01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

TİTANLAR’IN SAVAŞINDA KAZANAN BARCELONA

Turkish Airlines EuroLeague’in 10.haftasının  kapanış maçında  FC Barcelona ve CSKA Moscow’a karşı karşıya geldi. Sezonun en iyi maçlarından birine sahne olan gecede gülen taraf 81-73’lük skorla Barcelona oldu.

Maç Düşük Tempoda Başladı

İki takım da maça savunma da çok iyi başlayarak birbirlerinin planlarını bozmaya çalıştılar ama buna rağmene CSKA hücum ribaundlarından Barcelona ise boyalı alandan sayı buldu. Itoudis tıkanan hücumlarına çare bulmak için Marius Grigonis’i sahaya sürdü ve olumlu sonuç aldı. Sarunas Jasikevicius ise X faktör olarak Rokas Jokubaitis’i sahaya sürdü ve genç oyuncu periyotu 6 sayı bularak tamamladı. Savunmaların ön plana çıktığı ilk çeyrekte iki takımda sadece 13 sayı bulabildi.

Barcelona Seri Yakaladı

Barcelona periyota 4-0’lık seri ile başladı Clyburn takımı adına ilk üçlüğü bularak seriyi bozdu sonraki hücumda  üçlük uzmanı Kuric hemen bir dış şut isabeti bulup Clyburn’e cevap verdi. Periyotun ortalarına doğru CSKA hücumda sıkıntı yaşamaya başlayınca Barcelona hemen farkı arttırmaya başladı. Bu sebepten Itoudis hemen düzenini değiştirdi ve sahaya Hackett-Shved-Clyburn-Shengelia-Faried beşini sürdü ama bu beşte çok fazla içeri gömülüp  alan açamaması farkı daha da arttırdı. Periyotun son 2 dakikasında  ise Mirotic 7 sayı bularak farkı 12 sayıya çıkardı.

Voigtmann ve Shengelia Üçlük Yağdırdı, Cska Farkı Açtı

Itoudis hücum sıkıntısını çözmek için Shved-Clyburn-Kurbanov-Voigtmann-Shengelia beşini sahaya sürdü.Periyot Kuric’in üç sayı isabeti ile başladı ve fark 14 sayıya çıktı. Cska’da Voigtmann sahneye çıkarak art arda 3 tane 3 sayılık isabet buldu ve farkı 5 sayıya indirdi. Jasikevicius Voigtmann’a çare buldu ama bu sefer sahneye Shengelia sahneye çıktı ve o da art arda 3 tane 3 sayı isabeti buldu ve CSKA 24-4’lük seri bularak öne geçti. Shved sayı üretemese de oyun kurucu pozisyonunda bulunduğu zaman bütün oyunları çok iyi planladı ve CSKA’nın bu üçlüklerini bulmasına büyük katkı sağladı. Periyot sonunda ise Grigonis müthiş bir buzzer-beater gönderdi ve periyot skorunu 33-13 olarak ilan etti.

Barcelona Cska’yı Durdurdu, Geri Döndü ve Kazandı

Barcelona Calathes önerliğinde periyota iyi başladı ama Calathes sakatlanıp oyundan çıkınca Jasikevicius arayışlara girdi. Önce Laprovittola’yı denedi ama istediği sonucu alamayınca Jokubaitis’e geri döndü ve sonuç aldı. Jasikevicius oyunun merkezine Jokubaitis, Mirotic ve Brandon Davis’i alarak 19’a 1’lik seri buldu. Maçın sonuna doğru Voigtmann kritik bir üçlük buldu ve farkı 2’ye indirerek CSKA’yı umutlandırdı. Sonraki hücumda ise Mirotic mucize bir atış bularak farkı 4’e çıkardı. Son 2 dakika da ise Mirotic ipleri eline alarak galibiyeti Barcelona’ya getirdi.

Maçtan Notlar;

CSKA 10 maç sonunda potasında 81.70 sayı görerek EuroLeague’nin en kötü savunma yapan takımı konumunda. Barcelona ise 81.20 sayı atarak EuroLeague’in en iyi hücum eden takımı konumunda. Barcelona kendi ortalamasını buldu ama CSKA özellikle son periyotta hem atamadı hem tutamadı.

