01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

BAYERN MUNIH YINE GERIDEN GELEREK KAZANDI

Bayern Münih artık klasikleşen tarzı ve vazgeçmeyen oyun yapısı ile bir kere daha alışılanı yaptı “ Yine 10 sayı geriden gelip maçı kazandı” (81-78)

Artık bu şekil Trinchieri’nin benimsediği bir oyun taktiği mi yoksa öyle mi denek geliyor bilinmez ama Bayern Münih geçen sezona göre maçlarda daha fazla zorlanıyor…

Maç öncesi bakıldığında aslında Alman ekibi daha ağır basıyordu. Pana’nın tahmin edilemez bir takım oluşu maç öncesi Bayern Münih Koçu Trinchieri’yi de endişelendirmişti. (Maç öncesi açıklamalarının odak noktası buydu en azından)

Papapetrou Hızlı Başladı

Maça Bayern Münih (hava atışını kazandılar) agresif biçimde direk potaya atak ederek başladı. Önce DeShaun Thomas daha sonra Corey Walden ile de skorboard da üstünlüğü ele aldılar. (5-0)

Alman ekibinin bu atağına Perkins ile bulduğu ilk sayılarla karşılık veren yeşil beyazlılar özellikle Nedovic’in gayretli oyunu ile (3 asist) skoru dengede tutmaya çalıştı.

İlk çeyrekte maçı kopartmak niyeti ile yüksek enerji sahaya koyan Bayern Münih Darrun Hilliard’ın skorer oyunu ile etkili oldu. 

Yunan ekibi son maçın durgun ismi Papapetrou’nun devreye girmesi ile oyunda dengeyi sağladı ve ilk çeyrek berabere geçildi. (22-22)

Sürpriz Kaselakis ama gerçek Howard San Roos

İkinci çeyreğe Jeremy Evans’ın pota altı sayısı ile başlayıp maç boyu ilk defa öne geçen Panathinaikos Othello Hunter’ın ribaunt etkisine engel olamayınca denge bozulmadı. 

Çeyreğin ilk bölümünde Lucic’in 3. Faulunu yaparak kenara gelmesini iyi değerlendiren “Yoncalar” Kaselakis üzerinden sürpriz sayılar bularak öne fırladı.

Alman ekibi Nick Weiller Bbab ile yine dengeyi sağlamaya çalışsa da bu defa karşılarına Howard San Roos engeli çıktı. Kübalı oyuncu çaldığı 2 top ve bulduğu 4 sayı ile takımın farkı açmasını sağladı ve devreyi Panathinaikos (37-44) önde kapattı.

Papapetrou – Hilliard Düellosu

Soyunma odasından bir şeyleri değiştirmek amacıyla hırslı dönen Bayern Münih çeyreğin başında bir engel ile karşılaştı: Ioannis Papapetrou

Yunan oyuncu Alman ekibinin takımını yakalamasına bulduğu sayılarla bir türlü izin vermeyince 3.30 dakika kala Pana üstünlüğünü devam ettirdi. (51-59) 

Çeyreğin bu son bölümünde bu defa devreye tekrar giren ve skor üretmeye başlayan Darrun Hilliard farkı azaltmaya çalışan Alman ekibinde aslında X-Factor olarak başka bir oyuncu da beklenmedik bir katkı yaptı =>(Andreas Obst!!)

Sadece 6 dakika sahada kalmasına rağmen çok kritik 2 tane üçlük bulan Alman oyuncu sayesinde Bayern Münih çeyreği bir sayı geride kapattı (59-60)

Daha İnatçı Karakter sergileyen takım kazandı

4. Çeyrek tam bir taktik savaşı şeklinde geçti. Özellikle koçların ve tüm kenar oyuncularının hemen hemen her topa itiraz ettiği ve maçı kazanmak için her şeyi yaptıkları bir dördüncü çeyrek izledik…

Çeyrek başında daha kararlı oynayan DeShaun Thomas (eski bir Panathinaikos oyuncusu) bulduğu sayılarla Bayern’i öne geçirse de Pana’dan cevap ağırlıklı olarak Daryl Macon ile geldi. 

Amerikalı oyucu bir önceki maça göre daha az sayıda kalsa da hem yaptığı asistler hem de aldığı ribauntlarla ilk 5 dakikayı takımının (8-9 sayı faklar ile) önde geçmesini sağladı.

Maç cidden çok kötü başlayan ve faul problemi yüzünden ritim de bulamayan Lucic’in bulduğu ilk üçlük isabeti ile (aynı zamanda ilk sayılarıydı) farkı 4’e indiren Münih şehri takımı (66-70) kalan dakikalarda adeta maça yapıştı.

Panathinaikos’un maç sonu sevdiği formüllerden olan “Nedovic’i devreye sok” planına Hilliard ve Lucic’in skorlarıyla karşılık veren Bayern son dakikalarda Rubit’e yapılan taktik faullerde de hata yapmayınca maçı kazanmayı başardı!! (Üstelik yine 10 sayı geriden gelerek)

Bayern Münih’te;

  • Darrun Hilliard (20 sayı, 2 asist)
  • Augustine Rubit (12 sayı, 5 ribaunt)
  • DeShaun Thomas (15 sayı, 3 ribaunt) ile oynarken…

Panathinaikos’ta;

  • Ioannis Papapetrou (17 sayı, 3 ribaunt)
  • Daryl Macon (12 sayı, 4 ribaunt, 6 asist)
  • Nemanja Nedovic (7 sayı, 3 ribaunt, 4 asist) performans gösterdi…

Maç Notları;

Maç öncesi kağıt üzerinde daha ağır basan Bayern Münih aslında Panathinaikos’un elinden zor kurtuldu diyebiliriz. Trinchieri’nin vazgeçmeyen, maçı bırakmayan oyun tarzını artık tüm oyunculara ezberletmiş olması maçı kazandıran en önemli faktördü belki de…

Bayern Münih adına kırılma anı; Andreas Obst ile 3. Çeyrekte bulunan 2 adet üç sayı isabeti ve Vladimir Lucic’te oyunun son bölümünde ısrar edilmesi olurken…..

Panathinaikos adına; Okaro White’ın oyunun son bölümünde kaçırdığı 2 serbest atış ve devamında yaptığı gereksiz faul oldu diyebiliriz…

Ayrıca Panathinaikos’ta Howard San Ross (8 sayı, 3 ribaunt, 2 top çalma) performansınında hakkını teslim etmemiz gerekiyor!!

MAÇ ÖZET

Yorum Yap