01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

MİLANO CSKA’YI DEVİRİP ÜÇÜNCÜ OLDU

Turkish Airlines EuroLeague üçüncülük maçında Armani Exchange Olimpia Milano ile CSKA Moskova karşılaştı ve İtalyan ekibi sahadan 83-73 galibiyetle ayrıldı.

Dengeli bir başlangıç

Karşılaşmanın ilk çeyreğine hızlı başlayan Milano, ilk dakikayı Tarczewski ve Micov’un basketleriyle 5-0 önde geçirdi. Bolomboy ve Kurbanov ile cevap veren Rus temsilcisi ikinci dakika sonunda eşitliği sağladı. Milano periyotun ortalarına doğru Michael Roll’un hazırladığı güzel hücumlarla tekrar 5 sayılık üstünlüğü sağladı. Set hücumlarının ağırlıkta olduğu periyotta iki takım da yüksek şut yüzdesiyle isabet bulurken, çeyreğin yarısı dolarken 12-9 Milano üstünlüğüyle geçildi. Bu dakikadan sonra vitesi arttıran CSKA Moskova, 7-2’lik bir seri yakalayıp bir anda öne fırladı. Çeyrek sonunda karşılıklı basketlerle geçilirken Rus temsilcisi ilk on dakikayı 23-20 önde kapatmayı başardı.

Milano savunması devreye girdi

Karşılaşmanın ikinci çeyreğine Hillard’ın serbest atıştan bulduğu sayıyla girilirken, Leday bulduğu basketler le takımını maçta tutmayı başardı. Bu süreçte ilk çeyreğin de yıldızı olan Shengelia ile sayılar bulan CSKA, başka bir skorer çıkaramayınca Milano çeyrek ortasında rakibini 29-29 işe yakalamayı başardı. Tempo oldukça düşüp, hücumlar süre sonuna kadar kullanılırken, çeyreğin son 5 dakikasında devreye Sergio Rodriguez girdi ve takımını öne geçirmeyi başardı. Michael Roll ile bir üçlük bulan İtalyan temsilcisi, ardından Rodriguez ile sayılar bularak son 1 dakikaya 37-32 önde girmeyi başardı. Son dakikada karşılıklı basketler ile geçilirken, Milano soyunma odasına 40-34 önde girmeyi başardı

Heyecan son çeyreğe taşındı

Karşılaşmanın üçüncü çeyreğine hızlı bir giriş yapan CSKA Moskova, ilk 2 dakika sonunda farkı 3’e düşürdü. Savunmaların sertleştiği bu bölümde Roll ve Rodriguez ile iki kritik üçlük bulan İtalyan temsilcisi, periyotun ortasında 49-41 ile farkı 8 sayıya çıkardı. CSKA uzunlar işte tam da bu noktada bir reaksiyon gösterdi. Voightman ve Shengelia hem savunmada rakibe set çekerken, hem de hücumda etkili oynadılar ve 26. dakikada 49-49 eşitlik sağlandı. İtalyan ekibi çeyreğin sonunda Sergio Rodriguez ile kaçmaya çalışsa da, Rus ekibi Hillard ve Voightman ile skor buldu ve son çeyreğe 60-57 Milano üstünlüğüyle girildi.


Shields noktayı koydu

Son çeyreğe fırtına gibi başlayan Milano, Moraschini ve Micov ile bulduğu basketlerle bir anda farkı 9’a çıkardı. Bu süreçte tam 4 dakika boyunca CSKA’ya potayı göstermeyen İtalyan temsilcisi, skoru korumayı başardı. Son 5 dakikaya girilirken maça ortak olmaya çalışan CSKA Moskova, Kurbanov ve Shengelia ile bulduğu basketlerle maçın bitimine son dakika kala farkı 7’ye indirdi. Fakat kalan sürede Rodriguez tecrübesini konuştururken, Shavon Shields son dakikaya sığdırdığı 5 sayıyla fişi çekti ve Armani Milano maçı 83-73 kazanmayı başardı.

Ev sahibi ekipte 14’er sayıyla oynayan Vladimir Micov ve Sergio Rodriguez galibiyette önemli rol oynadılar.
Konuk ekipte ise Shengelia’nın 18 sayı ve 9 ribaundu galibiyet için yeterli olmadı.

Mini Yorum: Kişisel olarak üçüncülük maçlarının oynanmasını anlamsız bulan birisi olarak, pek de güzel bir maç izlediğimi söyleyemem. Özellikle oyuncuların birkaç gün öncesinde yaşadığı mağlubiyetin etkilerini taşıdıklarını gördük. Bunun en önemli örneği de tüm sezon takımın en önemli skor ve oyun gücü olan Clyburn neredeyse hiç şut kullanmadı ve maçı sayı atmadan bitirdi. Oysaki aynı Clyburn, 2 gece önce Anadolu Efes karşısında 25 sayıyla oynayıp, muhteşem bir performans sergilemişti.Maça dönecek olursak da, Armani Milano maçı daha çok istedi ve bu sayede kazandı diyebiliriz. Bu kadroya birkaç önemli takviye yapabilirler seneye yine önemli işler yapabileceklerine inanıyorum. Bu sezonu noktalarken de bu yazıyı okuyan tüm basketbol severlere keyifli bir maç izlemelerini temenni ediyorum.

İşte üçüncülük maçının özeti

Yorum Yap