01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Diğer Maç Yorumları

OLYMPIAKOS 2.YARIDA AÇILDI

Turkish Airlines Euroleague’de çift maç haftasının kapanış gününde Yunan devi Olympiakos, evinde Zalgiris Kaunas’ı 2.yarıdaki etkili oyunuyla 83-68 mağlup etmeyi başardı ve 4.maçında 3.galibiyetini aldı. Henüz sezonun 2.haftasında koç değişikliğine giden konuk ekip ise bu sezon çıktığı 4.maçtan da mağlubiyetle ayrıldı. 

Hava atışıyla beraber ilk hücumu yapan konuk ekip, Mudiay’in alçak posttan attığı el üstü orta mesafe ile açılışı yaptı. Olympiakos ise sezon başında görmeye alışık olduğumuz şekilde yüksek pas temposuyla oyuna başladı ve hücum ribaundlarındaki etkinliğini maçın başında hissettirdi. Karşılıklı sert savunmalarla geçilen 2 dakikanın ardından Kostas Papanikolaou’nun dipten attığı üçlükle üstünlüğü alan ev sahibi ekip, maça savunma sertliği çok yukarda başlasa da Mudiay’in el üzeri üçlüğü ile tekrar geriye düştü. Tyler Dorsey ve Milaknis’in karşılıklı üçlükleriyle geçilen ilk 4 dakika sonrasında Olympiakos bulduğu fırsatları cömertçe harcamaya devam ederken Moustapha Fall ile fizik dezavantajına rağmen çok iyi mücadele eden Josh Nebo maçın ilk serbest atışlarını kullanmak için çizgiye geldi ve 2/2 ile ayrılarak konuk ekibi 10-6 öne geçirmeyi başardı. Televizyon molası dönüşü Josh Nebo ile pota altından etkili olmaya devam eden konuk ekip, savunmada da vites arttırınca ilk 6 dakikayı Milaknis’in üçlüğüyle 6-15’lik üstünlükle kapadı. Moustapha Fall’ın hücum ribaundu sonrası attığı kolay sayı ile maçtaki ilk 2 sayılık isabetini bulan Yunan ekibine karşı Milaknis’in art arda 2.üçlüğü ile cevabı geciktirmeyen Litvanya temsilcisi, hücumda ve savunmada çok daha etkili gözüktüğü ilk periyodu 12-23 önde kapadı.

Karşılıklı sayılarla geçilen 2.periyodun başında Sloukas ve McKissic ile etkili olmaya çalışan ev sahibi ekip hala ideal 5 arayışındayken Mudiay ile etkili olmaya devam eden konuk ekip maçın 13.dakikasında farkı 14’e çıkardı. Larentzakis ile etkili olmaya çalışan Olympiakos karşısında Mudiay hem hücumda hem de savunmada maçı domine ederken McKissic’in üçlüğü ile kanamayı durduran ev sahibi ekip, üçlük sonrası artan savunma sertliğinin neticesinde Larentzakis ile bulduğu bir diğer üçlük ile birlikte farkı 8’e indirdi ve molayı aldırdı. Tribünlerin iyice ayaklandığı bu bölümde mola dönüşünde Milaknis ile üçlüğü bulan konuk ekibe cevap Larentzakis’ten geldi. Sloukas’ın turnikesi ile farkı 6 sayıya kadar indirmeyi başaran ev sahibi ekibin direncini kırmaya devam eden isim ise Arturas Milaknis’ti. 4 üçlükle 12 sayı üretmeyi başaran Litvanyalı şutör, 3 sayılık atış esnasında faule maruz kaldı ve periyodun bitimine 4 dakika kala farkı 8 sayıya çıkarmayı başardı. McKissic ile tempoyu arttıran ve bulduğu basket faulle oyunun içinde kalmaya devam eden ev sahibi ekip, rakibini hücumda durdurmayı başardığı bu bölümde bir basket faul de Sloukas’la buldu. Ev sahibi ekip periyodun son bölümlerinde farkı azaltmayı başardı ve devreye 39-36’lık Zalgiris üstünlüğü ile gidildi.

