01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

CSKA EKSIK OYUNCULARINA RAĞMEN KAZANMAYI BAŞARDI

CSKA sahasında oynadığı üst üste ikinci maçta Kızılyıldız (Crvena Zvezda) son anlardaki oyunu ile yenmeyi başardı. (78-76)

Gün içerisinde Tornike Shengelia’nın şok sakatlık haberi ve durumu maç saatinde belli olacak olan Grigonis’in oynamayacak olması CSKA’yı rotasyon anlamında zora sokmuştu.

Öte yandan rakibi ise zaten daha dar ve tecrübesiz bir kadroya sahip olan Crvena Zvezda idi…

Özellikle pota altında bir anlamda durum eşitlenmiş gibiydi…

Dobric’ten beklenmedik performans 

İşte bu şartlarda oynanan maça CSKA Nikita Kurbanov sayıları ile başladı. (3-0) Özellikle pota altına atak ederek Kızılyıldız uzunlarını faul problemine sokmak hedefiyle oynayan Rus temsilcisi oldukça dağınık bir ilk yarı oynadı. 

Lundberg’in oyun kurucu pozisyonunda etkisiz olmasını fırsata çevirerek harika pick n roll oyunları ile Dobric ve Kuzmic üzerinden sayılar buldu ve çeyreği önde kapattı. (17-21)

Nate Wolters’ın Buzzer Beater’ı

İkinci çeyreğe Bolomboy’un bloğuyla (kendisinin 2. Bloğu) başlayan Moskova ekibi Semen Antonov ve Ivan Ukhov’un sürpriz sayıları ile beraberliği sağladı (23-23)

Bu dakikadan itibaren Kuzmic’in pota altındaki dominant oyunu ile üstünlüğü ele alan Sırplar 4.10 dk kala tekrar öne fırladılar. (26-32)

Shved’in tekrar oyuna ağırlığını koymasıyla önce beraberliği yakalayan CSKA daha sonrada Will Clyburn’un 3’lüğü ile çeyrek bitime saniyeler kala öne geçti. (42-39)

İkinci çeyreğin son hücumunda Nate Wolters’ın müthiş (ama beklenmedik) buzzer beater 3’lüğü ile devre beraberlik ile bitti. (42-42)

Not : Bu çeyrekte Nikola Kalinic bu sezonki ilk serbest atışını kaçırdı (9’da 8)

Bu defa Buzzer Beater Sırası Alexey Shved’de

3. Çeyreğe Kuzmic’in art arda 4 sayısı ile başlayan ve öne fırlayan Crvena Zvezda CSKA kötü (hem de çoook kötü) hücum performansı sayesinde farkı 6.32 dk kala 7’ye çıkarttı (43-40)

Bu dakikadan itibaren Will Clyburn’un hem hücumda hem de savunmadaki gayreti (2 blok yaparak takımı ateşledi) ile toparlanan Ruslar farkı giderek kapattı ve son hücum öncesi farkı azaltmayı başardı.(54-57)

Son hücumda topu Shved ile buluşturan CSKA’da beklenen oldu. Simonovic’in yakın ve etkili savunmasına karşı yay getirisinden imkansıza yakın bir isabet bularak çeyrek bitiminde skoru eşitledi. (57-57)

CSKA’nın gayreti maçı kazandırdı

3. Çeyrek sonunda Shved bulduğu isabetle moralli bir şekilde son periyoda başlayan Rus ekibi Clyburn ve Voigtmann’in 3 lükleriyle ve öne fırladı. (65-59)

CSKA savunmada etkili oyununa karşın Nate Wolters’ın kritik sayılarıyla toparlanan Kızılyıldız Kalinic ve Kuzmic’in de devreye girmesiyle 3.41 dk kala öne geçti. (69-71)

Bu dakikadan itibaren savunma baskısını iyice arttıran CSKA pota altından Bolomboy ve Voigtmann ile sayılar buldu ve Shved + Lundberg’in kritik sayıları ile (78-71) öne geçti. (1.30 dk kala)

Bu anlardan itibaren bir türlü sayı bulamayan ama potasında da sayı izni vermeyen Crvena Zvezda son 5 saniyede ilk sayısını buldu. (78-73)

Son topu averaj beklentisiyle kullanmaya çalışan Rus ekibi top kaybı yaptı ve Kalinic’in potaya son salisede savurduğu top ile maçı zor bela kazanmayı başardı. (78-76)

Son derece ilginç bir son ile biten maçta CSKA adına;

 • Will Clyburn (18 sayı, 4 ribaunt, 2 blok)
 • Alexey Shved (16 sayı, 4 ribaunt, 5 asist)
 • Johannes Voigtmann (12 sayı, 5 ribaunt, 2 asist)
 • Joel Bolomboy (11 sayı, 5 ribaunt) ile ön plana çıkan oyuncular oldular…

Kızılyıldız’da ise;

 • Ognen Kuzmic (14 sayı, 7 ribaunt)
 • Nate Wolters (14 sayı, 3 asist)
 • Nikola Kalinic (11 sayı, 3 asist)
 • Nikola Ivanovic (10 sayı, 4 ribaunt) ile öne çıktılar…

Maçtan notlar,

 • Milutinov’dan sonra 2 hafta MVP seçilen Shengelia’nın yokluğunda CSKA pota altı hakimiyeti neredeyse yarı yarıya azalmış gibiydi.
 • Grigonis’in oynamadığı takımda özellikle dış şutlarda istikrar sağlayamayan bir CSKA ilerleyen haftalar için alarm verdi.
 • Shved’in biraz daha takım oyunu oynamaya çalışması ve Lundberg’in extra işler yerine kendi görevini yapması ikinci yarıdaki kötü oyuna rağmen oyunda kalmalarını sağladı.

 • Kızılyıldız ilk haftaki Fenerbahçe Beko maçından sonra devamlı üzerine koyarak ilerlemeye devam ediyor.
 • Doğru basketbol oynayarak yeteceği kısıtlı ama nispeten genç kadro ile çok iyi bir 4 hafta geçirdiler. (Bir önceki sezonun Zalgiris Kaunas’ı oldular)
 • Dar kadro ile bu formu sürdürmeleri zor olsa da özellikle (Ivanovic ve Mitrovic) gibi oyunculara süre vererek gelecek adına doğru hamleler yapıyorlar.
 • Bu sezon Nate Wolters’ın tekrar doğusuna tanıklık ediyor olabiliriz…

SON SÖZ: Özellikle Shengelia’nın beklenmedik sakatlığı sonrasında CSKA yeni transferi Kenneth Faried’i dört gözle bekliyor:))

MAÇ ÖZET

Yorum Yap