02 - BSL TÜRKİYE

NEFES KESEN MAÇTA KAZANAN KARŞIYAKA

Basketbol Süper Ligi playofflarının ilk maçında Pınar Karşıyaka ile Türk Telekom karşılaştı. Pınar Karşıyaka, mücadeleyi 82 – 79 kazanarak seride durumu 1 – 0’a getirdi.

Not: Seride 2. galibiyeti alan takım yarı finale yükselecek.

İlk beşler

Pınar Karşıyaka: Tony Taylor – Onuralp Bitim – DJ Kennedy – Amath M’Baye – Raymar Morgan

Türk Telekom: Marcus Foster – Nick Johnson – Sam Dekker – Kyle Wiltjer – Johnny O’Bryant

İlk Periyot

Mücadele Raymar Morgan’ın basketi ve Onuralp Bitim’in smacıyla başladı. Telekom ise Johnny O’Bryant’ın basketiyle açılışı yaptı. Karşıyaka, ilk 5 dakikayı Onuralp’in 5, Morgan’ın 4 sayısıyla geçerken Telekom’da Sam Dekker – Kyle Wiltjer ikilisi ön plana çıktı. Kyle Wiltjer içeriden bitirmeye devam edince Ankara ekibi televizyon molasına 14 – 11 önde gitti. Karşıyaka moladan Morgan’ın basketiyle dönerken Telekom önce Foster’ın turnikesi ardından O’Bryant’ın üçlüğü ile farkı açtı ve ilk periyodu 21 – 14 önde tamamladı.

İkinci Periyot

Türk Telekom, O’Bryant’ın 4 sayısı ile ikinci çeyreğin başında farkı çift hanelere çıkardı. Karşıyaka ise önce Taylor’ın basketi ardından Morgan’ın 4 sayısıyla farkı eritse de Ankara ekibi önce Samet’in orta mesafe basketi ardından Dekker’ın üçlüğü ile ikinci çeyreğin ilk 5 dakikasını 30 – 20 önde geçti. Farkın çift hanelere çıkmasından 1 dakika sonra Ufuk Sarıca molası geldi. Moladan harika dönen Karşıyaka Onuralp ve Morgan’ın sayılarıyla farkı 4 sayıya indirdi. Telekom, Samet Geyik ile farkı 6 sayıya çıkarsa da İzmir ekibinde önce Mahir Agva’nın basketi ardından Onuralp’in harika smacı farkı 2 sayıya indirdi. Wiltjer’ın basketine son 1 dakikada önce Morgan’ın basketi ardından Mahir Agva’nın üçlüğüyle karşılık veren Karşıyaka, molanın ardından yakaladığı 15 – 4’lük seriyle ilk yarıyı 35 – 34 önde tamamladı.

Not: Pınar Karşıyaka, ilk yarıyı 2/15 üç sayı isabetiyle noktalarken, Türk Telekom 2/7 üç sayı isabetiyle mücadele etti.

Üçüncü Periyot

Üçüncü çeyrek ise iki takımın da ritmini bulduğu bir çeyrek oldu. Karşıyaka, Zaragoza maçında 7/7 üçlük atarak BCL tarihine geçmesinin ardından bir türlü üç sayı isabeti bulamayan Sek Henry’nin üst üste 2 üç sayı isabeti ve Metecan’ın turnikesiyle farkı 9 sayıya çıkardı ve Burak Gören henüz 2. dakikada mola istedi. Ankara ekibi önce Wiltjer’ın üçlüğü ardından Nick Johnson’ın şık smacı ile 20 saniyede 5 – 0’lık seri yakaladı, Ufuk Sarıca’dan mola geldi. Mola dönüşünde 1,5 dakikalık sessizliği Kyle Wiltjer’ın üçlüğü bozdu ve fark 1 sayıya indi. Karşıyaka ise hücumdaki durağanlıktan Sek Henry’nin üçlüğü ile çıktı. Üç sayı isabetinin ardından 5 sayı daha kaydeden Henry, farkı 6 sayıya çıkardı. Maçın yıldız ismi Wiltjer’ın 7 – 1’lik serisi ile skor çeyreğin bitimine 2 dakika kala eşitledi. Karşıyaka’da periyodun kalanında Mahir Agva’nın üçlüğü ve Henry’nin iki sayısı gelirken Telekom’da Dekker, Can, Johnson üçlüsünden 5 sayı geldi, üçüncü çeyreğin sonunda eşitlik (59-59) bozulmadı.

