01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

ANADOLU EFES YENİDEN FİNALDE!

Turkish Airlines EuroLeague’de Final Four akşamının ilk mücadelesinde Köln’de CSKA Moskova ile karşılaşan temsilcimiz Anadolu Efes, son anları kıran kırana geçen mücadelede, 2 sene önce finalde kaybettiği rakibi CSKA Moskova’yı 86-89 yenmeyi başararak, yeniden finale adını yazdırdı. Sezonun en değerli oyuncusu seçilen Vasilije Micic, son 4 dakikasını 5 faulle kenarda geçirmek zorunda kaldığı mücadeleyi 25 sayı ve 6 ribaunt ile tamamlayarak maçın da en değerli oyuncusu olmayı başardı.

İlk Beşler

CSKA Moskova’da Koç Dimitris Itoudis ilk beşte Daniel Hackett, Darrun Hilliard, Nikita Kurbanov, Tornike Shengelia ve Michael Eric’i tercih ederken, Anadolu Efes’te Koç Ergin Ataman ilk beşte Vasilije Micic, Rodrigue Beaubois, Krunoslav Simon, Chris Singleton ve Sertaç Şanlı’yı tercih etti.

Maç Özeti

Mücadeleye iyi başlayan taraf temsilcimiz Anadolu Efes olurken, aynı zamanda CSKA skorerlerine topla buluşma imkanı vermeyerek kısa sürede skoru 2-8’e getirmeyi başardı. Shane Larkin’in parkede olmadığı bölümde Rodrigue Beaubois’nın skorerliğinden yararlanan temsilcimiz kısa sürede farkı 8 sayıya çıkartarak skoru 11-19’a getirdi. Tornike Shengelia’nın topla buluştuğu pozisyonları savunmayı tercih etmeyen temsilcimiz, rakibinin 9 oyuncuyla bitirdiği ilk çeyreği yalnızca Bryant Dunston-Sertaç Şanlı değişikiliğiyle tamamlayarak rakibine 15-25’lik üstünlük sağladı.

İkinci çeyrekte Will Clyburn’ü öne çıkaran setler çizen Koç Itoudis, Clyburn’ü hem çift haneli skorlara taşımayı başardı hem de takımının skor anlamında karşılık vermesini sağladı ancak Micic’in dominant oyununa engel olamadı. Çeyrek başında her ne kadar fark tek hanelere düşse de Shane Larkin’in de isabetleriyle birlikte farkı çift hanelerde tutmayı başardı Anadolu Efes. Son saniyelere girilirken tercih etmediğimiz bir faulde bulunan Sertaç Şanlı rakibe bir şans sayısı verince fark 12 sayıya kadar düştü ve ilk yarı 37-49’luk Anadolu Efes üstünlüğüyle tamamlandı. Will Clyburn ve Vasilije Micic çift hanelere ulaşan ilk isimler olurken, Anadolu Efes rakibini perimetre çizgisinin gerisinde iyi savunmasının karşılığını aldı.

Vasilije Micic üçüncü çeyrekte de kaldığı yerden devam ederken, farkı kısa sürede 16 sayıya taşımayı başardı. Sertaç Şanlı-Krunoslav Simon ikilisinin Pick-n-Roll’larını hücumda durdurmakta zorlanan CSKA savunması, bu oyunlara sert faullerle karşılık vererek Anadolu Efes’i mental ve fiziksel anlamda yıpratmayı tercih etti. Kısa sürede fark 21 sayıya çıkarken, Anadolu Efes farkı son 2 dakikaya girilene kadar korumayı başardı. Iffe Lundberg’in hücumda insiyatif aldığı ve isolation oynadığı son dakikalarda farkı 16 sayıya kadar çekmeyi başaran CSKA Moskova, skoru da 55-71’e getirerek son çeyreğe umutlu bir şekilde girmeyi başardı. Bu çeyrekte Will Clyburn takımı adına 17 sayı ile en skorer isim olurken, Iffe Lundberg ve Tornike Shengelia da çift haneli skor üretmeyi başardı.

