozisyonda üç sayı isabetini bulmasıyla fark beşe çıktı. Messina molasından sonra Sergio Rodriguez iki sayılık isabeti buldu. Billy Baron, iyi bir hücum sonunda orta mesafe şutu yolladı. Sergio Rodriguez’in hücum faulü, Kyle Hines’ın Zenit hücumu esnasında Gudaitis’e yaptığı faul maçı Zenit’e yaklaştırdı. Üst üste çizgiye gittiler ve durum 74-68 oldu. Sergio Rodriguez, Mickey’nin savunmasına rağmen pota altında hücumu tamamladı. Bu, maçın son sayısı oldu ve bu çekişmeli maçı Zenit 74-70 kazandı.

Öne Çıkan Oyuncular:

Zenit St.Petersburg:

  • Jordan Mickey                   17 sayı, 4 ribaund, 2 asist
  • Arturas Gudaitis                 13 sayı, 7 ribaund
  • Jordan Loyd                       13 sayı, 6 ribaund, 7 asist

AX Armani Exchange Milan:

  • Sergio Rodriguez               20 sayı, 6 asist, 2 top çalma
  • Kyle Hines                          12 sayı, 8 ribaund
  • Shavon Shields                  10 sayı, 5 ribaund

Maç Yorumu: Maç, genel anlamda dengeliydi. İlk çeyrekteki sekiz sayılık Milano farkı dışında o noktaya giden pek fazla fark görmedik. Kazan maçını çok kötü geçiren Milano, bir tepki gösterdi sahada fakat Zenit de maç ilerledikçe oyuna daha fazla hakim olmaya başladı. Zenit, Milano’ya karşı toplam ribaundlarda 36-26 önde. Zenit’in hücum ribaundlarında Gudaitis ile yakaladığı etki maçı etkiledi. (Gudaitis’in 5 hücum ribaundu var, maçın bu konuda en iyisi.) Milano adına Kazan deplasmanında da ciddi problem olan ribaund konusu bu maçta da devam etti. Zenit %60.6 yakın iki sayı isabeti yakalarken Milano da %43.6’da kaldı. Milano bu maçta fena bir oyun ortaya koymasa da kazanmak için oyun yeterli olmadı. Zenit, dördüncü çeyreğe kadar başa baş bir oyunla maçı götürdü. Özellikle üçüncü periyotta Jordan Mickey’in performansı çok iyiydi. Takımına hücum ve savunma anlamında fazlasıyla katkı verdi. Gudaitis ve Mickey, Hines’a karşı bu akşam iyi bir iş çıkarmış gözüküyorlar. 9 ribaund alan Ponitka ve iyi iş çıkaran Loyd da Zenit’in galibiyetine ciddi katkı verdi. İki takımın da iyi savunma yaptığını söylemek mümkün. Maç kısmının sonunda da belirtildiği üzere, çekişmeli geçen bu kritik mücadeleyi Zenit kazandı.

Maç Özeti:

Yorum Yap