Not: Pınar Karşıyaka’nın üçüncü çeyrekte kaydettiği 24 sayının 16’sı Sek Henry’den geldi. Türk Telekom’un kaydettiği 25 sayının 13’ü ise Kyle Wiltjer’dan geldi.

Son Periyot

Son çeyreğin açılışı Tony Taylor’ın üçlüğüyle geldi. Telekom, Wiltjer’ın üçlüğünün ardından Johnson ve Samet’in basketiyle öne geçti. Karşıyaka’da ise o ana kadar 0/6 üçlük ile oynayan Metecan’dan takımının skor üretmeye çalışırken zorluk çektiği anlarda önemli bir üç sayı isabeti geldi ve İzmir ekibi televizyon molasına 67 – 66 önde gitti. Ankara ekibi moladan Dekker’ın 5 sayısıyla dönünce bu sefer Karşıyaka molası geldi. Moladan ikinci yarının yıldızı Sek Henry’nin basket faulü ile dönen Karşıyaka ikinci yarının suskun ismi Raymar Morgan ile skoru 72 – 72’ye getirdi. Morgan ve Samet’in karşılıklı basketlerinin ardından sahneye tekrar Metecan çıktı ve son 1 dakika kala durumu 77 – 74’e getirdi. Raymar Morgan ve Metecan’dan gelen 3/4 serbest atış isabetiyle İzmir ekibi 20 saniye kala 80 – 74 öndeydi. Telekom ise Foster’in kaçan üçlüğü ardından Wiltjer’ın hücum ribaundu ile basketi buldu, ardından Onuralp’ten basit bir hata geldi Samet Geyik topu çaldı ve Dekker’ın üçlüğü 5 saniye kala skoru 80 – 79’a getirdi. Molanın ardından yarı sahadan hücum eden Karşıyaka, Telekom’un faul yapmasına müsaade etmeden Morgan ile pota altından basketi buldu. Bu pozisyonda Türk Telekom benchi yoğun bir şekilde 5 saniye itirazında bulundu. Telekom son hücumda önce Foster ardından Can ile üç sayılık atışları değerlendiremedi ve Karşıyaka mücadeleyi 82 – 79 kazanarak seride durumu 1 – 0’a getirdi.

Maçın Değerlendirmesi

Pınar Karşıyaka’da sezonun flaş ismi Raymar Morgan özellikle ilk yarısında etkili olduğü mücadelenin son anlarında tekrar devreye girdi, maçı 24 sayı, 9 ribaund, 5 asist ile etkili bir performansla tamamladı ve galibiyeti getirdi. Mahir Agva, BCL maçlarında verdiği katkının ardından bu maçta da her şeyi yaptı, 2/2 üç sayı isabeti de bulduğu maçı 10 sayı, 11 ribaund ile double double yaparak noktaladı. Sek Henry, ilk yarısında sayı bulamadığı mücadelenin özellikle üçüncü çeyreğinde harika oynayarak maçı 19 sayı ile tamamladı. Metecan Birsen’de ribaundlarda her zaman verdiği katkının yanına kritik 2 üçlük isabeti ekledi ve maçın kazanılmasında önemli rol oynadı. Pınar Karşıyaka’da yoğun fikstürün yorgunluğu hissedildi ama buna rağmen galibiyet geldi, TBF’nin maçı yarına alması daha iyi olabilirdi. Türk Telekom’da ise Kyle Wiltjer’dan harika bir performans geldi, mücadeleyi 13/22 saha içi isabetiyle 30 sayı atarak tamamladı. Gelecek sezon daha üst seviyelerde görmeyi beklediğim bir oyuncu. Sam Dekker’da 38 dakikada 17 sayı ile Wiltjer’a eşlik eden isim oldu, 79 sayının 47’si bu ikiliden geldi. Samet Geyik’te 23 dakikada 8 sayı, 5 ribaund ile iyi bir katkı verdi. Herkese iyi bayramlar dilerim.

Pınar Karşıyaka’nın istatistikleri

Türk Telekom’un istatistikleri

Maçın En Değerli Oyuncusu

Mücadelenin özet görüntüleri;

Yorum Yap