CSKA son periyotta ne yapsa Mirotic-Davis ikilisini durduramadı ve bu ikili sahada ne isterse yaptı.

CSKA Clyburn’ü asla oyunun içine dahil olamadı. 16.20 ortalamayla EuroLeague’in en verimli 8.oyuncusu olan Clyburn bu maçta sadece 6 verimlilik puanında kaldı.

Barcelona her zamanki gibi işin savunma kısmını çok iyi yaptı. Hücum kısmında ise kendi standartlarını yakalaması galibiyeti getirdi.

Barcelona Clyburn’nü çok iyi savundu. Jasikevicius rotasyona Sergi Martinez’i de dahil edip Clybrun’nün adete sahada nefes almasını bile engelledi.

Barcelona’a Higgins’in sakat olmasından dolayı sahada yaratıcı kısasız oynamak zorunda kaldı ve özelliklede 3.periyotta Higgins’i çok aradı. Son periyotta Calathes de sakatlanınca Jasikevicius X faktör olarak Jokubaitis’i buldu ve Mirotic-Davis ikisinin yanına maçın sonunu oynayacak  bir kısa da ekledi.

Maçın İstatistikleri 

Maç Sonu Röportajları

Kazanan takımın koçu Sarunas Jasikevicius maç sonunda şu açıklamaları yaptı: Taraftarımızı ve oyuncularımı tebrik ediyorum. Çok ilginç bir maçtı. Zorlanacağımızı biliyorduk. Maça sert başladık ama iyi bir ilk yarı geçirmedik. Doğrusunu söylemek gerekirse üçüncü çeyrekte kendimizi çok büyük bir tehlikeye attık ama dördüncü çeyrekte karakterimizi ortaya koyduk ve maçı bu noktaya getirdik. Oyuncularımın çok fazla kredisi var hepimiz insanız hepimizin kötü zamanları olabilir ama böyle zor bir üçüncü çeyrekten sonra geri dönmek karakter ister. Palau Blaugrana çok iyi bir akustiğe sahip. Solan boşken topu iki kere sektirdiğiniz zaman sesi sanki 80 kere sektirmişsiniz gibi gelir şimdi de 8.000 kişinin aynı anda bağırdığını hayal edin. Kötü oynadığımız zamanda taraftar arkamızda bu bizim için çok önemli bir durum. Katalanların, Sırplardan ve Yunanlılardan Litvanyalılardan bile farklı olduğunu biliyorum fakat en önemli şey biz kötüykende onların bizim arkamızda olması. Bu en önemli şey çünkü her şey iyi giderken herkes sizinledir.

Kaybeden takımın koçu Dimitris Itoudis ise şu açıklamaları yaptı: Barcelonayı tebrik ediyorum. Maç hakkında çok fazla şey söyleyebiliriz. İki takımda maça sakin bir şekilde başladı. Sonra birden konsantrasyonumuzu kaybettik turnikeler kaçırdık hücumlardan boş döndük ve skorun 25-14 olması canımızı acıttı. Devrede rakip takımın neleri doğru yaptığını ve bizim neleri yapmamız gerektiğini konuştuk. Üçüncü çeyreğe çok güçlü bir şekilde başladık. Hem savunamda hem hücumda iyi işler yaptık ve artı 10’luk bir fark yakaladık sonra Barcelona bize çok iyi baskı yaptı ve biz bu baskıyı kaldıramayarak maçı kaybettik.

Maçın en değerli oyuncusu seçilen Nikolo Mirotic ise şu açıklamaları yaptı: Tanrıya şükürler olsun! Çok iyi bir maçtı. Öncelikle, CSKA’yı tebrik ediyorum. Takımımdan çok gurur duyuyorum. Bugün en zorlu maçları oynamak için yeterli kapasitemiz olduğunu gösterdik. Palau inanılmazdı bizim için altını adam gibiler. Onlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Maçın Özeti

Yorum Yap