01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

FENERBAHÇE BEKO TER ATTI

Turkish Airlines EuroLeague’in çift maç haftasının ikinci ayağında Fenerbahçe Beko, sahasında konuk ettiği UNICS Kazan’ı rahat bir oyun sonunda 80-41 mağlup etti ve 4. maçında 2. galibiyetini aldı.

Turkish Airlines EuroLeague’in 4. haftasında temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Rus ekibi UNICS Kazan’ı, Ülker Sports Arena’da ağırladı. Fenerbahçe Beko’nun Sırp koçu Sasha Djordjevic’in ilk 5 tercihi; Pierria Henry, Marial Shayok, Tarik Biberovic, Jan Vesely ve Devin Booker şeklinde olurken, UNICS Kazan’ın tecrübeli koçu Velimir Perasovic ise Lorenzo Brown, Isaiah Canaan, Dmitry Uzinskii, Jarrell Brantley ve Tonye Jekiri beşini sahaya sürdü.

Karşılaşma sert savunmalarla başladı. İlk 3 dakikanın sonunda iki taraf da sayı bulamadı. Maçın ilk basketi ilk çeyreğin bitimine 6.50 kala Tonye Jekiri’den geldi. Sarı-lacivertliler ise açılışı Devin Booker’ın dış atışıyla yaptı. Maçın ilk bölümünde basit hatalar çok dikkat çekti ve televizyon molasına Fenerbahçe Beko 7-5 önde gitti. TV molasının ardından Polonara oyuna dahil oldu ve temsilcimizin çehresi değişti. Çok daha enerjik, çok daha tempolu gözüken sarı-lacivertliler skoru 13-7’ye getirdi ve Perasovic’e molayı aldırdı. Moladan sonra da ritmini devam ettiren Fenerbahçe Beko, Nando De Colo’nun çeyreğin sonundaki üçlüğüyle, ilk çeyreği 21-8 önde kapattı.

İkinci çeyrek daha tempolu başladı. Ancak Fenerbahçe Beko yarı sahada rakibine sayı attırmayınca fark giderek arttı. İkinci çeyreğin bitimine 6.35 kala De Colo’nun üçlüğüyle temsilcimiz farkı 20’ye çıkardı: 31-11. Rotasyonlarla Rus temsilcisi farkı kapatmaya çalışsa da Fenerbahçe Beko özellikle uzunları çok iyi kullanarak farkın azalmasına izin vermedi. Son iki dakikaya temsilcimiz 44-18 önde girdi. Çeyreğin sonunda da rakibinin farkı çok azaltmasına izin vermeyen Fenerbahçe Beko soyunma odasına 44-22 üstün gitti.

İkinci yarıya da temsilcimiz Shayok’un üç sayılık isabetiyle başladı. Bu çeyreğe de 7-0’lık seriyle başlayan sarı-lacivertliler skoru 51-22’ye getirdi. İlk 5 dakikada UNICS Kazan’a sadece 1 sayı bulma fırsatı veren Fenerbahçe Beko, TV molasına da 53-23 önde gitti. Fenerbahçe Beko’nun genel olarak rölantide götürdüğü bir çeyrek oldu. Rakip takımın kendisine yaklaşmasına izin vermeyecek sertlikte bir savunma vardı parkede ancak hücumda takım -farkın etkisiyle- pozisyonları biraz kolay harcadı. UNICS Kazan bu periyottaki ilk saha içi isabetini çeyreğin başlamasından 8 dakika sonra Lorenzo Brown’ın ellerinden bulabildi. Fenerbahçe Beko domine ettiği üç çeyreğin ardından son çeyreğe de 61-27 üstün gitmeyi başardı.

Son çeyreğin başında farkın da etkisiyle konsantrasyon aşağı düştü. Ancak iki takımın da oyun odağı yerinde değilken bile Fenerbahçe Beko farkı arttırmaya devam etti. Televizyon molasına 70-34 sarı-lacivertlilerin üstünlüğüyle gidildi. Karşılaşmanın kalan süresinde de maçın kontrolünü kaybetmeyerek aradaki farkın kapanmasına izin vermeyen Fenerbahçe Beko, mücadeleyi 80-41 kazandı.

2 maçlık mağlubiyet serisini sona erdiren Fenerbahçe Beko’da Marial Shayok 17 sayı, 5 asist; Devin Booker 16 sayı, 5 ribaund; Nando De Colo 13 sayı, 3 ribaund ile oynadı. Kulüp tarihinde EuroLeague’de bir maçta en az sayı attığı karşılaşmayı geride bırakan UNICS Kazan’da ise Isaiah Canaan 10 sayı, 2 ribaund; Lorenzo Brown 8 sayı, 3 top çalma ile karşılaşmayı tamamladı.

Maçın ardından Fenerbahçe Beko koçu Sasha Djordjevic: “Oyuncularımı tebrik ediyorum. Olağanüstü mücadele ettiler bugün parkede. Son iki maçımızda 60-70 dakika iyi basketbol oynadık ama 80 dakika oynamalıydık. Berlin’de nasıl kaybettiğimize bakarsak mükemmel reaksiyon verdik. Artık sadece önümüze bakıyoruz.” dedi.

Kaybeden takım UNICS Kazan koçu Velimir Perasovic: “Fenerbahçe’yi tebrik ederim. Bugün oyunun her alanında korkunçtuk. Ama daha çok skor üretmede sıkıntı yaşadık. Başlarda boş şutlarda bile isabet sağlayamadık. Daha fiziksel oynamaya başladıklarında herhangi bir konsantrasyona sahip olmak çok zordu. Korkunç bir maçtı ve taraftarlarımızdan özür diliyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Maçın Adamı:

Devin Booker. 16 sayı, 5 ribaund, 1 asist, 4 top çalma, 7/8 saha içi isabeti, 22 verimlilik puanı. Yıldız oyuncu karşılaşma kopmadan önce inanılmaz bir konsantrasyonla oynadı. Onun boyalı alandaki hakimiyetinin yanında üç sayı çizgisinin dışından da üretmeye başlaması hücumu çok rahatlattı. Maç koptuktan sonra kendi konsantrasyonu da düştüğü için birkaç hata yapsa da özellikle ilk yarıda maçın oyuncusu ödülünü bulduğu kritik basketlerle hak etti.

Maçın Kısa Değerlendirmesi:

Fenerbahçe Beko, UNICS Kazan’a karşı kazanmak zorundaydı. Bunu iyi oynayarak da yapmak zorundaydı. Sezonun henüz bu kadar erken döneminde böyle bir maça çıkmak oyuncuların psikolojisine olumsuz etki yapabilirdi. Ancak oyuncular ne yapılması gerektiğinin çok farkında çıktılar maça. Erken dönemde hücumda yaşanan sorunlar ve enerji eksikliği Polonara’nın oyuna dahil olmasıyla yok oldu. Ardından da maçın sonuna kadar inanılmaz bir dominasyon gösterdi temsilcimiz. İkinci yarıda yorumlanacak herhangi bir şeyin olmaması bile ilk yarıdaki üstünlüğün ne boyutlarda olduğunun göstergesi. Fenerbahçe Beko çok zor bir fikstüre girmeden önce rakiplerine mesaj vermiş oldu. Hem takımın özgüven kazanması açısından hem de rakiplere kolay lokma olmadığının gösterilmesi açısından önemli bir galibiyet. Nicelerine!

Maçın Özeti:

Yorum Yap