01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

CORY HIGGINS ATTI BARCELONA FİNALE KALDI

Turkish Airlines Euroleague Final Four mücadelesinde Milano ile Barcelona karşılaştı. Barcelona, Cory Higgins’in son saniyede attığı basketle mücadeleyi 84 – 82 kazandı ve finalde Anadolu Efes’in rakibi oldu.

 

İlk Beşler

Barcelona: Nick Calathes – Alex Abrines – Cory Higgins – Nikola Mirotic – Brandon Davies

Milano: Malcolm Delaney – Shavon Shields – Vladimir Micov – Zach LeDay – Kyle Hines

İlk Periyot

Mücadele Calathes ile Micov’un karşılıklı basketleriyle başladı. Barcelona iyi başladığı mücadelenin ikinci dakikasında farkı 5’e çıkarınca erken bir Messina molası geldi. Mola dönüşü Micov ve LeDay’in basketleriyle skoru eşitleyen Milano, Delaney’in üçlüğüyle öne geçti ve Sarunas Jasikivecius’tan mola geldi. Mola dönüşünde Barcelona, Pau Gasol ve Nikola Mirotic ile etkili olurken Milano’da Kevin Punter’ın üst üste basketleri geldi. Yüksek tempolu geçen ilk periyodu Barcelona, 27 – 24 önde tamamladı.

İkinci Periyot

İkinci çeyrek Kuric ile Hines’ın karşılıklı basketleriyle başladı. 40 yaşındaki Pau Gasol maçtaki 2. üçlüğünü atarak çift hanelere çıkan ilk isim oldu. İki takımın da karşılıklı basketler bulduğu çeyrekte televizyon molasına 37 – 34 Barcelona üstünlüğüyle gidildi. Mola dönüşünde Barcelona, Abrines, Mirotic, Calathes gibi çeşitli isimlerle sayılar bularak farkı açarken Milano’da Sergio Rodriguez ve Shavon Shields’ın sayıları geldi. Barcelona ilk yarıyı 51 – 42 önde tamamladı.

Not: Barcelona ilk yarıyı 16 ribaund, 10 asist ile noktalarken Milano 9 ribaund, 6 asist ile tamamladı. İlk yarının en skorer ismi 11 sayıyla Nikola Mirotic oldu.

Üçüncü Periyot

İkinci yarı Micov ve Mirotic’in sayılarıyla başladı. Bu sayıların sonrasında harika bir Milano performansı izledik. Delaney ile Punter’ın harika performanslarına Shields’ın sayısı eklendi ve Milano, 9 sayı geride başladığı periyodun 6. dakikasında öne geçti. Milano’nun öne geçmesinin ardından Jasikivecius molası geldi. Mola dönüşü Mirotic’in serbest atış isabetleriyle İspanyol ekibi tekrar öne geçse de Punter ve Rodriguez’in basketleriyle Milano öne geçti ve farkı 8 sayıya çıkardı. Nick Calathes’in üçlüğü çeyreğin sonunu getirdi, Milano 27 sayı attığı çeyreği 71 – 67 önde tamamladı.

Dördüncü Periyot

Son periyodun başlangıcında Calathes ve Mirotic’in sayılarıyla 5 – 0’lık seri yakalayan Barcelona, çeyreğin ikinci dakikasında öne geçince Messina molası geldi. Mola dönüşü Zach LeDay ve Shields’ın sayıları Milano’yu tekrardan öne geçirdi. Üstünlüğün bir Milano bir Barcelona’ya geçtiği maçta son 2 dakika kala Mirotic’in serbest atış isabetleri Barcelona’yı 82 – 79 öne geçirdi ve Milano molası geldi. Mola dönüşü Punter’ın üçlüğüyle skor eşitlendi. Son hücumda Punter üçlüğü kaçırdı, Claver’in ribaundu geldi ribaund sonrasında Higgins, 0.8 saniye kala attığı orta mesafe basket ile Barcelona’yı finale taşıdı. Barcelona, Milano’yu 84 – 82 yenerek finalde temsilcimiz Anadolu Efes’in rakibi oldu. Pazar günü oynanacak finalde Anadolu Efes’e başarılar dilerim!

 

Barcelona’nın istatistikleri ve çeyreklere göre skor dağılımı

Milano’nun istatistikleri

Mücadelenin özet görüntüleri;

Yorum Yap