01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

CANAAN ALEV ALDI, KAZAN MİLANO’YU 26 SAYIYLA DEVİRDİ!

Turkish Airlines EuroLeague’de çift maç haftasının ilk ayağında UNICS Kazan, evinde haftaya lider giren AX Armani Exchange Milan’ı 97-71 mağlup etmeyi başardı. 2.çeyrekten itibaren olağanüstü bir şut performansı çıkaran Kazan ekibi, tarihi bir farka imza atmayı başardı.

Mücadele, Shavon Shields’ın orta mesafeli şutuyla başladı. UNICS Kazan adına ise açılışı Lorenzo Brown, serbest atış çizgisinden üçte iki atarak yaptı. Lorenzo Brown’un top kaybı sonucunda oluşan hücumda Datome pası verdi ve Devon Hall pota altında sayıyı buldu: 4-9. Sonrasında John Brown, hücum ribaundunu aldı ve sırtı dönük hücumda sayıyı yakaladı. Ardından bir de üçlük isabeti yakalayan Brown, 9 sayıyla çeyreğin en skorer ismi oldu. Brantley, biraz sonrasında Kyle Hines’a karşı bir smaç denedi ama tecrübeli pivot bloğu vurarak buna izin vermedi. Kyle Hines, ters eşleşme sonucunda boyalı alanda isabeti buldu: 11-15. Maç, bu anlarda tempo kazanmaya başladı. Tonye Jekiri, hücum ribaundunun ardından smacı bastı ve durumu 15-15’e taşıdı. Isaiah Canaan, iyi savunmaya rağmen içeri penetre ederek haneye iki sayı daha yazdırarak farkı dört sayıya getirdi. Kaleb Tarczewski’nin smacı çeyrek skorunu belirledi:19-17.

İkinci periyotun ilk sayısı John Brown’un serbest atışından geldi. O.J Mayo üç sayılık isabetiyle farkı altıya taşıdı. Aynı zamanda bu, çeyreğe damga vuracak üçlüklerin başlangıcı oldu. Sergio Rodriguez’in pasında Nicolo Melli smacı vurdu:23-19. O.J Mayo, kısa bir süre sonra yeniden dış atıştan isabet buldu. İşleri Armani Milano adına iyice zorlaştıran sayıyı ise yine o anlarda alev alan O.J Mayo buldu. Bu kez de üçlük çizgisinden basket faul aldı. Böylelikle skorboard 30-19’u gösterdi. Armani Milano, Troy Daniels’ın dış atışı isabetiyle nefes alsa da Kazan, üçlük çizgisinde alev almaya devam ediyordu. Spissu’nun oyunu soldan sağa taşıdığı pası Isaiah Canaan iyi bitirdi:33-22. Ettore Messina, bu sayıdan sonra mola almak zorunda kaldı. Mola dönüşü UNICS Kazan’ın üçlük yağmuru tam gaz devam etti. Canaan uzaktan üçlüğü yazdı ve fark on dört  oldu. Fark hemen hemen korunurken topu çalan Sergio Rodriguez turnikeyi yolladı:38-28. Canaan çeyrekteki üçüncü üç sayılık şutunu yolladı. Datome, takımı adına önemli bir üç sayı isabetiyle farkı on sayıya düşürdü. Rodriguez yine bir top çaldı ve Datome turnikesinde isabet yakaladı. Canaan, orta mesafe şutu yolladı ve ilk yarının skorunu belirledi: 44-33.

Üçüncü çeyreğin ilk sayısı, çeyrek başlangıcından 1.30 dakika sonra Kyle Hines’tan geldi. Ev sahibi adına John Brown iki sayısıyla ilk isabeti bulan kişiydi. Shavon Shields’ın el üstü üçlüğüyle maç 46-38’e  geldi. Maçın yıldızlarından John Brown, hücumdan basket faul çıkarmayı başardı. Cevap, yine Shavon Shields’tan geldi: 49-40. 2.çeyrekte bıraktığı yerden devam eden Canaan, uzaktan hücum süresinin bitmesine az süre kala sayıyı yakaladı. Tonye Jekiri’nin de ikiliğiyle fark yeniden on dörde ulaşt. Üçlük partisine Mario Hezonja da katıldı ve skorboard 57-40’a geldi. Sergio Rodriguez’in dış atış isabeti gelse de UNICS Kazan oyuna hakim olmaya devam etti. Sıkı savunmayla Milano ekibi durduruldu. Canaan, beşinci üçlük isabetini buldu  ve birkaç dakika sonra O.J Mayo da ona katıldı. Çeyreği UNICS Kazan, 71-49 önde kapattı.

