01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

OLYMPIAKOS İLK PERİYOTTAN FİŞİ ÇEKTİ

Turkish Airlines Euroleague’de 11.hafta maçında Yunanistan temsilcisi Olympiakos, evinde İsrail ekibi Maccabi Tel-Aviv’i ilk çeyrekteki mükemmel oyunuyla mağlup etmeyi başardı ve bu sezonki 7.galibiyetini aldı. İlk periyodu 35-8’lik üstünlükle tamamlayan Olympiakos, belki de sezonun en iyi periyot performansını sergileyerek ilk periyottan maçı bitirdi. Maccabi Tel-Aviv ise bu mağlubiyet ile 7 galibiyette kaldı.

Beklenildiği gibi yüksek tempoda başlayan maçta Olympiakos ilk 3.5 dakikayı 7/7 saha içi isabetiyle geçerek 16-6 üstünlüğü yakalamayı başardı. Keenan Evans ve Ante Zizic’in kaçan şutlarına cevabı Tyler Dorsey’in 3’lüğü ile veren ev sahibi, Walkup’ın çaldığı top sonrasında Papanikolaou’nun hızlı hücumda vurduğu smaç ile 5 dakikada 9/9 saha içi isabetiyle 21 sayıya ulaştı ve ilk 5 dakikayı 21-9’luk skorla önde geçti. Papanikolaou’nun da devreye girdiği ilk periyotta kelimenin tam anlamıyla kusursuz bir performans sergileyen Yunan ekibi, ilk Dorsey ve Vezenkov önderliğinde domine ettiği ilk periyodu 35-8’lik ezici bir üstünlükle noktalamayı başardı.

2.çeyreğe Jalen Reynolds’ın basket faulüyle başlayan Maccabi, iyi savunma yaptığı bölümden sonra Sorkin’in çizgiden 1/2’siyle ilk 1 dakikayı 3-0 ile geçti. Roman Sorkin’in üç sayılık isabetiyle farkı 21’e indiren Maccabi farkı eritmek adına çabalasa da ikinci periyot başında da savunma sertliğini koruyan ve hücum ritminden ödün vermeyen ev sahibi ekip, ilk 5 dakikayı 41-21’lik skorla geçmeyi başardı. Hücumda ilk periyoda göre vitesi düşüren Olympiakos, savunmada da skorun verdiği rahatlıkla biraz vidaları gevşetse de skor avantajını soyunma odasına giderken korumayı başardı ve devreye 51-26’lık ev sahibi üstünlüğü ile gidildi.

3.periyotta geri dönüş için kıvılcımı yakmaya çalışan Maccabi’nin çabası yeterli olmadı. Skorun da etkisiyle rölanti şekilde devam eden 2.yarı sonucunda Olympiakos maçı 90-73 kazanmayı başardı. Olympiakos’ta Kostas Sloukas 18 sayı, 3 ribaund, 2 asist; Tyler Dorsey 17 sayı, 2 ribaund, 2 asist; Sasha Vezenkov ise 15 sayı, 4 ribaund ve 6 asist ile skorda öne çıkmayı başardı. Maccabi’de ise James Nunnally’nin 14 sayı,8 ribaund, 5 asist; Roman Sorkin ise 10 sayı ve 8 ribaund ile mücadele etse de çabaları galibiyet için yeterli olmadı. 2 gün önce 37 sayı atarak adeta şov yapan Scottie Wilbekin sadece 6 sayı atabildi ve 2/9 saha içi isabetiyle oynadı.

 

Maçtan sonra kazanan tarafın koçu Georgios Bartzokas “Oyuncularıma ve taraftarlara teşekkür etmek istiyorum. Maç boyunca aradaki büyük farkı korumayı başardık. Ve oyunun temposunu biz kontrol ettik. Bu performanstan dolayı çok mutluyum.” derken, Maccabi Tel-Aviv koçu Ioannis Sfairopoulos ise ”Skoru döndürmek çok zordu çünkü fark çok büyüktü. İlk çeyrek nedeniyle maçı kaybettik. Konsantrasyon eksikliği ve enerji eksikliği bu büyük farkı yarattı. Ve oyuna geri dönmek kolay olmadı.” dedi.

Maçın özeti:

Yorum Yap