01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

SEZON ÖNCESİ DEĞERLENDİRME: OLYMPIACOS

Turkish Airlines Euroleague’de yeni sezona efsanevi oyun kurucusu Vassilis Spanoulis’ten yoksun girecek olan Olympiacos’un sezon öncesi kadro yapılanmasını ve hedeflerini değerlendirmeye çalıştığım yazıma hoş geldiniz. Gelin öncelikle takımdan ayrılan ve takıma yeni katılan oyunculara bir bakalım.

Gidenler: Vassilis Spanoulis, Octavius Ellis, Konstantine Koufos, Charles Jenkins, Aaron Harrison

Gelenler: Thomas Walkup, Michalis Lountzis, Tyler Dorsey, Moustapha Fall

Kadro:

PG : Kostas Sloukas, Thomas Walkup, Michalis Lountzis

SG : Tyler Dorsey, Larentzakis

SF : Papanikolaou, Shaq McKissic

PF : Vezenkov, Printezis, Jean-Charles

C : Hassan Martin, Moustapha Fall, Vasileos Christidis

Coach: Georgios Bartzokas

Olympiacos’un transfer stratejisini anlayabilmek adına öncelikle geçen sezona dair ufak bir değerlendirme ile başlamak istiyorum.

Olympiacos’un geçen sezonki performansına baktığımız zaman çok fazla inişli çıkışlı bir grafik sergilediğini görmüştük. Hatta bu durumu maçlar özelinde de gördüğümüzü söyleyebiliriz. Olympiacos’un geçen sezonki kadrosuna baktığımızda oyuna yön verebilen oyuncu sıkıntısı çektiğini gözlemliyoruz. Çoğu maçta K. Sloukas’ın oyunu yönlendirme konusunda yalnız kaldığını ve bununla birlikte K. Sloukas’ın oyunda olmadığı dönemlerde oyun kurmada ciddi sıkıntılar yaşadığına çoğu kez şahit olmuştuk. Diğer bir ciddi konu ise takımda ceza şutlarını atabilecek bir kısa oyuncunun olmamasıydı. A. Harrison ve S. McKissic’ten bu katkıyı düzenli şekilde alamamışlardı. Bu iki büyük problem sebebiyle Olympiacos geçtiğimiz sezon oyunu açma ve rakibine tehdit oluşturma noktasında ciddi sıkıntılar yaşamıştı.

Geçen sezonun ufak bir röntgenini çektikten sonra bu sezonki transferlerle bu sorunlara çözüm bulabilme ihtimallerini değerlendirmeye başlayabiliriz. Öncelikle kısa oyuncu takviyelerini ele almak istiyorum. Thomas Walkup ve Taylor Dorsey transferleri ile geçen sezon yaşamış oldukları oyuna yön verme ve dış şut sorununu büyük ölçüde çözeceklerini düşünüyorum. Ayrıca Olympiacos, Taylor Dorsey transferi ile geçtiğimiz sezon çok sıkıntı yaşadığını düşündüğüm  kendi şutunu yaratabilecek oyuncu eksikliğini de kısmen giderdiğini söylemek mümkün. Bu iki transfer ile K. Sloukas’ın sahada daha rahat edeceğini ve daha verimli oynamasını bekleyebiliriz.

Pota altına geçtiğimiz sezonun dikkat çeken isimlerinden M. Fall’ı kadrolarına kattılar. Hassan Martin’in yanına savunmada caydırıcılığı yüksek kalıplı bir 5 numaranın katılması takım savunması adına önemli bir hamle olduğunu söyleyebiliriz.

V. Spanoulis’in emeklilik kararından sonra Kostas Sloukas’ın takıma nasıl liderlik edeceğini merakla beklediğimiz Olympiacos’un bu sezon yaptığı transferlerle play-off mücadelesinin önemli adaylarından biri olabileceğini düşünüyorum.

Yorum Yap