01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

SHAVON SHIELDS TARİH YAZDI MILANO FINAL FOUR’A KALDI

Turkish Airlines Euroleague playofflarının 5. maçında Olimpia Milano ile Bayern Münih karşılaştı. Olimpia Milano mücadeleyi 92 – 89 kazanarak adını Final Four’a yazdırdı.

İlk beşler

Olimpia Milano: Malcolm Delaney – Kevin Punter – Vladimir Micov – Zach LeDay – Kaleb Tarczewski

Bayern Münih: Diego Flaccadori – Wade Baldwin – Vladimir Lucic – JaJuan Johnson – Jalen Reynolds

İlk Periyot

Bayern Münih mücadeleye Flaccadori’nin asistleri üzerinden gelen 8 sayı ile başlarken Milano’da sadece Zach LeDay basket atabildi ve henüz 2. dakikada Ettore Messina molası geldi. Moladan Delaney’in 5 sayısıyla dönen İtalyan ekibi farkı 1 sayıya indirdi. Bayern yanıtı ülkemizde Beşiktaş, Darüşşafaka ve Bahçeşehir Koleji’nde forma giyen JaJuan Johnson’ın takip smacı ile verdi. Bu smacın ardından JaJuan Johnson etkili performansına devam ederken Milano’da Shavon Shields devreye girdi üst üste basketlerininin ardından son saniyede üçlüğü yolladı ve Milano ilk periyodu 24 – 22 önde tamamladı. Bayern Münih iki sayılık atışlarda 11/13 (%85) ile oynarken Olimpia Milano üç sayılık atışlarda 4/5 (%80) ile oynadı.

İkinci Periyot

İkinci periyotta Shavon Shields şov yapmaya devam etti. İlk basket Datome ile geldi ardından Shields önce üçlük ardından hızlı hücumda turnikeyi attı ve 15 sayıya ulaştı. Milano ikinci çeyreğe 7 – 0’lık seri ile başlayınca Andrea Trinchieri molası geldi. Milano moladan Hines ve Delaney’in basketleriyle dönerken Bayern’de Reynolds, Johnson ve Zipser’ın basketleri geldi ve tekrar molaya gittik. Milano Tarczewski’nin 4 sayısı ve Rodriguez’in uzaklardan attığı basketle farkı çift hanelere çıkardı. Bayern’de ise geçtiğimiz maç sezonun en iyi smaçlarından birini vuran Paul Zipser’ın sayılarına Baldwin ve Gist’in basketi eklendi, fark 6 sayıya indi. Shield’ın 3 serbest atışı ve Hines’ın basketine Reynolds ile yanıt geldi. Milano’da son hücumda tanıdık isim Luigi Datome üç sayılık basketi buldu, Bayern’de ise bir başka eski Fenerbahçeli James Gist’in basketi ilk yarının sonucunu belirledi. Milano soyunma odasına 50 – 40’lık üstünlükle gitti.

Üçüncü Periyot

Shavon Shields… İlk yarıyı 17 sayıyla tamamlayan Shields harika bir üçüncü çeyrek geçirdi. Milano çeyreğe onun attığı 5 sayıyla başlarken Bayern’de ise günün etkili ismi Johnson’ın basketi geldi. Delaney’in üçlüğü gelip fark 14 sayıya çıkınca Trinchieri periyodun 3. dakikasında molayı aldı. Bayern moladan Zipser’ın üçlüğü ile dönse de bu mola Shields’ı durdurmaya yetmedi, Shields önce üçlük ardından serbest atış isabetleriyle farkı 16 sayıya çıkardı. Bayern önce tecrübeli oyuncu Gist’in 3 sayısı ardından Seeley’in üçlüğü ile farkı 10 sayıya indirince Messina molayı aldı. Moladan Hines’ın basketi ve Punter’ın 5 sayısıyla dönen Milano farkı 1 dakikada tekrardan 17’ye çıkardı. Dennis Seeley’in üç sayılık basketi üçüncü periyodun sonucunu belirledi, Milano son çeyreğe 72 – 58 önde gitti.

