01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

ZALGIRIS KAUNAS ILK GALIBIYETINI ALDI

Yeşil beyazlı iki takımın mücadelesinde bu sezon galibiyeti olmayan Zalgiris Kaunas sahasında zaman zaman zorlandığı maçta Panathinaikos’u yenmeyi başardı. (76-69)

Maç öncesi iki takıma bakıldığında iki takımında bir çıkışa ihtiyacı olduğu belliydi. Sıfır galibiyetli Litvanya ekibinin 2 galibiyetli Panathinaikos’a göre biraz daha acil ihtiyaç içerisinde olduğu söylenebilirdi tabi…

Maç öncesi değinmemiz gereken iki nokta vardı…

  • Son maçında deplasmanda Real Madrid karşısında iyi sinyaller veren Zalgiris sahasında en son galibiyetini 8 Nisan’da Panathinaikos karşı almıştı.
  • Panathinaikos’un ise berbat bir deplasman karnesi vardı. Son 11 maçtır deplasmanda kazanamayan Yunan ekibi en son galibiyetini 5 Şubat’ta bir başka Yunan ekibi Olympiacos’a karşı almıştı.

Zalgiris geç açıldı ama Tyler Cavanaugh etkiliydi

Maça Daryl Macon’ın sayılarıyla hızlı başlayan Panathinaikos (0-4) öne fırladı… Bu ilk şoku atlattıktan sonra toparlanan Litvanyalılar (9-0) seri ile maçı bir anda (9-4) getirdiler..

Panathinaikos Okaro White ile devreye girmeye çalışsa da Zalgiris Kaunas’ın Tyler Cavanaugh etkili oyunu ile (4 sayı, 4 ribaunt) ilk çeyreği önde kapatmayı başardı. (20-12)

Arturas Milaknis başrolde

İkinci çeyreğe daha derli toplu başlayan Panathinaikos Howard San Roos’un sayıları ile farkı azaltmaya çalışsa da Milaknis’i durduramadılar. Yaklaşık 3.5 dakikada 10 sayı bulan tecrübeli oyuncu ile fark (4.15 dk kala) bir anda 14 sayıya çıkıverdi..

Bu dakikadan sonra devreye Daryl Macon’ın girmesi (3 sayı atışta basket faul -and one alması) ile farkı azaltan ve 6’ya kadar indiren Panathinaikos’a Tyler Cavanaugh ile karşılık veren Zalgiris Kaunas Milaknis’i tekrar devreye sokacakken ilginç bir olay oldu…

İstemeden de olsa çizgi hakemi resmen Milaknis’i sakatladı…!!!! Bir hücum pozisyonunda ayağı saha içerisinde olan hakem Emilio Perez’e ayağı takılan Milaknis’in ayağı burkuldu ve saha dışına çıkmak zorunda kaldı. (Cidden çok ilginç bir pozisyondu)

Milaknis’in oynamadığı dakikalarda genç oyuncu Blazevic ile sayı bulan Litvanya ekibi devreye önde girmeyi başardı. (43-37)

Cavanaugh – Blazevic Ortaklığı

İlk hücumdan Papapetrou ile boş dönen Pana; Dragic ve Okaro White karşılıklı sayılarıyla farkı 6 sayıda tutsa da Tyler Cavanaugh ve Marek Blazevic’e engel olamayınca ilk 3.5 dakikayı (51-43) geride tamamladı. 

TV molasına Daryl Macon’ın sayılarıyla giren Yunan ekibi mola dönüşü Ulanovas’ın (sürprizzzz) ve Josh Nebo’nun sayılarına engel olamayınca çift haneli farkla geriye düştü.

Çeyrek sonunda Kendrick Perry ile 3 sayı bulsa da bu çeyreği de geride kapattı (60-52)

NOT: İkinci çeyrekte sakatlanan Milaknis ayak bileğinde yapılan bandaj ile sahaya dönebildi…

Papapetrou gününde değildi

4. Çeyreğe de çok hareketli başlayan Macon’ın basketi ve asisti ile farkı 3 sayıya indiren Yunan Yeşil-Beyazlı ekip önce Milaknis’in üçlüğüne engel olamadı; daha sonrada Blazevic-Giffey ve Kalnietis savunamayınca (6.46 dk) 10 sayı geriye düştü. (67-57)

Alınan mola sonrası Kaselakis üçlüğü ile oyuna tekrar asılan Panathinaikos hiç gününde olmayan Papapetrou’nun kaçırdığı kritik boş atışlarla maçı adeta Kaunas’a hediye etti. (1/8 iki sayı ve 1/5 üç sayı isabetiyle oynadı)

Buna rağmen ilginç bir şekilde Daryl Macon’a yapılan 3 sayı atışlarındaki faullerle maçın içinde kalan Yunanlılar Ulanavos’ın beklenmedik sayılarını önleyemeyince maçtan mağlup ayrıldılar. (74-68)

Bu sonuçla Zalgiris Kaunas bu sezon ilk galibiyetini alırken; Panathinaikos deplasmanda oynadığı 12. Euroleague maçını da kazanamamış oldu…

Zalgiris Kaunas’ta;

  • Edgaras Ulanovas (11 sayı, 6 ribaunt, 3 asist)
  • Tyler Cavanaugh (12 sayı, 9 ribaunt)
  • Arturas Milaknis (13 sayı, 2 ribaunt)
  • Marek Blazevic (10 sayı, 3 ribaunt, 2 asist)

Panathinaikos’ta ise;

  • Daryl Macon (21 sayı, 6 ribaunt, 3 asist)
  • Ioannis Papapetrou (10 sayı, 4 ribaunt, 3 asist)
  • Georgios Papagiannis (7 sayı, 6 ribaunt) ile oynadılar….

Maçtan notlar;

Taraftarının muhteşem desteği ile parkeye neredeyse 1 fazla oyuncuyla çıkmış olan Zalgiris Kaunas sonunda şeytanın bacağını kırdı. Daha önceki kaybettiği bazı maçlarda olduğu gibi oyunun sonlarını kötü oynamasına rağmen hem de..

Burada X Factor olarak ortaya çıkan oyuncu ise şutu riske edilen Ulanavos oldu (bravooo)

Panathinaikos’ta ise Nedovic’in yokluğu hissedildi. Daryl Macon kendi sezon ortalamasının üzerinde sayı atmasına rağmen kendisine eşlik edecek ikinci oyuncunun çıkmayışı yenilgiyi hazırladı. Papapetrou da son derece kötü gününde olunca mağlubiyet kaçınılmaz oldu. 

Pana’da X Factor olan oyuncuyu da buradan alkışlamamız gerekiyor… Leonidas Kaselakis (6 sayı, 6 ribaunt) ve istatistik kağıdına yansımayan çok önemli savunma hamleleri!! (Bravooo)

MAÇ ÖZET

Yorum Yap