Son çeyreğe savunmada çok kötü bir başlangıç yaparak 6-0’lık seriye engel olamayan temsilcimiz, hücumda da Vasilije Micic dışında bir opsiyon bulamayınca mental olarak zorlanmaya başladı. Iffe Lundberg’in 5 faulle oyun dışı kalmasıyla birlikte Daniel Hackett ile hücumlarını yönlendiren Koç Itouidis, Anadolu Efes potasına daha kolay giden bir kompozisyon ortaya koymayı başardı. Bu bölümde kısa beşe dönen Koç Ergin Ataman, Larkin’i parkeye koyduğu bölümlerde istenilen katkıyı alamayınca tekrardan Rodrigue Beaubois-Vasilije Micic ikilisine döndü. Bitime 4 dakika kala art arda aldığı faullerle beşleyen Vasilije Micic’in oyun dışı kalmasıyla hücumlarını Shane Larkin’e emanet etmek zorunda kalan Koç Ergin Ataman, 4 faullü Singleton ve Dunston ile takımın boyunu uzatarak boyalı alanın savunmasına ağırlık verdi. Bitime 1 dakika kala farkı 1’e düşürüp skoru 86-87’ye getirmeyi başaran Rus temsilcisi, Larkin’in serbest atış çizgisinden kaçırmasıyla birlikte skora tutunma umutlarını korudu. 7 saniye kala aldığı moladan Will Clyburn’e çizilen üçlük setiyle dönen CSKA Moskova, temsilcimizin iyi alan savunması sayesinde ribaundu almasıyla birlikte umutlarını kaybetti ve temsilcimiz, 2 yıl aradan sonra final eşleşmesinin intikamını alarak rakibini 86-89 mağlup etmeyi başardı. Bu skorun ardından Anadolu Efes adını finale yazdıran taraf oldu.

Maç Sonu İstatistikleri

Maçın en iyi oyuncusu Anadolu Efes adına 25 sayı 6 ribaunt ile mücadele eden Vasilije Micic olurken, Micic’i 19 sayı 8 ribauntluk performansıyla sezonun yükselen ismi Sertaç Şanlı takip etti. Rodrigue Beaubois da hem ilk çeyrekte hem de Micic’in oyun dışı kaldığı son çeyrekte bulduğu toplamda 15 sayıyla takımına önemli bir katkıda bulundu. Anadolu Efes takım halinde 29 ribaunt alarak rakibine küçük bir farkla da olsa üstünlük kurmayı başarırken, üç sayı çizgisinin gerisinden 8/20 ile yüzde 40’lık isabet oranı belki de maçı getiren faktör oldu.

CSKA Moskova’da ise Will Clyburn’ün 26 sayı 7 ribauntluk performansı galibiyet için yeterli olmazken, Daniel Hackett son çeyrekteki önemli performansıyla 17 sayı üretmeyi başardı. CSKA Moskova’yı içeri yapılan katlarda durdurmakta zorlanan Anadolu Efes, her ne kadar rakibini 7 üçlük isabetinde tutmuş olsa da, Rus temsilcisi içeriden yüzde 70 ile 50 sayı bulmayı başardı.

Maç Sonu Röportajları

Maçın ardından Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman: “İyi hissetmiyorum çünkü aynı hataları tekrar yaptık. Üç çeyrek mükemmel basketbol oynadık ve son çeyrekte inanılmaz hatalar yaptık. Clyburn’e saygı duyuyorum. Onu gerçekten durdurmadık. Clyburn’e hiçbir bire birde engel olamadık. Onu durdurmadık. Hücumda inanılmaz hatalar yaptık. Maçın sonunda şansla kazandık. Daha kolay kazanmayı hak ettik ama finalde olacağız… Clyburn’e saygılarımla. çünkü savunmamızı kırdı. Üç çeyrek boyunca mükemmel savunmamız vardı. İçeride kimse skor bulamadı – Shengelia, Voigtmann. Ama Clyburn ve Hackett kolay pick-and-roll’arla [bizi yendi]. Tamam, savunma olarak bu hataları yaptık ama hücumda özellikle Micic beşinci faulünü yaptıktan sonra oynamayı bıraktık. Ama finalde oynayacağız ve umarım finalde tekrar aynı hataları yapmayız.” sözlerini söyledi.

Özet Görüntüler

 

Yorum Yap