02 - BSL TÜRKİYE

OLAYLI MAÇIN KAZANANI ANADOLU EFES

Basketbol Süper Ligi final serisinin ikinci maçında Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko karşılaştı. Anadolu Efes, mücadeleyi 95 – 73 kazanarak seride durumu 2 – 0 yaptı. 

İlk Beşler

Anadolu Efes: Vasilije Micic – Buğrahan Tuncer – Rodrigue Beaubois – Adrien Moerman – Sertaç Şanlı

Fenerbahçe Beko: Nando De Colo – Melih Mahmutoğlu – Marko Guduric – Danilo Barthel – Jan Vesely

İlk Periyot

Mücadele Jan Vesely ve Adrien Moerman’ın karşılıklı bloklarıyla başladı. Anadolu Efes, hakem molasına kadar olan süreyi Beaubois ile Buğrahan’ın basketleriyle geçti. Fenerbahçe Beko ise Barthel’in 4 sayısı ve Jan Vesely’nin 2 sayısıyla ilk 5 dakikayı tamamladı. Televizyon molasına 12 – 6 Anadolu Efes üstünlüğüyle gidildi. Mola dönüşünde Efes’te Sertaç Şanlı’nın üç sayılık isabeti Fenerbahçe’de ise Tarık Biberovic’in serbest atış isabetleri geldi. Anadolu Efes’te Beaubois’in Fenerbahçe’ de ise Ahmet Düverioğlu’nun etkili olduğu periyodu Anadolu Efes 23 – 19 önde tamamladı. Fenerbahçe Beko, ilk çeyreği 11/11 serbest atış isabetiyle noktaladı. Anadolu Efes’te ise Sertaç, Doğuş ve Micic 2 faul yaptı.

İkinci Periyot

Fenerbahçe Beko, ikinci çeyreğe önce Guduric’in üçlüğü ardından Vesely’nin smacı ile başladı ve öne geçti. Efes’in ilk basketi ise Micic’in üç sayısıyla geldi. Micic’in basketinin ardından Singleton ve Larkin’in sayıları gelirken Fenerbahçe’de ise Kenan’ın üçlüğü geldi. Efes’in serisini Guduric’in basketleri bozdu ve skor eşitlendi. Anadolu Efes, Micic, Larkin ve Moerman’ın basketiyle farkı 7 sayıya çıkarınca Igor Kokoskov’dan mola geldi. Mola dönüşünde Nando De Colo’dan gelen üçlük ilk yarının skorunu belirledi, Anadolu Efes ilk yarıyı 41 – 37 önde tamamladı.

Üçüncü Periyot

Fenerbahçe üçüncü çeyreğe Barthel ve Melih’in üçlüğüyle başlarken Efes Micic ile Beaubois’in iki sayılık basketiyle başladı. İki takımın da karşılıklı basketler bulmasının ardından televizyon molasına 51 – 49 Anadolu Efes önde girdi. Mola dönüşü Chris Singleton’ın üst üste üçlükleriyle fark 8 sayıya çıktı. Fenerbahçe, Guduric, Perez ve Barthel ile farkı eritmeye çalışsa da Rodrigue Beaubois’ın son saniye basketiyle Anadolu Efes üçüncü çeyreği 64 – 56 önde tamamladı.

Dördüncü Periyot

Son çeyrek Alex Perez ve Melih’in üçlükleriyle başladı. Efes’in ilk basketi Vasilije Micic’in basket faulüyle geldi. Bu pozisyonun ardından Jan Vesely, diskalifiye oldu. Vesely’nin diskalifiye olmasının ardından 2 sayıya inen fark Beaubois ve Micic’in basketleriyle 9 sayıya çıktı. Tarık Biberovic’in 5 sayısı ve De Colo’nun serbest atış isabetleriyle fark 2 sayıya indi ve Ergin Ataman’dan mola geldi. Mola dönüşü önce Micic’in üçlüğü ardından Larkin’in basketiyle fark 7 sayıya çıkınca bu sefer Kokoskov’dan mola geldi. Molanın 1 dakika sonrasında ise sahada işler karıştı. Singleton’ın basket faulünün ardından bağırması üzerine Melih, Singleton’a top fırlattı ve iki oyuncu birbirine girdi. Bu kavganın sonucunda tartıştıkları nedeniyle Singleton ile Melih diskalifiye oldu. Ayrıca Fenerbahçe Beko’da saha ihlali yaptıkları nedeniyle oyunculardan Alex Perez, Yiğit Onan, Ahmet Düverioğlu teknik ekipten Cenk Renda ile Radovan Trifunovic diskalifiye edildi. Singleton ile Melih arasında yaşanan tartışmayı izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Olaylarının ardından Efes 4 serbest atış kullandı ve kenardan başladı. Bu olaylarının ardından Efes’te Beaubois ve Micic’in üst üste üçlükleri gelirken Fenerbahçe’de De Colo’nun serbest atış isabetleri geldi. Mücadelenin son 3,5 dakikasında skor 17 – 2 Anadolu Efes lehine oldu. Anadolu Efes, mücadeleyi 95 – 73 kazanarak seride durumu 2 – 0 yaptı.

Anadolu Efes’in istatistikleri

Fenerbahçe Beko’nun istatistikleri

Maçın En Değerli Oyuncusu

Mücadelenin özet görüntüleri;

Yorum Yap