02 - BSL TÜRKİYE

ANADOLU EFES FARKLI KAZANDI

Basketbol Süper Ligi playoflları yarı final mücadeleleri ilk maçında Anadolu Efes ile Beşiktaş Icrypex karşılaştı. Anadolu Efes mücadeleyi 96 – 77 kazanarak seride durumu 1 – 0’a getirdi.

İlk Beşler

Anadolu Efes: Vasilije Micic – Rodrigue Beaubois – Krunoslav Simon – Adrien Moerman – Sertaç Şanlı

Beşiktaş Icrypex: Markell Johnson – Şehmus Hazer – James Blackmon – Ercan Osmani – Alperen Şengün

İlk Periyot

Mücadele Sertaç Şanlı’nın smacı ve Vasilije Micic’in üç sayılık basketiyle başladı. İlk 5 dakikada Micic 12 sayıyla yıldızlaştı ve Anadolu Efes televizyon molasına 20 – 9 önde gitti. Beşiktaş’ta ise Ercan Osmani’nin 5 sayısı geldi. Efes ilk 5 dakikayı 8/9 saha içi isabetiyle geçti. Kalan 5 dakikada Efes’in harika şut performansı devam etti ve 12/16 saha içi isabetiyle 35 sayı kaydetti. Beşiktaş ise Şehmus’un 6, Alperen’in 4 sayısıyla 17 sayı üretti.

İkinci Periyot

İkinci çeyrek Şehmus Hazer’in 5 sayısıyla başladı ve Şehmus Beşiktaş’ta çift hanelere çıkan ilk isim oldu. İlk 2 dakika sayı bulamayan Efes, Micic ve Larkin ile başladı daha sonrasında Dunston’ın 6 sayısı geldi. Şehmus’un basketlerinin ardından 3 dakika sayı bulamayan Beşiktaş, önce Furkan ardından Egehan ile basketi buldu ve televizyon molasına gidildi. Mola dönüşünde Blackmon ve Larkin’in karşılıklı üçlükleri ardından Dunston’ın önce bloğu ardından smacını izledik. Anadolu Efes, Erten Gazi’nin son saniye üçlüğüyle ilk yarının skorunu belirledi, ilk yarı 53 – 31 Anadolu Efes üstünlüğüyle geçildi.

Not: Anadolu Efes, ilk yarıda 7/10 (%70) ile üç sayı atarken Beşiktaş 5/14 (%35) ile üçlük kullandı. Efes, benchten 16 sayılık katkı alırken Beşiktaş benchten 4 sayılık katkı alabildi.

Üçüncü Periyot

Efes üçüncü çeyreğe Sertaç’ın 4 sayısıyla başlarken Beşiktaş’ta Şehmus ile Furkan’ın basketi geldi. Çeyreğin 3. dakikasında Basketbol Süper Ligi’nin MVP’si olan Alperen Şengün, 4 faule ulaşarak kenara geldi. Beşiktaş, Furkan Haltalı ile etkili olurken Efes’te Micic kaldığı yerden devam etti. Televizyon molasına 67 – 42 Efes üstünlüğüyle gidildi. Beşiktaş moladan 12 -6’lık bir dönüş yapınca Ergin Ataman çeyreğin bitimine bir dakika kala mola istedi. Mola dönüşü Ercan’ın basketi üçüncü çeyreğin skorunu belirledi, Efes son çeyreğe 73 – 56 önde gitti.

Dördüncü Periyot

Son çeyrek Moerman’ın üçlüğü ve Larkin’in basketi ile başladı. İki takımın da karşılıklı basketleriyle devam eden çeyrekte Beşiktaş’ta Şehmus ön plana çıkarken Efes’ te Sertaç iyi bir oyun sergiledi. Anadolu Efes, mücadeleyi 96 – 77 kazanarak seride durumu 1 – 0 yaptı.

Maçın Değerlendirmesi

Anadolu Efes, ilk çeyreğinde 35 sayı atarak harika bir başlangıç yaptığı mücadelenin devamında üstünlüğünü koruyarak galibiyeti almayı bildi. Sertaç Şanlı, 19 dakika süre aldığı mücadeleyi 7/8 saha içi isabetiyle 21 sayı kaydetti ve bu sezon en çok sayı attığı mücadeleyi geride bıraktı. Krunoslav Simon’da çok yönlü oynadığı mücadeleyi 10 sayı, 10 asist, 5 ribaund ile double double yaparak tamamladı. Vasilije Micic harika başladığı mücadeleyi 19 sayıyla noktalarken Moerman’da 12 sayı, 5 top çalma ile mücadeleyi tamamladı. Shane Larkin ise 3/9 ile 9 sayı kaydetti, vücut dili pek iyi gözükmedi umarım Final Four’da kendisini bulur. Beşiktaş’ta ise bu sezon %28 ile üç sayı kullanan Şehmus Hazer, geçtiğimiz maç Tofaş’a karşı 4/7 üç sayı bu maçta ise 5/9 üç sayı ile oynadı. Üç sayısını istikrarlı hale getirmesi çok önemli. Mücadeleyi 30 sayı (kariyer rekoru), 7 asist ile tamamladı. 5 üçlükle de kariyer rekorunu kırdı. Ercan Osmani, 14 sayıyla Şehmus’a eşlik etti. Sezon içinde yaşadığı sakatlığın ardından playofflarda iyi bir performans sergilemeye devam ediyor. Furkan Haltalı’da Alperen’in erken faul sıkıntısına girdiği maçta 4/5 saha içi isabetiyle 9 sayı, 5 ribaund kaydetti. James Blackmon 3/9 isabetle hiç devreye giremedi. Alperen ise 20 dakikada 3/8 ile 6 sayı kaydetti ve kendisi adına sezonun en kötü maçını çıkardı. Beşiktaş’ın gelecek maçlarda Alperen ve Blackmon’ın da devreye girmesiyle bu maça nazaran daha mücadeleci olacağını düşünüyorum, iki takımı da tebrik ediyorum.

Anadolu Efes’in istatistikleri

Beşiktaş Icrypex’in istatistikleri

Maçın En Değerli Oyuncusu

Mücadelenin özet görüntüleri;

Yorum Yap