01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ZALGİRİS’İN NEFESİ YETMEDİ

Turkish Airlines Euroleague’de 8.hafta maçında Alman ekibi ALBA Berlin, deplasmanda Zalgiris Kaunas’ı 71-79’luk skorla mağlup etti ve 3.galibiyetini almayı başardı. Litvanya ekibi Zalgiris Kaunas ise 8.haftanın sonunda henüz galibiyetle tanışamadı. 

Temposuz başlayan maçta iki taraf da dengeyi bozacak hamleler yapsa da bunu başaramadı ve ilk 3 dakika eşitlikle geçildi. Bu dakikadan itibaren hücumda Maodo Lo ve Marcus Eriksson ile vites arttırmayı başaran konuk ekip, 6-13’luk skoru bulmayı başardı. Savunmada rakibine fırsat vermeyen ve hücumda işleri yoluna koymayı başaran Alman ekibi, Thiemann ve Lammers ile pota altını da işlemeye başlayınca ilk periyodu 10-22’lik skorla önde kapatmayı başardı. İkinci periyoda Milaknis ve Lekavicius önderliğinde tempolu giren ev sahibi ekip, savunmada da vidaları sıkmayı başarınca 14.dakikada farkı 5 sayıya indirmeyi başardı ve skoru 21-26’ya getirdi. Hücumda yaşadığı krizi Luke Sikma’nın alçak posttan oynadığı sırtı dönük oyunlarla aşmaya çalışan ALBA Berlin, Sikma’nın basket faulü ile kanamayı durdurmayı başardı. İkinci periyodun ortasını geride bıraktıktan sonra Eriksson ve Strelnieks’in karşılıklı basketleriyle devam eden maçta yine vitesi yükseltmeye başlayan Zalgiris, Tyler Cavanaugh’un hızlı hücumda bulduğu tepe üçlüğü ile farkı 19.dakikanın içindeyken 4’e düşürdü ve skoru 33-37’ye getirmeyi başardı. Josh Nebo’nun nefis takip smacı ile soyunma odasına 37-41’lik ALBA Berlin üstünlüğü ile gidildi.

İkinci yarının başlangıcında Kaunas ekibinin bulduğu üçlük isabetiyle salon ayaklansa da ALBA Berlin bu periyotta da topsuz oyunlardan çok rahat skor üretmeyi başardı ve rakibinin yaklaştığı her an direncini fazlasıyla kırmayı başardı. Maodo Lo’nun ikili oyunları ve topsuz koşularla farkı açmayı başaran konuk ekibe karşılık ev sahibi ekip Janis Strelnieks, Tyler Cavanaugh ve Lukas Lekavicius ile ayakta kalmaya çalışsa da ALBA Berlin 3.periyodu 15-21’lik üstünlükle tamamladı ve son periyoda 52-62’lik üstünlükle girmeyi başardı. Son periyotta da rakibine geri dönüş şansı vermeyen ALBA Berlin, rölantide götürdüğü son periyot sonucunda maçı 71-79’luk skorla kazanmayı başardı.

Maçta öne çıkan istatistikler ve koç demeçleri:

Zalgiris Kaunas’ta Janis Strelnieks 16 sayı, 4 ribaund ve 4 asist; Tyler Cavanaugh 17 sayı, 6 ribaund ve 1 asist; Lukas Lekavicius ise 11 sayı ve 4 asist ile mücadele etti.

Konuk ekip ALBA Berlin’de ise Marcus Eriksson 16 sayı, 4 ribaund ve 1 asist; Oscar Da Silva 15 sayı ve 3 ribaund; Luke Sikma ise 10 sayı,6 ribaund ve 4 asist ile forma giydi.