Dördüncü Periyot (dramatik son)

İnanılmaz bir son çeyrek izledik. Milano çeyreğe Punter’in basketi ve Leday’in harika smacıyla başlarken Bayern’de Baldwin’den sayılar geldi. Sergio Rodriguez ve Hines’ın basketleriyle farkı 16 sayıya çıkaran Milano’ya Alman ekibi Zipser ve Baldwin ile verdi. Delaney’in 1 serbest atış isabetinin ardından önce Reynolds ile farkı tek hanelere indiren Bayern ardından Zan Sisko ile üçlüğü buldu, fark 6 sayıya inince Messina molası geldi. Milano moladan Delaney’in 5 sayısıyla döndü ve fark tekrar çift hanelere çıktı. Son 1.18 kala Shields’ta attığı üçlük ile kendisinin 33. sayısını attı ve skoru 91 – 79’a getirdi. Buradan sonra ise Bayern Münih tarih yazmaya çok yaklaştı ancak başaramadı. Önce Lucic’in üçlüğü ardından Hines’ın top kaybı ile Reynolds’ın smacı geldi. Son 45 saniye kala top İtalyan ekibindeydi, Sergio Rodriguez hücumu sonuna kadar kullandı ancak üç sayılık atışta airball geldi. Bayern’de hücumda bu sezon sadece 3 üçlüğü bulunan Reynolds’ın üçlüğü geldi ardından maçın yıldızı Shields’tan çok basit bir hata geldi, Baldwin basketi attı ve Münih 12 sayılık farkı bir anda 2’ye indirdi. Kenardan topu oyuna sokarken Shields bir de hücum faul yaptı ve Bayern’e son 14 saniye kala kenardan hücum yapma şansı doğdu. Trinchieri’nin molası geldi, takım 10 sayı farktan gelmiş ve Milano şaşkına dönmüşken bu molayı kullanmasaydı da olabilirdi bence. Kenardan başlayan hücumda Baldwin’den kötü bir tercih geldi ve paylaşılamayan top sonucu Hines ile hava atışına çıktılar. Hava atışını Hines kazandı ve hemen Shields’ a faul yapıldı. İlk serbest atışı isabete çeviren ve o ana kadar 11/11 ile serbest atış atan Shields ikinci atışı kaçırdı, Reynolds ribaundu aldı ancak Zipser orta sahanın biraz ilerisinden denediği atışı kaçırdı, boş pozisyondaki Lucic’i görebilse inanılmaz geri dönüşü uzatma sonucunda galibiyetle taçlandırma ihtimali olan Bayern’in umutları bitti ve Milano mücadeleyi 92 – 89 kazanarak Final Four’a adını yazdırdı.

Bu sonuçla beraber Turkish Airlines Euroleague’de Final Four eşleşmeleri belli oldu

Anadolu Efes – CSKA Moskova

Olimpia Milano – Barcelona

Umarım sonu temsilcimiz Anadolu Efes’in kupaya uzanmasıyla bitecek bir sezon olur.

Olimpia Milano’nun maç sonu istatistikleri ve çeyreklere göre skor dağılımı;

Bayern Münih’in maç sonu istatistikleri;

Maçın En Değerli Oyuncusu

      SHAVON SHIELDS

  • 30 dakika
  • 34 sayı (kariyer rekoru)
  • 4/6 iki sayı isabeti
  • 5/6 üç sayı isabeti
  • 5 ribaund
  • 2 asist
  • 2 top çalma
  • 41 verimlilik puanı (kariyer rekoru)
  • ve Final Four…

Not: Shavon Shields, bu performansıyla beraber bir playoff maçında  en çok verimlilik puanı üreten 6. oyuncu oldu. Diğer oyuncuların listesi;

Mücadelenin özet görüntüleri;

Yorum Yap