01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

KIZILYILDIZ’DAN ÇOK ÖNEMLİ GALİBİYET

Ligde 3 galibiyeti olan Crvena Zvezda (Kızılyıldız) sahasında bu sezonun flaş ekibi 6 galibiyetli LDLC Asvel’i harika savunması ile mağlup etti. (73-67)

Maç öncesi çok daha atletik bir takım olan, ön alanda son derece formda iki oyuncuya sahip (Chris Jones ve Elie Okobo) LDLC Asvel ağır basıyordu. Bir anlamda son iki sezonun Micic-Larkin ikilisini andıran bu oyuncuları iyi kilitleyen Belgrad’ın Kırmızı beyazlılarını son derece önemli bir galibiyet aldılar.

Kalinic Etkisi

Maça müthiş bir seyirci desteği ile başlayan Kızılyıldız maçın ilk sayılarını Nikola Kalinic ile buldu. Chris Jones’in basket-faul’ü (and one) öne geçen Asvel karşısında çok iyi savunma yapan Sırp ekibi farkı yavaş yavaş arttırarak ilk 5.5 dakikayı (11-5) önde bitirdi. 

Hem ön alanda Jones-Okobo ikilisine hem de pota altında Youssoupha Fall – Osetkowski’ye harika baskı yapan Crvena Zvezda’da bu çeyreğin kahramanı Kalinic idi. İlk 8 sayının altısını atan eski Fenerbahçe Beko oyuncusu çeyreği (6 sayı, 1 asist, 2 ribaunt) ile tamamladı. Yaptığı yıldırıcı savunma ise bu performansının tuzu biberiydi…

Oyuna sonradan dahil olan Ivanovic’in de katkısıyla ilk çeyrek Kızılyıldız üstünlüğü ile tamamlandı (18-9)

Strazel fark yarattı

İkinci çeyreğe Simonovic’in bloğu ve sayıları ile başlayan Sırp ekibi ilk 3 dakikada farkı çift haneye çıkartmayı başardı (24-14) Bu dakikalar salonda yaşanan “şut saati” problemi nedeniyle oyun epeyce durdu ve oyuncular soğudu.

Bu duraklamadan avantajlı çıkan LDLC Asvel oldu. Coach TJ Parker’ın oyuna sürdüğü Strazel ile etkili olan Fransızlar farkı kademe kademe azaltmaya başladılar. 2002 doğumlu genç guardın etkili penetreleri ve asistleriyle (bu çeyrek 4 asist yaptı) 1.21 dakika kala farkı 2 sayıya indirdi.  Kalan sürede aldığı hücum ribauntları ile öne geçme fırsatı yakalasalarda devre Kızılyıldız üstünlüğü ile bitti. (33-32)

Kalinic’ten harika performans

3. Çeyreğe Antetokounmpo’nun harika bloğu ile başlayan Asvel Okobo’nun bulduğu ilk isabetle maç başından bu yana ilk defa öne geçti. (33-35)

Bu isabetten sonra sahada tam bir Nikola Kalinic resitali izledik. Hem hücumda hem de savunmada sahanın her yerinde olan Sırp oyuncu takımını ayağa kaldırdı ve tribünleri coşturan oyuncu oldu. 

***Hatta Fransızların o kadar dengesini bozdu ki TJ Parker bile alakasız bir pozisyonda teknikfaul aldı***

Sadece bu çeyrekte 10 sayı bularak Asvel’in maça ortak olma çabalarını engelledi.

Kırmızı Beyazlılar çeyrek sonunda (tıpkı ikinci çeyrekte olduğu gibi) bocalasa da bu periyotta Kızılyıldız üstünlüğü ile geçildi (50-45)

Ivanovic Şov 

4.çeyrekte ilk hücumdan boş dönsede Ivanovic ve Hollins ile sayılar bulan Crvena Zvezda Simonovic’in dış şut isabetiyle (7.30 dk kala) çift hane ile öne geçti. (57-45)

Okobo’nun etkisiz kaldığı maçta Ivanovic skorer oyunu ile bu çeyrekte fark yarattı. Maçı 14 sayı ile tamamlayan Karadağlı oyuncu Kızılyıldızın aradığı skor katkısını fazlasıyla verdi. 

2.47 dk kala 17 sayı önde olan Kızılyıldız (67-50) maçı kazandık havasına girip gevşeyince yine çeyrek sonunda zorlandı. 

Maç sonunda (67-62) kadar gerileyen fark Nate Wolters ve Nikola Kalinic’in taktik faulleri sayıya çevirmesiyle Kızılyıldız üstünlüğü ile sona erdi…

Crvena Zvezda (Kızılyıldız)’da;

  • Nikola Kalinic (22 sayı, 4 ribaunt, 3 asist, 2 top çalma)
  • Nikola Ivanovic (14 sayı, 5 asist)

LDLC Asvel’de;

  • Elie Okobo (16 sayı, 3 ribaunt, 4 asist)
  • Chris Jones (14 sayı, 2 top çalma)
  • Youssoupha Fall (11 sayı, 10 ribaunt) ile oynadılar…

Maçtan notlar,

Kızılyıldız’ın çok önemli bir galibiyet aldığı maçta anahtar kesinlikle SAVUNMAYDI. Asvel’in hücum silahlarına karşı çok iyi hazırlandıkları belli olan Sırp ekibi çeyrek sonlarında konsantrasyon kayıpları yaşasada harika savunma yaparak maçı kazanmayı başardılar. 

Özellikle Kalinic “prime” zamanlarını hatırlatan bir performans ortaya koyunca da işleri oldukça kolaylaştı doğrusu!!!

Asvel için ise Okobo ve Jones kitlenince 3. Bir skorer çıkmayınca maçı kaybetmek kaçınılmaz oldu. David Lighty olsaydı muhtemelen işler değişirdi !!

MAÇ ÖZET

Yorum Yap