Sert savunmalarla başlayan ikinci yarının ilk dakikası skorsuz geçerken perdeyi açan isim Thomas Walkup oldu ve skora uzun süre sonra dengeyi getirdi. Tek başına çaldığı top sonrası kimselere vermeden geçiş hücumunda üçlüğü bulan Walkup ile temposunu iyice arttıran ev sahibi, Mudiay ile hücum krizine çözüm arayan deplasman ekibi karşısında rakibinin ritmini bozmayı başardı ve 3.periyodun ilk 4 dakikasını 45-43’lük üstünlükle geçti. Pota altında Josh Nebo’nun ekmeğini taştan çıkarırcasına bulduğu sayıyla skoru dengeleyen Kaunas ekibi, bu bölümde tempoyu düşürme amacıyla savunmada sık sık faullere başvururken Olympiakos da faul çizgisinden Vezenkov ile tekrar üstünlüğü ele geçirdi. Televizyon molasına 47-45’lik Olympiakos üstünlüğü ile gidilirken mola dönüşünde Tyler Dorsey’nin üçlüğü ile ev sahibi farkı ilk kez 5 sayıya çıkarmayı başardı. Sonrasında gelen Vezenkov-Nebo karşılıklı smaçları ile 26.dakikaya 52-47 ile girilirken hücumda iyice ritmini bulan ve şut isabet oranını arttıran ev sahibi, 3.periyodu 27-10 galibiyetle kapadı ve son çeyreğe 63-49’luk üstünlükle girdi.

Son periyodun başında pota altını iyi kullanan ve farkın kapanmasına izin vermeyen Yunan devi, 3.periyottaki savunma sertliğini kaldığı yerden devam etti. Üst üste hücum ribaundları vermesine rağmen Moustapha Fall önderliğinde pota altını karartmaya devam eden Olympiakos, Fall’ın domine ettiği bu bölümde alley-oop smacı ile 33.dakikada skoru 67-52’ye getirdi. Genç uzun Blazevic ile maça tutunmaya çalışan Zalgiris Kaunas, üst üste gelen üçlüklere engel olamadı ve 34.dakikada fark 17 sayıya kadar çıktı. Üst üste 3 sayılık atışlarda isabet bulamayan deplasman ekibi Mudiay ile pota altına yönelmeye başladığı bu bölümde faul çizgisinden bulduğu sayılarla 35.dakikaya girerken farkı 15 sayıya indirdi. Sloukas ve Printezis’in sayılarıyla farkı 20 sayılara kadar çıkaran ev sahibi ekip son 4 dakikada da hakimiyetini hissettirdi ve ikinci yarısını neredeyse kusursuz oynadığı maçı 83-68 kazanmayı başardı. Olympiakos’ta Kostas Sloukas 17 sayı-5 ribaund-2 asist ile oynarken Zalgiris Kaunas’ta Emmanuel Mudiay’in 19 sayı-3 ribaund-4 asistlik performansı galibiyet için yeterli olmadı.

Maç sonunda Olympiakos koçu Bartzokas ”Üçüncü çeyrek performansımız olağanüstüydü ama bu ateşi ikinci çeyrekte yaktık, savunmamızı geliştirdik ve soyunma odasına sadece üç sayı geride girdik. Fakat ilk çeyreğe değinmeden edemeyeceğim, gerçekten çok kötüydük. Gerçekten takdir ettiğim bir galibiyet. Oyunculara hakkını vermek zorundayım. İki gün önce Barcelona’ya karşı uzatmalarda çok yoğun bir maç oynadık. Galibiyet için çok mutluyum. Tebrikler arkadaşlar.” şeklinde konuşurken, Zalgiris Kaunas koçu  Jure Zdovc ise ”İkinci yarıda hücumda kontrolü tamamen kaybettik ve savunmayı bıraktık. Agresifliğimizi kaybettik. Kritik atışlarda buldukları isabetlerle bizi oyundan düşürdüler. Tamemen dağıldık.” şeklinde konuştu.

Maçın özeti:

Yorum Yap