Maç sonunda mağlup tarafın koçu Jure Zdovc ”Günümüz takımlarının ortaya koyduğu mücadeleye bakarsak her topa atlıyorlar ve her ribaund için agresif bir şekilde topa saldırdıklarını görürsünüz. Biz bugün bunu başaramadık ve çok yumuşak kaldık. Kazanmayı denedik ama rakibimizi yenecek seviyede değiliz. Çok boş atış kaçırıyoruz ve sonrasında kaldırıp atmaktan çekiniyoruz. Geri döndüğümüz anlar oldu fakat burada da hücum ribaundlarında etkili olarak direncimizi kırmayı başardılar. Rakibimizi tebrik ediyorum.” şeklinde konuşurken, ALBA Berlin’in çiçeği burnunda koçu Israel Gonzalez ise ”Takımdan çok memnunum. İkinci yarıda savunmada ve hücumda ribaundları kontrol ettik ve bu hücumda bize çok yardımcı oldu. Bugün yaptıklarımızdan memnunum, böyle devam etmemiz gerekiyor. Ben Lammers ve Marcus Eriksson geri döndükleri için çok mutluyum ama ikisi de henüz tam hazır değil. Onlar hazır olana kadar elimizden geleni yapmalıyız ve onlara gerekli güveni vermeliyiz” dedi.

Kişisel Yorum:

ALBA Berlin bu sezon da düşe kalka yoluna devam ediyor. Aito Garcia Renesses’in asistanı ile bu sezon yola çıkan Alman ekibinin oyun felsefesi aslında geçen sezonlardan farksız değil. Topsuz oyunu yine Sikma önderliğinde çok iyi oynuyorlar, fakat işin toplu oyun kısmında sıkıntı çektikleri çok açık. Ludwigsburg’tan transferleri ve geçen sezon Almanya Ligi’nin MVP’si seçilen Jaleen Smith’ten henüz istedikleri katkıyı alabildiklerini düşünmüyorum. Ayrıca Maodo Lo’nun da tamamen günlük performansa bağlı bir oyuncu olması sebebiyle de Eriksson’un yokluğunda hücumda bazen üretmekte çok zorluk çektiklerini görüyorduk. Şu an Eriksson’un dönüşü ile hem çok büyük bir 3 sayılık atış silahına tekrar sahipler, hem de topu yere vurup topla üretebilecek yetenekli bir ele sahipler. Ayrıca Lammers’in dönüşü de hücum çeşitliliği açısından çok değerli zira Lammers’in orta mesafe şutunu çok sevdiği su götürmez bir gerçek ve ALBA onu orta mesafelerden kullanmaktan hiç kaçınmıyor. Alman ekibinin bu sene tavanının ne olacağına dair bir şey söylemek zor çünkü sakatların dönüşünde ne verecekleri çok önemli. Bekleyip görelim…

Ev sahibi ekibe gelecek olursak, böyle bir ekolün şu an içinde bulunduğu durum eminim tüm basketbolseverler için çok üzücüdür. Hem kadro kalitesi açısından, hem organizasyon açısından, hem de mücadele açısından gerçekten hiç ışık vermiyorlar. Martin Schiller ayrılığı bana göre doğruydu, her ne kadar kamuoyu çok eleştirse de, çünkü Schiller varken de Zalgiris’in sabit bir gidişatı vardı ve eldeki malzemeden alınabilecek şeyi alıyordu Schiller. Bu malzemenin üstüne çıkabilmek Zalgiris gibi takımlarda asıl değerli olan şey diye düşünüyorum. Ayrıca geçen sezon Grigonis gibi bir yeteneğin son saniye basketleri de kendisine biraz fazla kredi açtı bana göre. Bu sezona gelecek olursak, çok net bir şekilde kısa oyuncu bakımından fizik dezavantajları olduğu aşikar, savunmada rakibin karşısında kalma ve perimetre savunmasında çok sıkıntı yaşıyorlar. Josh Nebo her ne kadar mükemmel bir atlet olsa da turnike ile bitirme veya orta mesafeden bitirme konusunda çok yetersiz olduğu için pota altından bitirme konusunda da hiç iyi durumda değiller. Ulanovas, Lekavicius, Milaknis ve Cavanaugh gibi lig standartlarında gayet ideal görev adamlarına sahipler fakat çok net bir şekilde gözüküyor ki bu takımın kaliteyi yukarı çekecek ve yanındakileri de kendiyle birlikte yukarıya çekebilecek bir lidere ihtiyacı var. Tai Webster o isim mi, ilerleyen zamanlarda göreceğiz…

Maçın Özeti:

Yorum Yap