01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

KAOSTAN UNICS KAZAN GALİP ÇIKTI

Turkish Airlines EuroLeague’in 9. haftasında UNICS Kazan deplasmanda Yunan ekibi Panathinaikos’u 74-72 mağlup ederek son 4 maçında 3. galibiyetini aldı.

Turkish Airlines EuroLeague’in 9. haftasında eski günlerini arayan Yunan devi Panathinaikos, kendi evinde EuroLeague’in yeni takımı UNICS Kazan’ı ağırladı. Panathinaikos’un Yunan koçu Dimitris Priftis’in ilk 5 tercihi; Eleftherios Bochoridis, Daryl Macon, Ioannis Papapetrou, Okaro White ve Georgios Papagiannis şeklinde olurken, UNICS Kazan’ın tecrübeli koçu Velimir Perasovic ise karşılaşmaya Lorenzo Brown, Mario Hezonja, Jarrell Brantley, John Brown, Andrey Vorontsevich beşiyle başlamayı tercih etti.

Karşılaşma düşük tempoyla başladı. İlk iki dakika karşılıklı olarak bulunan serbest atış isabetleriyle 2-1 Panathaniakos üstünlüğüyle geçildi. Maçın ilk saha içi isabeti ise ilk çeyreğin bitimine 6.17 kala Papagiannis’ten geldi. Takımlar maça ısınma konusunda büyük problemler yaşayarak başladılar. Geçiş oyununda Papapetrou’nun da üçlüğüyle televizyon molasına ev sahibi ekip 9-1 üstünlükle gitti. TV molasının ardından NBA patentli yeni transferi OJ Mayo’nun üçlüğüyle UNICS Kazan da ilk isabetini buldu. İlk çeyrek boyunca iki takım da hücumda organize olmakta çok güçlük çektiler. Hücumda yapılan basit hatalar, bire bir temelli oyunlar skorun düşük kalmasına sebep oldu. İlk çeyrekte mücadelede toplam 10 top kaybı yapıldı. Panathinaikos’un guardı Kendrick Perry’nin son saniye isabetiyle ilk çeyrek 15-15 eşitlikle sonuçlandı.

Sete set hücumlarda zorluk çeken iki takım oyuncuları ikinci çeyrekte tempoyu yükseltmeye karar verdi. Ancak yüksek tempoda isabetler sağlanamayınca ve basit hatalar devam edince karşılaşma biraz kaosa sürüklendi. Bu kaotik basketbol takımların maça ısınmasını sağladı ve skor olarak takımlar rahatladı. İkinci çeyrekte televizyon molasına Panathinaikos 26-24 önde gitti. Bu çeyrekte Panathinaikos tarafında Daryl Macon da devreye girdi. Bulduğu üst üste üçlüklerle ev sahibi ekibi 32-27 öne taşıdı. Çeyreğin sonunda daha iyi oynayan taraf UNICS Kazan olurken soyunma odasına önde giden taraf ise 36-35’lik skorla ev sahibi ekip Panathinaikos oldu.

İkinci yarıya da takımlar dengeli başladılar. Ancak konuk ekipte oyuna ağırlığını koyan Isaiah Canaan ile birlikte UNICS Kazan bir adım öne çıktı. Canaan önderliğinde hücum problemlerini çözen Kazan, savunmada da birkaç hücumu iyi savununca Priftis molayı almak zorunda kaldı: 43-48. Moladan sonra ev sahibi ekip seyircinin de etkisiyle rakibini kilitledi. 6-0’lık seri gelince UNICS Kazan koçu Perasovic hemen oyuna müdahele etti: 49-48. Çeyreğin kalanında iki takım yine genel olarak hücumlardan boş döndü. Ioannis Papapetrou’nun son saniye üçlüğüyle son çeyreğe 54-54 eşitlikle gidildi.

Son çeyreğe iki takım da kazanma hırsıyla hızlı başladı. Karar periyotunun ilk bölümü karşılıklı basketlerle geçildi. 6.44 kala Ioannis Papapetrou’nun turnikesiyle fark uzun süre sonra 4’e çıktı: 63-59. Maç boyunca takımlar birbirlerine karşı aldıkları küçük avantajları kullanmayı başaramadılar. Sürekli olarak ivmeyi yakalayan taraf hücumda yaptığı basit hatalarla kendi kendini frenledi. Maçın son 4 dakikasına da 66-66 eşitlikle girildi. Son iki dakikadaysa skorbord 70-70’lik eşitliği gösteriyordu. Vorontsevich’in serbest atış isabetleriyle son dakikaya önde giren taraf UNICS Kazan oldu: 70-72. Jeremy Evans serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla 54 saniye kala skoru yeniden dengeledi: 72-72. Lorenzo Brown’ın 19 saniye kala bulduğu orta mesafeli basketle Rus ekibi yeniden öne geçti: 72-74. Maç topunu savunmayı başaran UNICS Kazan Yunanistan deplasmanından 72-74’lük galibiyetle ayrıldı.

Son 4 maçında 3. galibiyetini alan UNICS Kazan’da Isaiah Canaan 15 sayı, 5 asist; Andrey Vorontsevich 15 sayı, Lorenzo Brown ise 13 sayı ve 8 ribaundla oynadı. Üst üste 3. yenilgisini alan Panathinaikos’ta ise Georgios Papagiannis 14 sayı, 19 ribaund; Daryl Macon 14 sayı, 3 asist; Kendrick Perry ve Ioannis Papapetrou 10’ar sayıyla karşılaşmayı tamamladılar.

Maçın ardından UNICS Kazan koçu Velimir Perasovic: “Çok mutluyum çünkü OAKA’da galibiyet almak her zaman çok zordur. Panathinaikos’un üst üste 2 yenilgiden sonra gergin ve kazanmayı çok önemseyerek çıkacaklarını biliyorduk. Son maçlarda olduğu gibi maça kötü başladık. Ama onların yaratıcılığını ve dış oyuncularını durduracak bir yol bulduk. İşin sonunda iki takım da maçı kazanabilirdi. Biz daha şanslı olan taraftık, bizim şutumuz girdi, onlarınki girmedi ve galibiyet bize geldi.” dedi.

Maçın adamı Lorenzo Brown ise: “Sahaya çıkıp çok büyük efor koyan iki takım vardı. Takım arkadaşlarım sürekli maçın içindeydi. Bu yüzden kazandık.” açıklamasında bulundu.

Maçın Adamı:

Lorenzo Brown. 13 sayı, 8 ribaund, 2 asist, 5/10 saha içi isabet, 16 verimlilik puanı. Lorenzo Brown kusursuz bir oyun oynamadı ama kritik anlarda hep işin içindeydi. Hala takımın organizasyon anlamında oldukça fazla sorunu var. Ama maç topunda da bire bir oynayarak Kazan’a galibiyeti götürmeyi başardı.

Maçın Kısa Değerlendirmesi:

İki takım da gerçekten çok kötü basketbol oynadı. Özellikle ilk çeyrek inanılmaz basit hatalar yapıldı, çok fazla şut kaçırıldı. Kötü basketbol oynayan takımlardan daha kötü olanı maçı kaybetti diyebiliriz. Panathinaikos son topta bile organize olmayı beceremedi. Bu karşılaşma adına parkede gerçekten değerlendirebilecek çok fazla şey yoktu. Kaosun ve hataların maçını en azından maç topunda isabeti bulan UNICS Kazan kazandı ve kritik bir galibiyet aldı.

Maçın Özeti:

Yorum Yap