Son periyota Brantley’in smaçla aldığı basket faulle başlandı. Bu bölümde momentum fazlasıyla ev sahibi ekipteydi. John Brown’un Milano top kaybının ardından bulduğu smaç, farkı neredeyse otuza getirdi. Hall’un üçlüğü geldi ve cevabı gecenin kahramanlarından Canaan yine bir dış atışla verdi: 79-52. Bir süre sonra gerçekleşen hücumda; Spissu, topu oyuna sokarken boş kalan Brantley’i gördü ve o da pozisyonu tamamladı. Milano savunmasının böyle bir dikkatsizlik yapması, maçın nereye gittiğini anlatıyor gibiydi.  Spissu, ilk sayısını üçlük çizgisinden buldu, skor 85-56’ydı. O.J Mayo’nun iki hücumda ürettiği 5 sayı, durumu daha da ileri götürdü. Milano, bu bölümde dağılmıştı ve Messina as oyuncuları kenara çekip yedek ağırlıklı bir kadroyu sahaya sürmüştü. Bu anlarda iki pozisyon üst üste top çalan ev sahibi ekip, iki pozisyonu da smaçla bitirerek adeta bir gövde gösterisi yaptı. Brantley’in durumu 95-60 yapan smacından sonra maç daha sakin bir hal aldı. Milano farkı biraz olsun eritti. UNICS Kazan, Kazan’a lider gelen Armani Milano’yu 97-71 mağlup etti.

Öne Çıkan Oyuncular:

UNICS Kazan:

  • Isaiah Canaan            22 sayı, 5 ribaund, (6/8 üçlük isabeti)
  • O.J Mayo                    20 sayı, 2 ribaund
  • John Brown               19 sayı, 5 ribaund, 3 asist

AX Armani Exchange Milan:

  • Nicolo Melli                10 sayı, 3 ribaund
  • Shavon Shields          10 sayı, 2 ribaund, 2 top çalma
  • Luigi Datome             10 sayı, 2 asist

Maç Yorumu: UNICS Kazan, bu akşam kadrosundan alabileceği maksimum verimi aldı diyebiliriz. Maçta İLK çeyrek haricinde hiç geriye düşmediler. Hücum tarafında John Brown’un iyi performansına, ikinci çeyrekten itibaren üçlük partileriyle Isaiah Canaan ve O.J Mayo katıldı. Üç oyuncu da fazlasıyla iyi iş çıkardı. Maçın genelinde Kazan %48.3 üç sayı isabeti yakalarken Armani Milano adına bu %29.6’da kaldı. Hücum ribaundlarında çok ciddi bir fark söz konusu. UNICS Kazan 12 hücum ribaundu alırken Armani Milan yalnızca 2 hücum ribaundu alabilmiş. Kazan’ın farka gitmesini bu detaylardan daha net anlayabiliriz. Savunma tarafında ise Kazan temsilcisi, maç ilerledikçe çok daha sağlam bir görüntü verdi. Milano sahada rahat pozisyon bulamadı. UNICS Kazan’ın savunma ribaundlarında 27-16’lık kurduğu net üstünlük de dikkate değer.

Ettore Messina için oldukça zor bir geceydi. EuroLeague’in en iyi takımlarından birine sahip olmalarına rağmen bu akşam  çok kötü bir şekilde kaybettiler. Savunmada da hücumda da kendi standartlarının bayağı bir altında kaldılar. Zaman zaman tepki gösterseler de UNICS Kazan’ın şut yağmuruna karşılık veremediler. Perasovic ise bir hayli mutlu olmalı çünkü kazanmakla kalmayıp oldukça keyifli bir basketbol izlettirdiler.

Maç Özeti:

Yorum Yap