02 - BSL TÜRKİYE

ANADOLU EFES FARKLI KAZANARAK FİNALE YÜKSELDİ

Basketbol Süper Ligi playoff yarı finalleri 3. maçında Anadolu Efes ile Beşiktaş Icrypex karşılaştı. Anadolu Efes, mücadeleyi 96 – 66 kazanarak seride durumu 3 – 0’a getirdi ve finale yükseldi.

İlk Beşler

Anadolu Efes: Vasilije Micic – Rodrigue Beaubois – James Anderson – Adrien Moerman – Sertaç Şanlı

Beşiktaş Icrypex: Joel Berry – James Blackmon – Şehmus Hazer – Ercan Osmani – Furkan Haltalı

İlk Periyot

Mücadele Vasilije Micic’in 8 sayısıyla başlarken Beşiktaş’ın ilk sayısı Furkan Haltalı’dan geldi. Micic’in yanına Beaubois ve Anderson’u ekleyen Efes, 18 – 6 öne geçince Beşiktaş molası geldi. Efes moladan Micic’in üçlüğüyle dönerken Beşiktaş’ta Markell’in basketi geldi. Efes periyodun kalanında serbest atışlarla isabet bulurken Beşiktaş’ta Alperen’den 8 sayı geldi. Son hücumda Yiğitcan Saybir’in üçlüğü çeyreğin skorunu belirledi, Efes ilk çeyreği 30 – 16 önde tamamladı.

İkinci Periyot

Beşiktaş ikinci çeyreğe Alperen’in serbest atış isabetleri ve Mehmet’in turnikesiyle başladı. Efes ise önce Pleiss’ın basketi ardından Doğuş Balbay’ın üçlüğüyle yanıt verdi. Yiğitcan ve Tolga ile basketler bulan Efes, farkı 20 sayıya çıkardı ve Beşiktaş molası geldi. Mola dönüşü Buğrahan ile Egehan’ın karşılıklı üçlükleriyle başladı. Efes moladan Tibor’un basketleriyle dönerken Beşiktaş, Alperen’in smacı ve Blackmon’un iki üçlüğüyle döndü. Doğuş’un Blackmon’u üst üste iki kez bloklaması çeyreğin güzel hareketlerinden biriydi. Efes, Yiğitcan’ın şık smacı ve Tibor’un serbest atış isabetleriyle iki çeyrekte de 30 sayı atarak ilk yarıyı 60 – 33 önde tamamladı. Anadolu Efes ilk yarıyı 10/15 (%67) üç sayı isabetiyle tamamlarken, Beşiktaş’ta Alperen Şengün 14 sayıyla mücadele etti.

Üçüncü Periyot

Anadolu Efes, üçüncü çeyreğe Moerman’ın ki üçlüğüyle başlarken Beşiktaş’ın ilk basketi periyodun 5. dakikasında Egehan’ın üçlüğüyle geldi. Tolga ile Şehmus’un karşılıklı üçlüklerinin ardından televizyon molasına gidildi. Mola dönüşü Efes, Tolga ve Doğuş ile basket bulurken Beşiktaş Şehmus ile sayılar buldu. Egehan Arna’nın son saniye üçlüğü çeyreğin skorunu belirledi, Efes son periyoda 73 – 47 önde girdi.

Dördüncü Periyot

Son çeyrek Yiğitcan ve Hakan’ın karşılıklı basketleriyle başladı. Beşiktaş’ta Alperen üst üste basketler bulurken Efes’te Tibor’un basketleri geldi. Efes kalan bölümde Moerman ile etkili olurken Beşiktaş’ta 2004 doğumlu Samet Yiğitoğlu’nun iki smacı geldi. Alperen’in serbest atış isabetleri ve Yiğitcan’ın smacı maçın skorunu belirledi. Anadolu Efes, mücadeleyi 96 – 66 kazanarak seride durumu 3 – 0’a getirdi ve finale yükseldi.

Maçın ve Serinin Değerlendirmesi

Anadolu Efes, geçtiğimiz maçlardaki gibi ilk yarıda harika bir oyun sergiledi, maçın geri kalanında da rahat bir oyunla maçı farklı kazandı. Doğuş Balbay komple bir oyun sergiledi. 7 sayı, 6 asist, 6 top çalma, 4 ribaund, 3 blok ile oynayan Doğuş’un özellikle blokları şıktı. Tibor Pleiss, 17 sayı, 6 ribaundla iyi bir performans sergiledi. Dunston, Sertaç ve Tibor üçlüsü F4 öncesi oynanan maçları iyi geçirdi. Moerman, 17 sayı, 7 ribaund ile iyi bir oyun sergiledi onun da F4 öncesi bu performansı önemli. Yiğitcan Saybir, maçın ön plana çıkan isimlerinden birisi oldu ve 20 dakikada kaydettiği 18 sayıyla Anadolu Efes’te en çok sayı atan isim oldu. Micic, sadece 6 dakikada 13 sayı, 3 asistle mücadele etti ve farkın da etkisiyle bir daha oyuna girmedi. Buğrahan Tuncer’de skor ritmini bulamasa da yaptığı 14 asistle takım arkadaşlarını besledi. Anadolu Efes, çıktığı 35 maçta 34 galibiyet alarak BSL’de finale yükseldi ve Euroleague F4 öncesi rahat provalar verdi. Umarım gelecek hafta Euroleague kupasını Anadolu Efes’in ellerinde görürüz. Beşiktaş Icrypex’te ise Alperen Şengün, 29 dakika süre aldığı mücadeleyi 23 sayı, 7 ribaund, 5 asistle noktaladı. Sezonu domine eden 18 yaşındaki yıldızın belki de BSL’deki son maçını izledik – gelecek sene NBA’de olması bekleniyor – umarım Amerika’da ülkemizi gururlandırmaya devam edecek. Alperen dışında kimsenin çift hanelere çıkamadığı Beşiktaş’ta Egehan Arna 9 sayı, Şehmus Hazer 8 sayıyla mücadele etti. Beşiktaş Icrypex, ilk 6 maçını kaybetmesinin ardından kalan 24 maçta 19 galibiyet alarak normal sezonu 5. sırada tamamladı ve playoff yarı finalinde Efes’e 3 – 0 elenerek sezonu noktaladı. Genç kadroyla harika bir hikaye yazdılar. Alperen’in gelecek sene NBA’e gitmesi bekleniyor, Şehmus, Furkan, Sadık milli takım kadrosuna davet edildiler, Ercan sezonun genelini sakatlıklarla geçirse de playoff serisini iyi geçirdi. 2006 jenerasyonundan Demir Doğan, Yağız Aksu gibi potansiyelli isimleri de kadrosunda bulunduran Beşiktaş, umarım genç isimleri patlatmaya devam eder ve ülke basketbolu daha ileri taşınır. Beşiktaş gençlerinden bahsetmişken sezon başında kapanan Bandırma’yı da unutmamak lazım, harika isimler yetiştirdiler ve o gençler bu sezon çok güzel bir hikaye yazdı. Teşekkürler Bandırma, teşekkürler Beşiktaş. Anadolu Efes’e de Turkish Airlines Euroleague Final Four’da başarılar dilerim, umarım kupayı ülkemize tekrar getirecekler.

 

Anadolu Efes’in istatistikleri

Beşiktaş Icrypex’in istatistikleri

Maçın En Değerli Oyuncusu

 

Yorum Yap